MURAT ÖLMEZ | GOOGLE UZMANI - ADWORDS UZMANI - SEO UZMANI, Google SEO Uzmanı, SEO Uzmanı, Google Reklam Vermek, Seo Uzman, Adwords, Adwords Reklam, Google Adwords Reklam, Adwords Reklam Uzmanı, Google Adwords Reklam Uzmanı

SEO UZMANI

seo uzmanı, seo uzmanı nedir, seo uzmanı iş ilanları, seo uzmanı nasıl olunur, seo uzmanı ne iş yapar, seo uzmanı olmak, seo uzmanı aranıyor, seo, seo ne demek, seo nedir, google seo, seo eğitimi, seo açılımı, seo danışmanı

Bir SEO'ya ihtiyacınız var mı?

SEO, "arama motoru optimizasyonu" veya "arama motoru optimize edicisi" için kullanılan bir kısaltmadır. Bir SEO ile çalışma kararı, sitenizi geliştirebilecek ve size zaman kazandırabilecek büyük bir karardır, ancak sitenize ve itibarınıza zarar verme riski de vardır. SEO'nun sitenize kazandırabileceği avantajların yanı sıra sorumsuzca hazırlanmış bir SEO'nun verebileceği zararları da araştırdığınızdan emin olun. Pek çok SEO ile diğer ajans ve danışmanlar, web sitesi sahipleri için aşağıdakiler gibi yararlı hizmetler sunmaktadır:

 

Sitenizin içeriğini veya yapısını inceleme

Web sitesinin geliştirilmesiyle ilgili teknik önerilerde bulunma. Örneğin, barındırma, yönlendirmeler, hata sayfaları, JavaScript kullanımı

İçerik geliştirme
Çevrimiçi iş geliştirme kampanyalarının yönetimi
Anahtar kelime araması

 

murat olmez google konya adwords seo sosyal medya reklam instagram facebook youtube google uzmani seo uzmani adwords uzmani 

 

 

SEO eğitimi

Belirli pazarlarda ve bölgelerde uzmanlık. Google arama sonuçları sayfasında organik arama sonuçlarının yanı sıra genellikle ödemeli reklamların da ("Reklamlar" veya "Sponsorlu" ifadesiyle belirtilir) görüntülendiğini unutmayın. Google ile reklam vermenizin, sitenizin arama sonuçlarımızdaki durumu üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Google, siteleri ücret karşılığında arama sonuçlarımıza eklemez veya sitelerin sıralamasını değiştirmez. Organik arama sonuçlarımızda görünmenin herhangi bir maliyeti yoktur. Web Yöneticisi Araçları, resmi Web Yöneticisi Merkezi blog'u ve tartışma forumumuz gibi ücretsiz kaynaklarda sitenizi organik arama için nasıl optimize edebileceğiniz konusunda bol miktarda bilgi bulabilirsiniz. SEO araştırmanıza başlamadan önce tüketici olarak bilgi sahibi olmanız ve arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamanız çok faydalı olur. Şuradan başlamanızı öneririz:

 

Google Web Yöneticisi Yönergeleri

Google 101: Google Web'i nasıl tarar, dizine ekler ve sunar?

Bir SEO ile çalışmayı düşünüyorsanız ne kadar çabuk harekete geçerseniz o kadar iyi olur. SEO ile çalışmaya başlamak için en uygun zaman bir siteyi yeniden tasarlamayı veya yeni bir siteyi devreye sokmayı düşündüğünüz zamandır. Bu şekilde SEO'nuz ve siz, daha en başından sitenizin, arama motorlarına uygun bir şekilde tasarlanmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte iyi bir SEO, mevcut bir siteyi de iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

SEO'ya yöneltebileceğiniz yararlı sorulardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

Önceki çalışmalarınızdan örnekler gösterebilir ve başarı öykülerinizden bazılarını bizimle paylaşır mısınız?
Google Web Yöneticisi Yönergeleri'ne uyuyor musunuz?
Organik aramaya ek olarak çevrimiçi pazarlama hizmetleri veya önerisi sunuyor musunuz?
Ne kadar zamanda, nasıl sonuçlar bekliyorsunuz? Başarınızı nasıl ölçüyorsunuz?
Sektörümüzdeki deneyiminiz nedir?
Ülkemizdeki/şehrimizdeki deneyiminiz nedir?
Uluslararası siteler hazırlama konusunda deneyiminiz nedir?
En önemli SEO teknikleriniz nelerdir?

Ne kadar zamandır bu işle ilgileniyorsunuz?

Sizinle nasıl iletişim kurabilirim? Sitemizde yaptığınız değişikliklerin tümünü bizimle paylaşıp önerileriniz hakkında nedenleriyle birlikte bize ayrıntılı bilgi verecek misiniz?

SEO'lar, müşterilerine değerli hizmetler sağlayabiliyor olsa da etik kuralları gözetmeyen bazı SEO'lar, agresif pazarlamacılık anlayışları ve arama sonuçlarına haksız yöntemlerle müdahale etme girişimleri yüzünden tüm sektörü şüpheli duruma düşürmektedir. Yönergelerimizi ihlal eden uygulamalar, sitenizin Google'daki görünümü ile ilgili olumsuz düzenleme yapılmasına neden olabilir ve hatta sitenizin dizinimizden kaldırılmasıyla sonuçlanabilir. Aşağıda dikkat etmeniz gereken bazı konular sıralanmıştır:

En yaygın hilelerden biri, aldatıcı yönlendirmeler kullanarak kullanıcıları başka bir siteye yönlendiren "gölge" alan adları oluşturmaktır. Çoğu zaman bu gölge alan adları, bir müşteri adına çalıştığını iddia eden SEO'nun kendisine aittir. Ancak aralarındaki ilişki bozulduğunda SEO alan adını farklı bir siteye, hatta rakibin alan adına yönlendirebilmektedir. Böyle bir durumda müşteri, tamamen SEO'ya ait olan bir rakip sitenin geliştirilmesi için para ödemiş olmaktadır.

Başka bir gayrimeşru uygulama da, müşterinin sitesinde bir yere anahtar kelimelerle yüklü "köprü" sayfalar yerleştirmektir. SEO bu uygulamanın sayfayı daha fazla sorgu için daha alakalı hale getireceğini söylemektedir. Bu, doğası gereği yanlıştır; çünkü tek tek sayfalar çok çeşitli anahtar kelimeler ile nadiren alakalıdır. Bununla birlikte söz konusu hilelerin daha sinsisi, bu köprü sayfaların, genellikle SEO’nun diğer müşterilerine ait gizli bağlantılar da içermesidir. Bu tür köprü sayfalar sitenin bağlantı popülerliğini yavaş yavaş azaltmakta ve siteyi çirkin veya yasa dışı içerik barındıran sitelere de sahip olabilecek SEO'ya ve SEO’nun diğer müşterilerine yönlendirmektedir.

 

Bir SEO tarafından herhangi bir şekilde aldatıldığınızı düşünüyorsanız, bu durumu raporlayabilirsiniz.

ABD'de, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) aldatıcı veya haksız iş uygulamaları hakkındaki şikayetleri işleme koymaktadır. Şikayette bulunmak için http://www.ftc.gov/ adresini ziyaret edin ve "File a Complaint Online"ı (Çevrimiçi Şikayette Bulun) tıklayın, 1-877-FTC-HELP hattını arayın veya şu adrese yazın:

Federal Trade Commission
CRC-240
Washington, D.C. 20580
Şikayetiniz, ABD dışında bulunan bir şirket hakkındaysa lütfen şikayetinizi http://www.econsumer.gov/ adresine gönderin.

Size durup dururken e-posta gönderen SEO firmalarına ve Web danışmanlıklarına veya acentelerine karşı tetikte olun.
Şaşırtıcı, ama bu spam e-postalarını biz de alıyoruz:

"Sayın google.com,
Web sitenizi ziyaret ettim ve başlıca arama motorları ile dizinlerin çoğunda bulunmadığınızı fark ettim..."
"Gece yağ yakma"ya yönelik rejim hapları veya görevinden alınmış yöneticilerden gelen "para aktarımına yardımcı olma talepleri" konusunda gösterdiğiniz şüpheciliğin aynısını arama motorlarına ilişkin istenmeyen e-postalar için de gösterin.

 

Kimse Google’da birinci sıra garantisi veremez.

Sıralama garantisi veren, Google ile “özel ilişkisi” olduğunu ileri süren veya Google’a "öncelikli gönder" hizmetinin tanıtımını yapan SEO’lara karşı dikkatli olun. Google için öncelikli gönderme yoktur. Aslında bir siteyi Google'a doğrudan göndermenin tek yolu URL Ekle sayfamızı kullanmak veya bir Site Haritası göndermektir. Bunu hiç kimseye herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmadan kendiniz de yapabilirsiniz.

 

Gizemli ve amaçlarını açıkça ifade etmeyen şirketlere karşı dikkatli olun.

Belirsiz olduğunu hissettiğiniz konularda kendilerinden açıklama isteyin. SEO sizin adınıza köprü sayfalar veya “ıskarta” alan adları gibi aldatıcı veya yanıltıcı içerik oluşturursa, siteniz Google dizininden tamamen kaldırılabilir. En nihayetinde, iş verdiğiniz şirketlerin faaliyetlerinden siz sorumlu olursunuz, bu nedenle söz konusu şirketlerin size hangi amaçla "yardımcı olduklarını" tam olarak bilmeniz gerekir. SEO'nun sunucunuza FTP erişimi varsa, sitenizde yapmakta olduğu tüm değişiklikleri açıklayabilmelidir.

 

Asla bir SEO'ya bağlantınız olmamalı.

"Herkese açık" bağlantıların, bağlantı popülerlik planlarının veya sitenizi binlerce arama motoruna göndermenin gücünden bahseden SEO'lardan uzak durun. Bunlar tipik olarak başlıca arama motorlarının sonuçlarındaki sıralamanızı, en azından sizin pozitif olarak düşündüğünüz şekilde etkilemeyen yararsız uygulamalardır.

 

Bilerek seçim yapın.

Bir SEO ile çalışıp çalışmayacağınızı düşünürken, sektörle ilgili birkaç araştırma yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmenin bir yolu da elbette Google’dır. Oldukça agresif bir SEO ile ilgili basında çıkan bu makale gibi ders çıkarılacak öyküleri bulup okuyun: http://seattletimes.nwsource.com/html/businesstechnology/2002002970_nwbizbriefs12.html. Google özel olarak belirli şirketlerle ilgili yorum yapmıyor olsa da, kendini SEO olarak adlandıran ve kabul edilen iş tekniklerinin dışında olduğu kesin olan uygulamalarla çalışan bazı şirketlerle karşılaşmaktadır. Dikkatli olun.

 

Paranın nereye gittiğini bilin.

Google, arama sonuçlarında asla para karşılığı daha iyi bir sıralama sözü vermese de diğer pek çok arama motoru, tıklama başına ödeme veya sıralamaya dahil edilen sayfa başına ödeme üzerinden sağlanan sonuçları normal web arama sonuçlarıyla birleştirir. Bazı SEO’lar size arama motorlarında üst sıralara yerleştirme sözü verir, ancak sizi arama sonuçları yerine reklam bölümüne yerleştirir. Hatta bazı SEO'lar diğer arama motorlarını “kontrol” ettikleri izlenimi oluşturmak ve kendilerini tercih edilen konumunda göstermek için teklif fiyatlarını gerçek zamanlı olarak değiştirir. Reklamlarımızın açık bir şekilde belirtilmesi ve arama sonuçlarımızdan ayrı tutulması sayesinde bu hile Google’da işe yaramaz. Yine de çalışmayı düşündüğünüz SEO’ya hangi ödemelerin sıralamaya kalıcı olarak eklenmek için, hangilerinin de geçici reklamlara ayrıldığını sormayı ihmal etmeyin.

 

Bir web sitesi sahibinin karşılaşabileceği en yaygın kötüye kullanımlar nelerdir?

 

Başka nelere dikkat etmek gerekir?

Dolandırıcı bir SEO ile karşı karşıya olduğunuzu hissettiren bazı uyarı işaretleri vardır. Bunların uzun bir liste halinde olması gerekmez, dolayısıyla şüpheleriniz varsa içgüdülerinize güvenin. Şu durumlarda SEO'yla çalışmayı bırakmaya çekinmeyin:

 

gölge alan adlarına sahipse

köprü sayfalar üzerine diğer müşterilerine ait bağlantıları koyuyorsa
adres çubuğundaki anahtar kelimeleri satmayı teklif ediyorsa
gerçek arama sonuçları ile arama sonucu sayfalarında görünen reklamları ayırt etmiyorsa
sıralamayı, sadece herhangi bir şekilde zaten bulabileceğiniz anlaşılması güç, uzun anahtar kelime grupları üzerinde garanti ediyorsa
birden çok takma ad veya sahte WHOIS bilgilerini kullanıyorsa
trafiği "sahte" arama motorlarından, casus yazılım veya kötü amaçlı yazılımlardan alıyorsa
Google dizininden kaldırılmış veya Google’da listelenmeyen alan adlarına sahipse


Arama motoru optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization), arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir. İngilizce kısaca SEO (Search Engine Optimization) olarak ifade edilmektedir. Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle web geliştiricileri yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumundadır. İnternetin ekonomik anlamdaki gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

Site İçi SEO (On Page SEO)

Site içi düzenlemeler arama motorlarının siteyi düzenli bir şekilde okumalarına ve anlamlandırmasına yardımcı olur. Arama motorları herhangi bir siteyi içeriği ile değerlendirirken kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurur ve algoritmasını o deneyimlere paralel olarak oluşturur. Zaten arama motorlarının en büyük amacı da kullanıcıların istediği sonuçları onlara sunmak. W3C Geçerlemesi, robots.txt, uygun başlığın kullanılması, özgün içerik, site hızı gibi metotlar site içi SEO işlemlerine örnek olarak gösterilebilir.

 

Site Dışı SEO (Off Page SEO)[değiştir

Site dışı SEO yapmak için çok sayıda farklı teknikler vardır. En popüler olanları ise sitenin kaliteli ve yüksek backlink sayısına sahip olmasıdır. Ancak başta Google olmak üzere tüm arama motorları manipüle edilmiş backlinklere karşıdırlar. Bunun nedeni backlinklerin arama motorları nezdinde bir referans olmasıdır. Dolayısıyla arama motorları yapay bir referansı kabul etmeyecektir. Bu bağlamda web sitesine gelen backlinklerin gerçek kullanıcılar tarafından gerçekten verilmesi gerekmektedir. Bunun gerçekleştirilmesi de kaliteli ve insanlar tarafından gerçekten beğenilen web sitesi yapmak ve bu web sitesinde ilgi çekici içerikler yayınlamaktır. Bu sayede insanların sitenize backlink vermesini sağlayabilirsiniz. Backlinkler dışında arama motorları kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurarak web dünyasındaki bir çok sinyalden yararlanır ve algoritmalarını bu sinyaller ile dayandırırlar. Sosyal medyadaki etkinlik, marka bilinirliliği gibi bir çok etken de arama motorlarının dikkat ettiği alanlardır. Dolayısıyla bu alanlardaki etkinliğe de önem verilmelidir.

 

Black Hat SEO

Çeşitli onaylanmayan yöntemlerle arama motorunun çalışmasını manipüle ederek bir sitenin ilgili veya hedef anahtar kelimede öne çıkmasını sağlamaya çalışma işlemidir. Yöntemlerde bazıları;

Anahtar Kelime Yığınları,
Çıkış Sayfaları,
Bilgisayar tarafından otomatik yazılan sayfalar,
İkiz Sayfalar,
Küçük makaleler,
Görünmez Yazılar
Olarak Sıralanabilir. Black Hat SEO teknikleri onaylanmayan yollar olduğu için Alan adının tamamen veya kısmen indexlerden çıkarılması ile de sonuçlanabilmektedir.

 

Tarihçe

Bu kavram ilk olarak 2006 yılında Rohit Bhargava tarafından ortaya atılmıştır. 2006 yılında yazdığı makalesinde[1] Rohit, sosyal medya optimizasyonundan bahsetti ve 5 maddelik bir liste yayınladı. Bu makale dijital pazarlamacılar tarafından fazlasıyla tartışıldı ve dikkat çekti. Daha sonra çeşitli kişilerce bu liste genişletilerek 16 maddelik bir liste oluştu. İlk makalesinin yayınında 4 yıl sonra Rohit, yayınladığı 5 maddelik listeyi revize ederek değiştirdi. Sağ tarafta Rohit’in 5 maddelik listesi bulunmaktadır :

 

Liste görselinde geçen kelime anlamı,

Mashup : Bir ya da daha fazla kaynaktan API ve benzeri servisler tarafından ham dataları alarak, dataları yeni bir forma dönüştürerek hizmet veren web siteleridir. Örneğin, merkez bankası sitesinden döviz kurlarının XML formatında alınarak yeni bir tasarım içinde sunularak oluşturulan web sitesi bir mashuptır.
Metotlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Optimizasyon sürecine ilişkin aşamaların bazıları şunlar olabilir:

 

Statik IP
W3C geçerlemesi
LSI tekniği ile eşdeğer içerikli kelimelerin içeriğe yansıtılması
Sayfalara uygun başlıklar seçilmesi (Title)
robots.txt dosyasının kullanımı
Meta etiketlerin kullanımı
İçeriğin özgün olması (başka sitelerden kopyalanmamış olması)
Site-içi dolaşımının düzenlenmesi
Sitenin içeriği ile alakalı başka sitelerden bağlantı toplanması
Sitenin seçilen anahtar kelimelerinin site içeriğindeki yoğunluğunun belirlenmesi
Arama motororu örümceklerinin siteyi daha hızlı taraması için site haritası oluşturmak
İlgili anahtar kelimeleri kalın veya italik gibi özellikler kullanarak önplana çıkarmak
Tablo düzeni ile tasarlanmamış, CSS tabanlı sitelerin oluşturulması
Bir sayfadaki link sayısının 100'ün altında tutulması
Resim alt etiketlerinin içerik ile uyumlu hale getirilmesi
Site açılış hızına doğrudan etki edebilecek unsurların gözden geçirilmesi
Kullanıcı dostu url yapısı tercih edilmesi
Sitedeki tüm metinlerin site geneli ile uyumlu olması
404 sayfalarının çalışan bir sayfaya yönlendirilmesi
Alan adı seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]
Arama motoru optimizasyonu çalışmanızda domaininiz oldukça büyük etkisi vardır. Bu faktörler:

 

Alan adının uzun süreden beri kaydedilmiş olması
Alan adının ilgili anahtar kelimeleri içermesi
Alan adının üçten fazla ayıraç(-) içermemesi gerekir. Bu tip durumları Google ve benzeri arama motorları, siteyi zararlı olarak işaretleyebilirler.
Terimler[değiştir | kaynağı değiştir]
SEO: Arama Motoru Optimizasyonu
Onpage: Sitenin ilk sayfası üzerinde yapılan anahtar kelime odaklı iyileştirmeler için kullanılır.
Pagerank (PR): Google’ın sayfalara verdiği sayısal değer. / Yeşil çubuktaki sayı.
Pagerank Güncellemesi: Google’ın sayfa değerlerini yaklaşık 3 ayda bir yenilemesi / Yeşil çubuktaki sayının belirli aralıklarla güncellenmesi.
Backlink: Başka sitelerden, size verilen bağlantı, köprü, link. / Pagerank’ın temel taşı.
Trustrank: Sitenin arama motorları üzerindeki güvenilirliğine verilen puan.
Outlink: Sizin başka sayfalara verdiğiniz bağlantı, köprü, link.
Link Değişimi: Karşılıklı link alışverişi / linkleme.
Google Dance: Google mühendislerinin yaptığı algoritmalar üzerindeki güncellemelerden dolayı sıralamalarda meydana gelen dalgalanmalara denir.
Metatag: Web sayfasını google’a tanıtırken kullanılan kodlar.
Sandbox: Google, optimizasyon uygulamalarında illegal yolları seçenleri cezalandırır. Bu sandbox’tur.
Filtre: Google'ın sandbox ya da ban cezalarından önce verdiği ufak sıralama kayıplarının oluştuğu ceza türüne filtre denir.
SEF: Açılımı search engine friendly şeklindedir. Sayfa linkini anahtar kelimelerden oluşturmayı amaçlar.
Google Panda: Google, bu uygulaması ile internet sitelerini belirli kriterlere göre sınıflandırır. Bu sınıflandırma neticesinde çıkan sonuçlara göre de sitelere arama sonuçlarında yer verir.

Search Engine Hidden: Bu terim gizli arama motoru optimizasyon manasına geliyor.
Adsense: Google’ın webmaster’lara sunduğu bir reklam sistemidir. Sayfa içeriğine göre reklam konulur, tıklanma oranı arttığı için tercih edilir.
Adwords: Google Adsense’in reklam verenlere yönelik bölümüdür. Ücret karşılığı reklamınızı adsense kullanıcısı sitelerinde yayımlatabilirsiniz.
Spam: Arama sonuçlarında yükselme elde etmek için içeriklerin ve anahtar kelimelerin yüksek sayıda yinelenmesidir.
Link Tarlası: Link değişimlerinin abartılması sonucu yüzlerce linkin yer aldığı sayfa / site.
Fake PR: Pagerank değerinin sahte olması. Örneğin gerçek pagerank değeri 2 olan bir sitenin, pagerank değeri 6 olan sitenin pagerank değerini kendine kopyalaması.
SMO: Sosyal Medya Optimizasyonu
Referans Link: Başkalarının sizin linklerinizi diğer kaynaklarda referans olarak göstermesidir.
Orantılı Backlink: Siteye oluşturulan bağlantıların, orantılı bir şekilde alt sayfalara da oluşturulmasına denir.
Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]
Google web yöneticisi araçları
Google web yöneticisi merkezi; Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
Seo Nedir? Nasıl Yapılır
Top 7 Marketing Trends for 2007
Black Hat SEo Teknikleri
Google Tarafından Yazılan Arama Motoru Optimizasyon Kitapcığı

 

Seo

Seo ingilizce olarak Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur. Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar. SEO’nun temel amacı açılımı itibariyle arama motoru optimizasyonu yani arama motorlarında üst sıralarda listelenmektedir. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.
Seo, sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

Seo Nasıl Yapılır

Seo bir nevi doğal bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en doğal yollarla sağlayan uzmanlar ise en iyi seo uzmanları sayılırlar. Popülarite kelimesini web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Ancak üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Kısaca sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir. Google bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır. Bir sitenin popülaritesi açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır. Doğallık seo çalışmalarındaki anahtar kelimedir. Google yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanmaktadır. Bu doğal popülarite anlayışı içerisinde yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmazlar. Bu yapay çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra olumsuz olarak dikkate alınır ve sıralamaya bu olumsu etki yansıtılır. Doğal popülarite anlayışı içerisinde, yapılan paylaşım ve tüm seo çalışmaları site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullanıcıların siteyi faydalı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunduğu izlenimi doğmaktadır. Sitedeki bir makalenin forumlarda, sosyal medyalarda, imleme sitelerinde gibi seoya katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçekten hizmet eden faydalı siteler olduğu olgusu oluşturulmalıdır. Doğallık algısının temelini oluşturan en önemli özellik çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların doğal görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır. Bir önceki yazımız olan Hedef kelime belirleme başlıklı makalemizde google anahtar kelime belirleyici, google anahtar kelime bulmak aracı ve google yapılan aramalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Web Yöneticisi Yönergeleri

Bu yönergelere uymanız, Google’ın sitenizi bulmasına, dizine eklemesine ve sıralamasına yardımcı olur. Bu önerilerden hiçbirini uygulamasanız bile "Kalite Yönergeleri"ni dikkatle incelemenizi öneririz. Kalite Yönergeleri'nde bir sitenin Google dizininden tamamen kaldırılmasına veya başka şekilde algoritma ya da manuel spam işleminden etkilenmesine yol açabilecek bazı hatalı uygulamalar açıklanmaktadır. Bir site, spam işleminden etkilendiyse artık Google.com'daki veya Google’ın iş ortağı sitelerindeki sonuçlarda görüntülenmeyebilir.

Tasarım ve içerik yönergeleri
Teknik yönergeler
Kalite yönergeleri
Siteniz hazır olduğunda:

Siteyi Google'a http://www.google.com/submityourcontent/ adresinden gönderin.
Google Web Yöneticisi Araçları'nı kullanarak bir Site Haritası gönderin. Google, sitenizin yapısı hakkında bilgi edinmek ve web sayfalarınızın daha fazla erişilebilir olmasını sağlamak için Site Haritanızı kullanır.
Sayfalarınızdan haberdar olması gereken tüm sitelerin, sitenizin çevrimiçi olduğunu bildiğinden emin olun.
Tasarım ve içerik yönergeleri

Net bir hiyerarşiye ve metin bağlantılarına sahip bir site oluşturun. Her sayfaya en az bir statik metin bağlantısından ulaşılabilmelidir.
Kullanıcılarınıza sitenizin önemli kısımlarına işaret eden bağlantıları içeren bir site haritası sunun. Site haritası çok fazla sayıda bağlantıya sahipse site haritasını birden fazla sayfaya bölmek isteyebilirsiniz.
Belli bir sayfadaki bağlantıların sayısını makul düzeyde tutun.
Faydalı, bilgi açısından zengin bir site oluşturun ve içeriğinizi açık ve anlaşılır bir şekilde anlatan sayfalar hazırlayın.
Kullanıcıların sayfalarınızı bulmak için girebileceği kelimeleri düşünün ve sitenizin gerçekten bu kelimeleri barındırdığından emin olun.
Önemli adları, içeriği veya bağlantıları göstermek için resimler yerine metin kullanmayı deneyin. Google tarayıcısı, resimlerde yer alan metinleri tanımaz. Metin içeriği için resim kullanmanız gerekirse açıklayıcı birkaç kelime eklemek üzere ALT özelliğini kullanmayı düşünün.
<title> öğelerinizin ve ALT özelliklerinizin açıklayıcı ve doğru olduğundan emin olun.
Bağlantıların çalışıp çalışmadığını ve HTML'nin doğru olup olmadığını kontrol edin.
Dinamik (yani, URL’sinde “?” karakteri yer alan) sayfalar kullanmaya karar verirseniz her arama motoru örümceğinin, statik sayfaların yanı sıra dinamik sayfaları taramadığını unutmayın. Parametreleri kısa, parametre sayısını da az tutmanız yararlı olur.
Resimler, video ve zengin snippet'ler için önerilen en iyi uygulamalarımızı inceleyin.

Teknik yönergeler

Google'ın sitenizdeki içerikleri tam olarak anlamasına yardımcı olmak için CSS ve JavaScript dosyaları gibi sitenizdeki tüm öğelerin taranmasına izin verin. Google'ın dizine ekleme sistemi, web sayfalarını oluştururken bir sayfanın HTML kodunun yanı sıra sayfaya ilişkin resim, CSS ve JavaScript dosyaları gibi öğeleri de kullanır. Googlebot'un tarayamadığı sayfa öğelerini görmek ve robots.txt dosyanızdaki yönerge hatalarını ayıklamak için Web Yöneticisi Araçları'ndaki Google Gibi Getir aracını ve robots.txt Test aracını kullanın.
Arama botlarının sitelerinizi, site içerisindeki yollarını takip eden oturum kimlikleri veya argümanlar olmaksızın taramasına izin verin. Bu teknikler bağımsız kullanıcı davranışını izlemek açısından faydalı olabilir, ancak botların erişim modeli tamamıyla farklıdır. Botlar, farklı görünen ancak gerçekte aynı sayfaya işaret eden URL’leri elemekte başarısız olabileceği için bu tekniklerin kullanılması sitenizin dizine eklenme işleminin yarım kalmasıyla sonuçlanabilir.
Web sunucunuzun If-Modified-Since HTTP üst bilgisini desteklediğinden emin olun. Bu özellik, web sunucunuzun Google’a son taramadan sonra sitenizin içeriğinin değişip değişmediğini bildirmesini sağlar. Bu özelliğin desteklenmesi, hem bant genişliğinden hem de bekleme zamanından tasarruf etmenizi sağlar.
Web sunucunuzda robots.txt dosyasını kullanın. Bu dosya, tarayıcılara hangi dizinlerin taranıp hangilerinin taranmayacağını bildirir. Sitenizin yanlışlıkla Googlebot tarayıcısını engellemediğinden emin olmak için dosyanın güncel olmasına dikkat edin. Sitenizi ziyaret eden robotlara nasıl talimat vereceğinizi öğrenmek için http://code.google.com/web/controlcrawlindex/docs/faq.html adresini ziyaret edin. Google Web Yöneticisi araçlarında sunulan robots.txt analiz aracı ile robots.txt dosyanızı test ederek bu işlevi doğru bir şekilde kullandığınızdan emin olabilirsiniz.
Reklamların arama motoru sıralamalarını etkilememesi için makul düzeyde gerekli çabayı gösterin. Örneğin, bir robots.txt dosyası ile Google'ın AdSense reklamlarının ve DoubleClick bağlantılarının taranması engellenir.
Şirketiniz bir içerik yönetim sistemi satın alırsa, söz konusu sistemin arama motorlarının tarayabileceği sayfalar ve bağlantılar oluşturduğundan emin olun.
Arama motorlarından gelen kullanıcılar için pek değer taşımayan arama sonuçları sayfalarının veya otomatik olarak oluşturulmuş diğer sayfaların taranmasını önlemek amacıyla robots.txt dosyasını kullanın.
Sitenizin farklı tarayıcılarda doğru göründüğünden emin olmak için siteyi test edin.
Sitenizin performansını izleyin ve yükleme sürelerini optimize edin. Google'ın amacı, kullanıcılara en alakalı sonuçları sağlamak ve harika bir kullanıcı deneyimi yaşatmaktır. Hızlı siteler kullanıcı memnuniyetini artırır ve web'in genel kalitesini iyileştirir (özellikle İnternet bağlantıları yavaş olan kullanıcılar için). Web yöneticileri, sitelerini geliştirdikçe web'in genel hızının da artacağını umut ediyoruz.
Google, tüm web yöneticilerinin Page Speed, YSlow, WebPagetest veya diğer araçları kullanarak site performanslarını düzenli bir şekilde izlemelerini kesinlikle önerir. Daha fazla bilgi, araç ve kaynak için Let's Make The Web Faster (Web'i Daha Hızlı Hale Getirelim, yalnızca İngilizce) sitesine bakın.
Kalite yönergeleri

Bu kalite yönergeleri, aldatıcı veya yönlendirici davranışların en yaygın biçimlerini kapsar. Ancak Google, burada listelenmeyen diğer yanıltıcı uygulamalara da olumsuz yanıt verebilir. Yanıltıcı bir tekniğin bu sayfada belirtilmemiş olması Google'ın bu tekniği onayladığı anlamına gelmez. Temel ilkelere uymak için çaba gösteren web yöneticileri kullanıcılara çok daha iyi bir deneyim yaşatır ve tüm zamanlarını kötüye kullanabilecekleri açıkları arayarak geçiren yöneticilerin sitelerine göre çok daha iyi sıralamalar elde eder.

Başka bir sitenin Google'ın kalite yönergelerini kötüye kullandığını düşünüyorsanız lütfen bir spam raporu doldurarak bunu bize bildirin. Google, sorunlar için ölçeklenebilir ve otomatik çözümler geliştirmeyi tercih ettiğinden, göze göz gerçekleştirilen spam'le mücadeleyi en aza indirmeye çalışıyoruz. Her rapora yanıt vermek için manuel işlem yapamayız, ancak spam raporları kullanıcı etkisine dayalı olarak önceliklidir ve bazı durumlarda, spam içerikli bir sitenin Google'ın arama sonuçlarından tamamen kaldırılmasına yol açabilir. Bununla birlikte, tüm manuel işlemler kaldırma ile sonuçlanmaz. Bildirilen bir site hakkında harekete geçsek de, yapılan işlemlerin etkileri belirgin olmayabilir.

Kalite yönergeleri - temel ilkeler

Sayfalarınızı kullanıcılar için hazırlayın, arama motorları için değil.
Kullanıcılarınızı aldatmayın.
Arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için tasarlanmış hilelerden kaçının. En önemli kurallardan biri, yaptığınız işi rekabet ettiğiniz bir web sitesine veya bir Google çalışanına açıklarken kendinizi rahat hissedip hissetmeyeceğinizdir. Yararlı başka bir test de "Bu, kullanıcılarıma yardımcı oluyor mu? Arama motorları olmasaydı bunu yapar mıydım?" sorularını sormaktır.
Web sitenizi benzersiz, değerli veya çekici yapan şeyleri düşünün. Web sitenizin, alanınızdaki diğer sitelere göre daha fazla göze çarpmasını sağlayın.
Kalite yönergeleri - özel yönergeler

Aşağıdaki teknikleri kullanmayın:

Otomatik olarak oluşturulan içerikler
Bağlantı düzenlerine katılma
Özgün içeriği çok az olan veya hiç olmayan sayfalar oluşturma
Gizleme
Gizli yönlendirmeler
Gizli metin veya bağlantılar
Köprü sayfalar
Toplama içerik
Yeterli değer sağlamadan iştirak programlarına katılma
Alakasız anahtar kelimeler içeren sayfalar yükleme
Kimlik avı yapma veya virüs, Truva atı ya da diğer kötü amaçlı yazılımları yükleme gibi kötü amaçlı davranış içeren sayfalar oluşturma
Zengin snippet'ler işaretlemesini kötüye kullanma
Google'a otomatik sorgular gönderme
Aşağıdakiler gibi iyi uygulamalara katılın:

Saldırıya karşı sitenizi izleme ve saldırıya uğrayan içeriği görünür görünmez kaldırma
Sitenizde kullanıcı tarafından oluşturulan spam'ı önleme ve kaldırma
Siteniz bu yönergelerden birini veya daha fazlasını ihlal ediyorsa Google bununla ilgili manuel işlem uygulayabilir. Sorunu düzelttiğinizde yeniden değerlendirilmesi için sitenizi gönderebilirsiniz.


Google Arama Nasıl Çalışır?

Bilgisayarınızın karşısına geçip bir Google araması yaptığınızda, size neredeyse anında tüm web’den sonuçların bir listesi sunulur. Google, sorgunuzla eşleşen web sayfalarını nasıl bulur ve arama sonuçlarının sırasını nasıl belirler?

En basit şekliyle web’de arama yapmayı, önünüzdeki kalın bir kitabın neyin nerede olduğunu söyleyen olağanüstü bir dizin içermesine benzetebilirsiniz. Siz bir Google araması yaptığınızda, programlarımız size döndüreceğimiz (“sunacağımız”) en alakalı arama sonuçlarını belirlemek için dizinimize bakar.

Kullanıcılarımıza arama sonuçlarını sunarken gerçekleştirilen üç önemli işlem vardır:

Tarama: Google'ın siteniz hakkında bilgisi var mı? Sitenizi bulabilir miyiz?
Dizine ekleme: Google sitenizi dizine ekleyebilir mi?
Sunma: Sitede, kullanıcının aradığıyla alakalı iyi ve faydalı içerik var mı?

Tarama

Tarama, Googlebot'un Google dizinine eklenecek yeni ve güncel sayfaları bulmasını sağlayan işlemdir.

Web’deki milyarlarca sayfayı bulup getirmek (veya "taramak") için muazzam sayıda bilgisayardan yararlanırız. Getirme işlemini yapan programın adı Googlebot’tur (robot, bot veya örümcek olarak da bilinir). Googlebot, algoritmaya dayalı bir işlem kullanır: Hangi sitelerin ne sıklıkta taranacağı ve her siteden kaç sayfa alınacağı bilgisayar programları tarafından belirlenir.

Google'ın tarama işlemi, önceki tarama işlemlerinde oluşturulan web sayfası URL’lerinin listesiyle başlar ve web yöneticileri tarafından sağlanan Site Haritası verileriyle artarak devam eder. Googlebot, bu web sitelerini ziyaret ettiğinde her sayfadaki bağlantıları tespit eder ve bunları taranacak sayfalar listesine ekler. Yeni siteler, mevcut sitelerdeki değişiklikler ve geçersiz bağlantılar belirlenir ve Google dizinini güncellemek için kullanılır.

Google, herhangi bir siteyi ücret karşılığında daha sık taramaz ve arama işimizi gelir getiren AdWords hizmetimizden ayrı tutarız.

Dizin oluşturma

Googlebot, gördüğü kelimelerin tümünü ve bu kelimelerin sayfalardaki konumlarını içeren geniş bir dizin oluşturabilmek için taradığı sayfaların her birini işler. Ayrıca, Başlık etiketleri ve ALT özellikleri gibi önemli içerik etiketlerinde ve özelliklerde bulunan bilgileri işleriz. Googlebot içerik türlerinin tümünü olmasa da pek çoğunu işleyebilir. Örneğin, bazı zengin medya dosyalarının veya dinamik sayfaların içeriğini işleyemeyiz.

Sonuçları sunma

Kullanıcı bir sorgu girdiği zaman, makinelerimiz, dizinde eşleşen sayfa olup olmadığını anlamak için arama yapar ve kullanıcıyla en alakalı olduğunu düşündüğümüz sonuçları döndürür. Alaka düzeyi 200'den fazla unsurla belirlenir ve bunlardan biri de istenen sayfa için oluşturulan PageRank'tir. PageRank, bir sayfanın, diğer sayfalardan gelen bağlantılar temel alınarak belirlenen önem derecesinin ölçüsüdür. Daha basit açıklamak gerekirse, diğer sitelerden sitenizdeki bir sayfaya götüren bağlantıların tümü sitenizin PageRank değerini artırır. Tüm bağlantılar birbirine eşit değildir: Google, spam bağlantılarını ve arama sonuçlarını olumsuz yönde etkileyen diğer uygulamaları tespit ederek kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatmak için yoğun çaba harcamaktadır. En iyi bağlantı türleri, içeriğinizin kalitesine dayalı olarak verilen bağlantılardır.

Sitenizin arama sonuçları sayfalarında iyi bir sıralama elde etmesi için Google’ın sitenizi doğru bir şekilde tarayıp dizine ekleyebilmesi çok önemlidir. Web Yöneticisi Yönergelerimiz, sık karşılaşılan bazı hatalara düşmeden sitenizin sıralamasını yükseltmenize yardımcı olabilecek bazı en iyi uygulamaları içermektedir.

Google'ın Bunu mu demek istediniz? ve Google Otomatik Tamamlama özellikleri; alakalı terimleri, sık yapılan yazım hatalarını ve popüler sorguları göstererek kullanıcılara yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. google.com arama sonuçlarımız gibi, bu özelliklerle kullanılan anahtar kelimeler de otomatik olarak web tarayıcılarımız ve arama algoritmalarımız tarafından oluşturulur. Bu tahminleri yalnızca kullanıcının zaman kazanabileceğini düşündüğümüzde görüntüleriz. Bir site, bir anahtar kelime ile ilgili iyi bir sıralama elde ederse bunun nedeni site içeriğinin, kullanıcının sorgusuyla daha alakalı olduğunu algoritma kullanarak belirlemiş olmamızdır.

Seo Uzmanı, Seo, Seo Uzman, Seo Uzmanı, Seo Uzmanı, seo uzmanı, seo uzmanı nedir, seo uzmanı iş ilanları, seo uzmanı nasıl olunur, seo uzmanı ne iş yapar, seo uzmanı olmak, seo uzmanı aranıyor, seo, seo ne demek, seo nedir, google seo, seo eğitimi, seo açılımı, seo danışmanı