MURAT ÖLMEZ | GOOGLE UZMANI - ADWORDS UZMANI - SEO UZMANI, Google SEO Uzmanı, SEO Uzmanı, Google Reklam Vermek, Seo Uzman, Adwords, Adwords Reklam, Google Adwords Reklam, Adwords Reklam Uzmanı, Google Adwords Reklam Uzmanı

İTİBAR YÖNETİMİ

 

GOOGLE İSTENMEYEN HABER ve İÇERİKLERİN KALDIRILMASI, SİLİNMESİ yani kısaca İTİBAR YÖNETİMİ İÇİN ÇÖZÜM ARIYORSANIZ.

TELEFON: 0532 401 74 10

 

Başlıca Sorun Yaşanan Konular

- Google Olumsuz Haberlerin Silinmesi

- İnternetten Haber Kaldırma Dilekçesi

- Olumsuz İçerik Kaldırma, Siteden Haber Kaldırma

- İçerik Kaldırma Dilekçesi

- Google Arama Motorundan İsim Silme

- İnternetten Haber Silme

- İnternetten İçerik Kaldırma

- Google da İsmimin Çıkmasını İstemiyorum

 

 

İNTERNETTEN KENDİNİZİ SİLİN

 

Arama motorlarında adınızı yazdığınızda çıkan sonuçlar artık sizi anlatıyor. Kötü içerik ve fotolar tahmin edildiğinden etkili. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız unutulma hakkınızı kullanabilirsiniz

 

Başta Google olmak üzere internet arama motorlarında hiç isminizi arattınız mı? Arattığınızda nasıl bir izlenim veriyorsunuz? Eski boşanma davanız, bahçeyi sularken çıkan fotoğrafınız sizi rahatsız mı ediyor? Son olarak Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın Google’da unutulma hakkına karar vermesi dikkatleri sanal itibara çevirdi.

 

AB mahkemesi, internette yer alan ilgisiz ve geçersiz kişisel verilere yönelik linklerin kaldırılmasının talep edilebileceğine karar verdi. ‘Unutulma hakkı’ olarak da adlandırılan bu uygulamadan yana tavır koyan Adalet Divanı, Google’ın bazı arama sonuçlarını değiştirmesi yönünde karar aldı.

 

Bu karar da insanların gerçek hayatta olduğu kadar sanalda da itibarının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Artık günümüzde bir anlamda her şey Google’da adınızı yazdığınızda çıkan sonuçlara endeksli. Sosyal medyada yazılan mesajlar, kötüleyici blog yazıları tahmin edildiğinden daha etkili. Ama artık kendinizi sanal ortamdan tamamen silmeniz hiç de zor değil. Ünlü insanlar için tamamen yok olmak biraz zor ama ortalama insanlar için bu sanıldığından da kolay. İnternette sizinle ilgili kötü içeriği yok etmek ya da kendinizi tamamen silmeniz için yapmanız gerekenler var.

 

Aramalarda çıkmamak için Sosyal medya hesaplarınızı silin: Google, Yandex ya da Bing arama motorlarında ilk çıkan genelde sosyal ağlardaki profilinizdir. İlk Twitter, Facebook, Linkedin gibi ağlardaki profil ve mesajlarınız görünür. İnternette yok olmanın ilk yolu buralardan profillerinizi kaldırmakla başlar. Eğer sadece arama sonuçlarından yok olmak istiyorsanız belki bu profilleri ‘özel’ yapabilirsiniz. Fakat bu tam sonuç vermeyebilir. İstenmeyen sonuçları kaldırın: Sosyal medya profilinden kurtuldukdan sonra ikinci adım isminizin göründüğü siteleri taramak. Nerelerde göründüğünüze bakın ve not alın. Siteye başvurarak nazikçe isminizi kaldırmasını isteyin. Web sitelerinin mahkeme kararı olmadan içeriği kaldırma zorunluluğu yok. Eğer nazikseniz ve onlara içeriğin doğru olmadığını anlatıp, itibarınızı etkilediğini ve iş bulmanızı zorlaştırdığını belirtirseniz sonuç alabilirsiniz.

 

Veritabanlarından çıkın: Sosyal ağlar ve aramalardaki bilgiyi yok ettiniz şimdi sıra veritabanlarındaki bilgilerinize geldi. Telefon, e-posta adresi ve adres bulma konusunda çalışan veritabanı şirketlerine ulaşarak adınızı sildirin. Bununla ilgili DeleteMe gibi ücretli uygulamalar da bulunuyor. Bunu da tamamlayınca arama sonuçlarındaki her şeyden kurtulmuş oluyorsunuz.

 

E-posta’ya bağlı adları yok edin: İnternet dedektifleri size e-posta adresinizle üye olduğunuz forumlar ve sitelerde kullandığınız kullanıcı adlarından da ulaşabilir. İsminizle sizi takip edebilirler. Forumlarda kimliğinizi gösteren paylaşımlarınız varsa moderatörden onları silmesini isteyin. E-posta adresinize yönlendiren bütün bağlantıları kesin.
Yeni içerik yaratın: Sizinle ilgili kötü içeriğin aramalarda en sonda çıkması için yeni ve taze içerikle öne çıkın. Sosyal medya hesabınızda ve blogunuzda yeni ve ilgi çekici bilgiler paylaşın. Arama motorlarında bu bilgiler daha üstte görünecektir.

 

Anonim online olun: Bütün bu değişikliklerden sonra hala interneti kulanmak istiyorsunuz. Bunu yaparken dikkatli davranın. İnternette gezinirken iz bırakmamaya çalışın. Bunun en kolay yolu sizi yansıtmayan anonim isimle e-posta adresi oluşturmaktan geçiyor. İz bırakmamak çok zor ama bu adımları uygulayarak bunu en aza indirebilirsiniz.
Avukat da tutabilirsiniz: Bütün yolları denediniz ama istediğiniz sonucu elde edemediniz. Bu durumda bu alanda görev yapan bir şirketle ya da bir avukatla anlaşabilirsiniz. Delilleri toplayın ve sanal itibarınızı korumak için adım atmaya hazır olun.

 

Sosyal medyada mağdur olanlar Dijital marka ve içerik hakları konusunda faaliyet gösteren PYCOW’nın Genel Müdürü Burak Kebapçı, Google’ın aramalarda öneride de bulunduğunu belirterek, AB Mahkemesi kararının arama motorunda çıkan ‘Google önerisi’yle ilgili olduğunu söyledi. Kebapçı, “Bu dava uzun süredir AB ile Google arasında devam ediyordu. Bu karardan sonra arama motorunun içerik kaldırma işlemini kolaylaştırmak için bir ‘tool-araç’ çıkartacağını düşünüyoruz” dedi.

 

İtibarı iyileştirin Google ve diğer arama motorlarının her şeyi indekslemesinin insanların hayatlarını olumsuz etkilediğini dile getiren Kebapçı bu alanda da bir sektör oluştuğunu kaydeden Kebapçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de Google’da unutulmayı isteyen yüzde 50’lik bir kesim var. Kişinin sadece sanal değil, gerçek itibarı sözkonusu. İstenmeyen içerikler kaldırılarak itibar iyileştirilebilir. Son dönemde siyasi olaylarda sahte hesaplardan Twitter ve Facebook’ta yapılan yorumlar nedeniyle mağdur olan çok kişi var. Bu nedenle insanlar daha dikkatli davranıyor. Bilinçlenme de arttı.”

Kaynak: Hanife Baş - milliyet.com.tr

 

**********

 

Kaynak Gösterilerek Alıntı yapılması konusunda izin verdiği için Salim Kadıbeşegil Beye teşekkür ederim.
Okunması gereken, tavsiye ettiğim eseri..
Murat Ölmez

Bu sayfadaki içerik http://www.salimkadibesegil.com/tr/ adresinden alınmıştır.

 

SALİM KADIBEŞEGİL / 2006

 

İTİBAR DÜNYASINDA BİR GEZİNTİ

İtibarınızın yönetilmesi ile ilgili bir gündeminiz var mı?
Üzerimizden bir silindir geçmeden önemini anlayabilir miyiz?
İtibar şirket ve marka değerini artırır
İtibar başka ne işe yarar? İş sonuçlarını etkiler mi?
Kurumsal itibar yönetilebilir mi?
İtibarı yönetmek kimin işi?
Krizler itibarı tehdit eder, itibarlı olmak tutkusu kriz yaratır
Kurumsal itibar ölçümlenebilir mi?
İtibar açlığının bastırılması
Kurumsal itibarınızı nasıl yöneteceksiniz?

 

İKİNCİ BÖLÜM

KURUMSAL İTİBARIN TEHLİKE ÇANLARI

Yönetilmeyen itibarı rakipler yönetir!
Kurumsal sosyal sorumluluk, kurumsal itibar değildir!
Para ile ödül alanlar! Dikkat!!!
Allah sizi “Müşteri Danışma Hatlarına” düşürmesin!
Vefat ilanlarında şirket logosu kullanmak!
CEO’ların “üç” işi vardır. Dördüncü işleri olanlar itibarın tehlike çanlarını çalıyorlardır.”
Kürsüde kağıttan okumanın dayanılmaz cazibesi!
Çıkarmamız gereken dersler

 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

İTİBARINIZI YÖNETMEKTEN DAHA ÖNEMLİ BİR İŞİNİZ VAR MI?
(Makaleler)

İtibarınızı Yönetmekten Daha Önemli Bir İşiniz Var mı?
Önce Para Kazanalım Sonra “İtibarlı Olalım”!
Beğenilen Şirket Olmak İçin İtibarın Yönetimi
İtibar, Algılama Yönetimi ya da “Repuception”
Küresel Oyunun Kuralları Değişiyor… İtibarlı Kurumlar Ayakta Kalmaya Aday…
Şirketler Kâr Değil İtibar Peşinde Koşmalı!
İlaç Endüstrisi İçin “Kurumsal İtibar” Neden Bu Kadar Önemli?
Kuruluşların DNA’sı İtibar
Sürdürülebilir Rekabet!
İletişim Performansı İle Rekabet
Dünyanın En Saygın Finansal Hizmetler Şirketi
Grant, Coca-Cola’da Neler Olup Bittiğini Berber Tommy’e Sorabilir…
Satış Mümessilleri Şirketi Nasıl Temsil Ediyorlar?
İnsan Kaynakları Bilançoları Nasıl Etkiliyor?
Çalışanların Markalaştırılması
Bir Sonraki Kuşağa Karşı (Ne Kadar) Sorumluyuz!
Global Rekabette “İtibarın” Yolu “GRI”dan Geçiyor…
Sosyal Sorumluluğun Suyu Çıkmak Üzere!
Sorumluluklarımızı Sorumsuzluğa Dönüştürmek!
“En Sorumsuz Şirket” Ödülüne Aday mısınız?
Krizler İletişimle Yönetilir!
Bu CEO’lara Bir Şeyler Oluyor!
İletişim CEO’ların Görevi
Yerel Toplum Görmezden Gelinebilir mi?
Halka Açılamayan Şirketler!

 

GİRİŞ

Bugüne kadar kurumsal itibarla ilgili yayımlanmış makalelerimi bir araya getirmek fikrini bana kızım Pırıl verdi… İş dünyasının yakından takip ettiği birçok yayında görüşlerimi aktardığım yazılar vardı. Bunlar, içerik olarak güncel konuların yorumlanması ile ilgili ise de özünde, konuya duyarlı olanların kendileri için değerlendirebilecekleri bir yol sunuyordu.

Dostum Şeref Oğuz, birinci taslağı okuduktan sonra acımasız bir eleştiri yaptı ve sadece daha önce çeşitli yerlerde yayımlanmış makalelerin yeterli olmayacağını, okura “yeni bir şey” verilmesi gerektiğini söyledi. Yani bu makaleleri kucaklayacak bir açılıma gereksinim vardı. İkinci taslak böyle ortaya çıktı.

Tüm makaleler bir araya geldiğinde gördüm ki, zaman içinde kurumsal itibarın yönetilmesi ile ilgili baz alınabilecek bazı şablonlar oluşmuş. Bunlar, hemen hemen her yazıda dayanak noktası olarak konuyla ilişkilendirilmiş.

Örneğin; kurumsal itibarın iş sonuçları ile ilgisi… Yazıların içeriğinde farklı bakış açıları ile de olsa iş sonuçlarına değinilmesi gayet doğal. Çünkü, iş sonuçları ile ilişkilendirilmeyen kurumsal itibarı yönetmenin anlamı yok!

CEO’ların bu kavramın içindeki rolü bir başka kaçınılmaz nokta… Buna referans olarak da Burson-Marsteller’in yıllardır yaptığı CEO Capital araştırmasını veriyoruz. Çünkü bu araştırma gösteriyor ki kurumsal itibarın yönetilmesindeki yüzde 50 oranındaki sorumluluk CEO’nun omuzlarında…

Üçlü raporlama, bugün itibarlarını yönetmek konusundaki ciddiyetlerini ortaya koymak isteyen şirketlerin “can simidi”… Bu raporlamanın ne olduğu, nasıl yapıldığı, yazılar içinde gerektiği gibi aktarılıyor.

“Çalışan markası” ise, belki bir kısmımız için yeni bir kavram olarak görünebilir ama 1990’larda geliştirilmiş yeni ve modern yönetim anlayışının bir ürünüdür. Çalışanlarını “marka” haline dönüştürmek konusunda bir yönetim felsefesi uygulayan şirketlerin, nitelikli ve gelecek vaat eden insan kaynaklarını şirketlerine çekmek gibi bir sorunları yok!

Bazı kurum ve kuruluşlar, bu yazılar içinde çok sık karşımıza çıkacak. Örneğin Dow Jones Sustainability Index (DJSI)… FT4GOOD… World Business Council Sustainable Development (WBCSD). Bir kurum olmasa bile, sürdürülebilir kalkınma ve kurumsal itibar ilişkisini çok net ortaya koyan bir raporlama standardı olan Global Reporting Initiative (GRI). Prens Charles’ın himayelerinde faaliyetlerini sürdüren International Business Leaders Forum (IBLF) …

Yazıların içinde, bir şekli ile bu kavramlara ve referans noktalarına mutlaka değinilmiş olması bir tesadüf değil tabii… Kurumsal itibarın yönetilmesi ile ilgili dünyada olup bitenlerin nelerin etrafında döndüğü konusunda bir fikrimiz olmalı ki, konuyla ilgili geliştireceğimiz politikalar kendi içinde tutarlı ve değişimi tetikleyebilecek nitelikte olsun. Bu nedenle, tekrarlanmış gibi görünen bu kavramlar ve referans noktalarının sık sık karşınıza çıkıyor olmasının arkasında kendimce benimsediğim bu “şablonların” bulunduğunu özellikle ifade etmek isterim.

Kurumsal itibarla ilgili söylenecekler tabii ki bu yayının sayfaları ile sınırlı değil. Kişisel olarak kurumsal itibarı meslek hayatımın keyifli bir yolculuğu olarak tanımlıyorum. Bu kavram, modern yönetimin kendine özgü özel gündemi ile buluşmamızı sağlıyor. Rekabete ve pazara farklı bir pencereden bakılabileceğini gösteriyor. Sadece iletişimciler için değil, CEO düzeyinde, isimleri ile marka olmuş üst düzey yöneticiler açısından da böyle… Onların da kurumsal itibarla tanışmaları, bunun yönetilebilir bir disiplin olduğunu algılamaları iş yapma biçimlerinde etkili oluyor.

İçerik, her ne kadar, daha eski tarihlerde çeşitli yayınlarda yayımlanmış yazılardan derlenmiş bile olsa, bu konuya ilgi duyanların konuyla ilgili duyarlılık alanlarını keşfedebilecekleri bir yaklaşımı benimsemeye çalıştım.

Kasım 2005, Urla

 

 

ÖNSÖZ

Global ekonominin bütün gücüyle hüküm sürmeye devam ettiği, sınırların ve korumacılığın ortadan kalktığı, iletişimin, şeffaflığın, açıklığın egemen olduğu, tam anlamı ile pazar ekonomisi sistemine geçildiği günümüz, artık yeni bir çağı temsil ediyor ve “ Bilgi Çağı” olarak isimlendiriliyor.

Bu çağda bilgi, hem yeni insan tipini ve hem de yeni ekonomiyi şekillendiriyor ve nihayet ilişkilerin bütününe damgasını vuruyor.

İşte böyle bir dünyada; birey, aile, çok uluslu veya yalnız bir ülkede faaliyet gösteren Şirket veya Sivil Toplum Kuruluşları ile siyasi veya sosyal bütün organizmalar ve nihayet ister hükümet, ister ülke ve isterse ülkeler manzumesi olsun “itibar” unsurunu, sevk ve idare mekanizmasının ayrılmaz bir parçası olarak görüyor.

Bu organizmalar bunu görmekle ve tespit etmekle kalmıyor, bu unsurun onun, bütün faaliyet alanlarının içinde ve hatta üstünde rol oynamakla olduğu realitesini keşfediyor.

Düşünür, yazar, iletişimci Salim KADIBEŞEGİL de, bu hakikati pek çok iletişimci gibi yakalıyor ve bunu yani “itibar yönetimi”ni sevk-idare ilminin içine ve bünyesine yerleştiriyor.

Bugün değil, on yılları aşkın bir zamandan beri de, KADIBEŞEGİL bu konuyu düşünce aleminin ve özellikle iş dünyasının gündemine taşıyor.

İtibar yönetimini, kurumsal kimliği ve bu “temel” unsuru, sevk-idarenin ana konusu yapmayı, yalnız ulusal delil ve olaylarda değil, fakat uluslararası ve çok boyutlu bir bakış açısı ile Türk İş Alemine sunuyor, ona ışık tutuyor ve yol gösteriyor.

Salim Kadıbeşegil’in “İtibarınızı Yönetmekten Daha Önemli Bir İşiniz Var mı?” isimli bu kitabı, uzun yıllara varan muhtelif çalışmalarından yola çıkarak, “ İtibar Yönetimi” konusunda bütün teorik altyapıyı kurduğu gibi, bilimsel bir tasnifle, uygulamaya dönük fakat modern sevk ve idare sanatının içine yerleşecek teorileri de ortaya koyuyor.

Ama bu kitap için asıl söylenecek söz; kitabın yol gösterici ve hatta gösterdiği yola ışık tutucu olmasıdır.

Kitap, bir şirketin CEO’sundan kapıdaki görevlisine, PR yöneticisinden kaliteden sorumlu müdürüne kadar sevk ve idarede yer alan her bireyin, her çalışanın daha da önemlisi her patronun veya her hisse sahibinin çok yakından bilmesi ve hedeflediği iş sonuçlarını elde etmesi için “ olmazsa olmaz” temeli ile uygulaması şart olan davranışları ve davranışlardaki kaliteyi ortaya koyması bakımından önem taşıyor.

Bir kurumun itibarı hiç şüphesiz, o kurumun veya şirketin yalnız bugünkü görünümüne değil, geçmiş performansına, tradisyonel karakterine, taşıdığı sosyal sorumluluk başta olmak üzere, ,insan ve tüketici odaklı iç ve dış davranışlarına ve nihayet bu itibarı ileriye doğru götürecek itibar yönetimi stratejilerine bağlıdır.Değil mi?

Öyle ise,

İtibarınızı Yönetmekten Daha Önemli Bir İşiniz Var mı?

Haydi!

Tuğrul KUDATGOBİLİK
TİSK Yönetim Kurulu Başkanı

19 Mart 2006, Moda/ İstanbul

 

 

Küresel bireyler

Bilgi toplumu içimizdeki değerlerin yeşermesine neden oldu. On yıllardır baskı altında yüreklerimize gizlediğimiz ve her birimize ait değerler teknolojinin sundukları ile dünyanın dört bir tarafında yankılanmaya başladı. Başta, insan hakları, çevre kirlenmesi, adaletsizlik olmak üzere bir çok konuda evrensel bir platform oluştu. İşte bu platformu oluşturan “küresel bireyler” günümüzde hükümetlerden bile güçlü bir hale geldi.

Yaşamda ya “iz” bırakırsınız ya da “is”

Daha yaşanabilir bir dünya için “herkes” bir şeyler yapabilir. Bu “siz” de olabilirsiniz. Hele bir de insanları, çalıştığınız kurumu, toplumu bu konuda harekete geçirecek bir yerde duruyorsanız Yaşamda “iz” bırakmakla “is” bırakmak arasında gidip geliyoruz… “İz” bırakanlar hep daha yaşanabilir bir dünyanın özlemi içindeydiler. Belki de yaşam “iz” bırakmaya değer…

Başarı için çalışanların memnuniyeti veya bağlılığı değil “mutluluğu” önemli

1990’lar “çalışan memnuniyeti” kavramı ile tanıştığımız yıllar olarak iş dünyası tarihine geçti. 2000’lerin başında memnuniyetin değil “bağlılığın” daha önemli olduğunu gördük. Çalışan politikalarını bağlılık sonuçlarına uyarlamaya çalıştık. Ancak bununda yetersiz olduğu gerçeği bizi “çalışan mutluluğu” kavramına götürdü. Günümüzün başarılı şirketleri çalışan mutluluğunu önemseyen ve hayata geçirenler olarak karşımıza çıkıyor.

İtibar yönetimi çalışan motivasyonunu tetikler

Çalışanların motivasyonu “bir” numaralı sorun. Ekip çalışmasını “neler” tetikliyor konusuna kafa yoruyoruz, aslında çözümler de üretiyoruz ama saman alevi gibi birkaç gün sonra hepsi uçup gidiyor. Oysa ki “itibar yönetimi” uzun soluklu ama kalıcı bir tercih. Çünkü şirketlerin olduğu kadar çalışanların da kariyerlerinin bir parçası. O zaman itibar yönetimini çalışanlara nasıl indirgeyeceğiz?

Dokuz Adımda İtibar Yönetimi

Kritik soru şu; itibarımızı yönetmekten daha önemli bir işimiz var mı? Tüketicilerin/müşterilerin sadakati, referansları, nitelikli çalışanların adresi, bireysel ve kurumsal yatırımcıların tercihi gibi iş sonuçlarını sürdürülebilir kapsamda elde etmek pek de ulaşılmaz bir hedef değil. Topu topu dokuz aşamalı bir süreç yönetimi…

İtibar yönetiminin dijital halleri

Sosyal medya fenomeni bir anda itibarı delik deiş edebiliyor. Türkiye’den ve dünyadan canlı örnekler her an bizim da iş dünyası tarihine “itibar lekesi” ile geçmemize neden olabilir. Kasıtlı saldırılar, rakiplerin fırsatları değerlendirmesi gibi boşluklar sosyal medyadan üzerimize sıçrayabilir. Nasıl korunacağız, ne yapacağız?

Şirketler itibar risklerinin ne kadar farkında?

Riskler sadece finansal içerikte mi olmalı? İş dünyasının içindeysek her tarafımız risk dolu ama bunların önemli bir kısmı “itibar riski”… Nasıl ayırdedeceğiz, nasıl tanımlayacağız ve en önemlisi itibar risklerimizi ortadan kaldırmak için neler yapacağız?

Sürdürülebilirlik stratejilerini çalışanlara indirgemek

Gelecek kuşaklara yaşanabilir dünya bırakmak hepimizin ortak arzusu. Ancak bugünün gereksinimlerini karşılarken bunu nasıl yapacağız? Bir yandan iklim değişikliğinin şirketler üzerinde yarattığı baskı, diğer yandan sivil toıplumun ve regülasyonların talepleri sürdürülebilirlik meselesine farklı bir yaklaşımı gerektirmiyor mu?

 

 

SALİM KADIBEŞEGİL / 2016

İÇİNDEKİLER

İtibar Yönetimi
Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü
Anadolu Üniversitesi Yayın No: 3322
Açık Öğretim Fakültesi Yayın No: 2181
Yazar; Salim Kadıbeşegil
Editör; Salim Kadıbeşegil- Doç.Dr. Barış Kılınç
Birinci Ünite: İtibar Yönetimi Nedir?
Amaçlarımız  
Bu üniteyi tamamladıktan sonra;
İtibar yönetiminin kapsamını açıklayabilecek
İş dünyasının rekabet alanında itibar yönetiminin önemini açıklayabilecek
İtibar yönetimin temelini oluşturan girdileri sıralayabilecek
İtibar risklerini tanımlayabilecek
Elle tutulamayan değerlerin itibarı nasıl sürüklediğini öğrenecek
İtibar ekonomisi konusunu açıklayabilecek bilgi ve becerilere sahip olacaksınız
Anahtar Kavramlar
İtibar yönetimi
İtibar riskleri
Elle tutulamayan değerler ve itibar
Sosyal ortakların beklentileri
İtibar ekonomisi
İçindekiler
İtibar Meşhur Olmak Değildir!
Değerler-İtibar Yönetimi-Güven
İtibar Yönetimi Bir Proje Değil Bir Felsefedir
Elle Tutulamayan Değerlerin İtibara Dönüşmesi
Kurumların Farklılaşma Stratejileri Kapsamında İtibar Yönetimi
Algılar, Gerçekler ve İtibar
Sosyal Ortaklar (Paydaşlar) ve Beklentileri
İtibar Riskleri Yönetimi
İtibar Ekonomisi
İkinci Ünite: Sosyal Ortakların (Paydaşlar) Önemi
Amaçlarımız  
Bu üniteyi tamamladıktan sonra;
İtibar yönetimi ile sosyal ortaklar (paydaşlar) arasındaki ilişkiyi açıklayabilecek
Kapsam içi ve dışı sosyal ortakları (paydaşları) tanımlayabilecek
Etkileyici sosyal ortakların (paydaşların) itibar yönetimi açısından neden önemli olduklarını öğrenecek
Sosyal ortakların (paydaşların) entegrasyonunu açıklayabilecek
Sosyal ortakların (paydaşların) şirkette nasıl temsil edildiklerini açıklayabilecek bilgi ve becerilere sahip olacaksınız.
Anahtar Kavramlar
Sosyal ortaklar (paydaşlar)
Sosyal ortakların entegrasyonu
Etkileyici sosyal ortaklar (paydaşlar)
İçindekiler
Giriş
Kapsam İçi Sosyal Ortaklar
Kapsam Dışı Sosyal Ortaklar (Paydaşlar)
Etkileyici Sosyal Ortaklar
Tek Bir Kişi Bile Sosyal Ortağımız Olabilir
Sosyal Ortakların (Paydaş) Entegrasyonu
Sosyal Ortakların Şirkette Temsili
Şirketin Sosyal Ortaklarda Temsili
Üçüncü Ünite: İtibar Araştırmaları
Amaçlarımız  
Bu üniteyi tamamladıktan sonra;
İtibar araştırmalarının tasarımını açıklayabilecek
İtibar kriterlerini sıralayabilecek
Dünyanın önde gelen itibar araştırmalarının nasıl yapıldığını açıklayabilecek
Araştırmaların nasıl raporlandığını açıklayabilecek
Araştırmaların stratejik analizi ve aksiyon planlarına dönüştürülmesini açıklayabilecek bilgi ve becerilere sahip olabileceksiniz
Anahtar Kavramlar
İtibarın ana metrikleri
Araştırmalar ve iş sonuçları
“En” saygın, beğenilen, tanınan, sorumlu şirketler
Sosyal ortak haritası
İçindekiler
Giriş
İtibarın Ana Metrikleri
İtibar Araştırmaları Tasarımı
İtibar Araştırmaları Kriterleri
Araştırmaların Stratejik Analizi
İtibar Araştırmaları Sonuçlarının Aksiyon Planlarına Dönüşmesi
İtibar Araştırmaları ile İlgili En Çok Merak Edilenler
İtibar Araştırmaları ve Performans İlişkisi
En Değerli Markalar En İtibarlı Şirketler Mi?
Dördüncü Ünite: İtibar Yönetim Süreçleri
Amaçlarımız  
Bu üniteyi tamamladıktan sonra;
Bir şirkette itibar yönetimi yapılabilmesi için temelde hangi süreçlerin yönetilmesi gerektiğini sıralayabilecek
CEO’nun ve yöneticilerin bu süreç içinde rollerinin ne olduğunu tanımlayabilecek
Süreçleri yönetirken raporlama sisteminin neden önemli olduğunu açıklayabilecek
İtibar kaybeden şirketlerin temel hatalarını nerelerde yaptıklarını açıklayabilecek
İtibar performansının ana göstergeler içinde nasıl yer alacağını açıklayabilecek
Çalışan mutluluğu stratejilerinin itibar süreçleri içinde nasıl yer alacağını açıklayabilecek
Vefat ilanlarında neden şirket logosu kullanılmaması gerektiğini açıklayabilecek bilgi ve becerilere sahip olacaksınız.
Anahtar Kavramlar
Ana Performans Göstergeleri
Çalışan Mutluluğu Stratejileri
Toplumsal Duyarlılıklar ve Kurumsal Değerler İlişkisi
İçindekiler
Giriş
Genel Müdürün/CEO’nun Rolü
Yöneticilerin Görev ve Sorumlulukları
İtibar Performansının Ana Performans Göstergeleri İçinde Değerlendirilmesi
Komite/Kurul/Çalışma Grubu Oluşturulması ve Koordinasyonu
Çalışan Mutluluğu Stratejileri
Çalışanların Gönüllülüğü Politikaları
Sivil Toplum Kuruluşları ile İşbirliği ve Proje Ortaklığı
Kurumsal Değerler ve Kurum Kimliği (Değerler-Politikalar-Süreçler-Kararlar-Davranışlar)
Beşinci Ünite: İtibarın İş Sonuçları Üzerinde Etkisi
Amaçlarımız  
Bu üniteyi tamamladıktan sonra;
İş sonuçlarının nelerden oluştuğunu açıklayabilecek
İtibarın iş sonuçlarını nasıl etkilediğini açıklayabilecek
Güven ile iş sonuçları arasındaki ilişkiyi açıklayabilecek bilgi ve becerilere sahip olacaksınız.
Anahtar Kavramlar
Finansal iş sonuçları, kârlılık, pazar payı
Çalışan markası olarak iş sonucu
Ürün ve hizmetlerin satın alınması ve tavsiye edilmesi
Borsaya açık şirketlerin iş sonuçları
İçindekiler
Giriş
Satın Alma, Tekrar Satın Alma Ve Tavsiye Etme
Örnek Bir İşyeri/İşveren Olarak Tercih Edilme
Kısa Ve Uzun Vadeli Hisselerini Satın Alma
Sivil Toplum Kuruluşlarının Şirket İle Proje Ortaklığı Yapma Arzusu
Diğer İş Sonuçları
Altıncı Ünite: Kurumsal Marka Stratejileri Ve İtibar Yönetimi
Amaçlarımız  
Bu üniteyi tamamladıktan sonra;
Kurumsal marka kavramını tanımlayabilecek
Kurumsal marka ile itibar yönetiminin ilişkisini açıklayabilecek
Kurumsal marka stratejilerinin rekabet ortamında neden önemli olduğunu anlayabilecek
Kurumsal markalarını doğru ya da yanlış yöneten şirketlerim özelliklerini sıralayabilecek
Kurumsal markaları kimin yönettiğini açıklayabilecek bilgi ve becerilere sahip olacaksınız.
Anahtar Kavramlar
Kurumsal yönetim ilkeleri
İtibar-İmaj-Marka
İş etiği, kurumsal etik
Sürdürülebilirlik stratejileri
Kurumsal sosyal sorumluluk ve itibar
En sorumsuz şirketler

İçindekiler

GİRİŞ

İtibar/İmaj/Marka
Kriz İletişimi
Etik ve İtibar
Kurumsal Yönetim İlkeleri
Kurumsal Sosyal Sorumluluk
Sürdürülebilirlik Stratejileri ve İtibar Yönetimi
En Sorumsuz Şirketler ve Marka Boykotları
Yedinci Ünite
Hem “Yeni” Hem “Digital” Hem “Sosyal” Hem De “Medya”
Amaçlarımız  
Bu üniteyi tamamladıktan sonra;
Dijital platformlar ve itibar yönetimi arasındaki ilişkiyi açıklayabilecek
Sosyal medyanın itibar yönetimindeki etkisini anlayabilecek
Kriz iletişiminde sosyal medya kullanımının önemini kavrayabilecek
Online itibar yönetiminin özelliklerini sıralayabilecek bilgi ve becerilere sahip olacaksınız.
Anahtar Kavramlar
Bilgi toplumu
Aktivizm ve sosyal medya
Trolizm
Dijital itibar yönetimi
İçindekiler
Giriş
Küresel Bireylerin Sosyal Medyayı Keşfi ve Aktivizm
Aktivizmin Rengi ve Sosyal Medyanın Örgütlenme Gücü…
Dijital Dünyanın İçinde “Biz”
Dijital Dünyanın İçindeki “Sosyal Medya”…
Sosyal Medyada İtibar
Trolizm!
Duyguların Dijital Ortama Transferi
Dijital İtibar Yönetimi
Sekizinci Ünite: Kurumsal İletişim Ve İtibar
Amaçlarımız  
Bu üniteyi tamamladıktan sonra;
Kurum itibarının sahibinin kim olması gerektiğini açıklayabilecek
Kurumsal iletişimin kurum itibarı kapsamındaki görev ve sorumluluklarını sıralayabilecek
Kurumsal marka yönetimi ile kurum itibarı arasındaki ilişkiyi açıklayabilecek
Kurumsal itibar gündeminin nasıl oluşturulduğunu açıklayabilecek bilgi ve becerilere sahip olacaksınız.
Anahtar Kavramlar
Sosyal ortakların sesi
İtibar öyküleri
Kurumsal kimlik, logo ve itibar
İtibar gündemi
İçindekiler
Giriş
Kurumsal İletişim ve Kurumsal İtibar
Kurumsal İletişimin Kurum İtibarının Yönetilmesi Kapsamındaki Görev Tanımı
Sosyal Ortakların Sesi Olabilmek!
Kurumsal Markanın Yönetilmesi
Kurumsal İtibar Gündemi
Kurumsal İletişim Planlarında Kurumsal İtibar

 

Bu sayfadaki içerik http://www.salimkadibesegil.com/tr/ adresinden alınmıştır.

 

Etiket: Google Olumsuz Haberlerin Silinmesi, İnternetten Haber Kaldırma Dilekçesi, Olumsuz İçerik Kaldırma, Siteden Haber Kaldırma, İçerik Kaldırma Dilekçesi, Google Arama Motorundan İsim Silme, İnternetten Haber Silme, İnternetten İçerik Kaldırma, Google Da İsmimin Çıkmasını İstemiyorum