MURAT ÖLMEZ | GOOGLE UZMANI - ADWORDS UZMANI - SEO UZMANI, Google SEO Uzmanı, SEO Uzmanı, Google Reklam Vermek, Seo Uzman, Adwords, Adwords Reklam, Google Adwords Reklam, Adwords Reklam Uzmanı, Google Adwords Reklam Uzmanı

GOOGLE HAKKINDA


Şirkete Genel Bakış

Google’ın misyonu, dünyadaki tüm bilgileri organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı kılmaktır. Google’ın kurucuları, Larry Page ve Sergey Brin bu misyonu yerine getirirken ilk adım olarak, Stanford University’nin öğrenci yurdunda geliştirip ve bütün dünyada bilgi arayanlar arasında hızla yayılan teknolojileriyle çevrimiçi aramaya yeni bir yaklaşım getirdiler. Saniyeler içinde ilgili sonuçları gösteren kullanımı kolay ve ücretsiz bir hizmet olan Google, bugün artık geniş kitleler tarafından dünya üzerindeki en büyük arama motoru olarak biliniyor. www.google.com.tr adresini veya Google’ın düzinelerce alan adından birini ziyaret ettiğinizde, pek çok farklı dilde bilgiye ulaşma; güncel hisse fiyatlarını, haritaları ve haber başlıklarını kontrol etme; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her şehir için telefon rehberi listelerine göz atma; milyarlarca resim arasında arama yapma ve 1981 tarihinden itibaren 1 milyarın üzerinde mesaj alan dünyanın en büyük Usenet ileti arşivini inceleme imkanına sahip olacaksınız.

Ayrıca, tüm bu bilgiye ulaşmak için Google ana sayfasını açmadan ulaşabileceğiniz yollar da sağlamaktayız. Google Araç Çubuğu webin neresinden olursa olsun Google aramanızı yönetmenize olanak tanır. Kendi bilgisayarınızdan uzak olduğunuz zamanlar içinse, Google, WAP ve i-mod telefonlar da dahil olmak üzere, kablosuz platformları da kullanabilirsizniz. Google’ın faydaları ve kullanım kolaylığı, onu, neredeyse tamamen sadece memnum kullanıcıların kulaktan kulağa yayması sayesinde dünyanın en iyi bilinen markalarından biri yapmıştır. Google, ticari olarak gelirlerini, reklam veren kişilere, ekranda görüntülenen bilgi ile bağlantılı olan, ölçülebilir, uygun maliyetli çevrimiçi reklamlar verme imkanı sunarak elde etmektedir. Bu, reklamı, sizin için olduğu kadar, onu yerleştiren reklam sahibi için de faydalı kılmaktadır. Biri önünüze bir mesaj koymak için para ödediğinde bilmeniz gerektiğine inanıyoruz, bu nedenle daima reklamları arama sonuçlarından veya sayfadaki diğer içeriklerden ayrı tutmaktayız. Arama sonuçlarının içindeki sıralamaları satmıyoruz ve arama sonuçlarında üst sıraları almak için insanların para ödemesine izin vermiyoruz. Binlerce reklam sahibi, webde hedefli reklamlarla ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için Google AdWords programımızı kullanıyor; ve biz de AdWords'ün türünün en gelişmiş programı olduğuna inanıyoruz. Ayrıca binlerce web sitesi yöneticisi, sitelerindeki içerikle ilgili reklamlar yayınlayarak kazanç elde etme imkanlarını iyileştirmek ve kullanıcılarının deneyimlerini artırmak için Google AdSense programını kullanmanın avantajını yaşıyor.

Ofis Görüntüler
http://picasaweb.google.com/Ogogster/EverydayLifeAtGoogle?authkey=Gv1sRgCKbzi9Kw3IOx2AE&feat=flashslideshow#


Google Türkiye Ofisi Adresi
Google İstanbul
Google Advertising and Marketing Ltd Sti
Kanyon Ofis Binasi Kat. 6
Buyukdere Cad. No. 185
Levent, Istanbul 34394

Google nedir?

Matematikte 1 rakamından sonra 100 adet sıfır gelmesiyle oluşan sayıya "Googol" denir. Terim, Amerikan matematikçi Edward Kasner’in yeğeni Milton Sirotta tarafından bulunmuş ve Kasner ve James Newman'ın yazdığı "Mathematics and the Imagination" (Matematik ve Hayal Gücü) kitabında popülerleşmiştir. Google’ın terim üzerindeki kelime oyunu, şirketin web üzerindeki uçsuz bucaksız bilgiyi düzenleme misyonunun da bir yansımasıdır.


Misyon

Google’ın misyonu, dünyadaki tüm bilgileri organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı kılmaktır.


Kısa Kısa

Kuruluş: 1998
Kurucular: Larry Page ve Sergey Brin
Ortaklık: 4 Eylül 1998
İlk halka açılma (NASDAQ): 19 Ağustos 2004
Genel Merkez: 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043
Ofisler: Tüm dünyada ofislerimiz bulunmaktadır.
Yönetim: Tüm yöneticilerimiz ve yönetim kurulu.
Yatırımcı İlişkileri: Finansal bilgiler ve şirket yönetim bilgileri.


Özelliklere Genel Bakış

Tek bir arama bile Google’ı rakiplerinden ayıran dört unsuru ortaya çıkarır: Hız, doğruluk, objektiflik ve kullanım kolaylığı. www.google.com veya uluslararası bir Google URL’si girildiğinde ana sayfa neredeyse anında ekranda belirir. Sitenin basit tasarımı, site içinde nasıl işlem yapılacağını açıkça belli eder ve bilgi arayışındaki kullanıcının dikkatini dağıtabilecek fazla öğe sunmaz. Arama sonuçları, "sponsor bağlantıları" olarak tanımlanan reklamlardan açık şekilde ayrı tutulur.
Sonuçların getirilme hızı daha da etkileyicidir. Google, gönderilen herhangi bir sorguyla en alakalı sayfaları bulmak için milyarlarca web sayfasını inceler ve genellikle sonuçları yarım saniyeden daha kısa sürede getirir. Diğer arama motorlarından hiçbiri İnternet’in bundan daha kapsamlı bir bölümüne ulaşamamakta veya Google’ın sunduğu bilgilerden daha faydalısını sunamamaktadır.

Temel Google araması, pek çok soruyu yanıtlayabilme kapasitesine sahip olmakla birlikte, arayüz dilinden Google’ın getirdiği sonuç sayfalarının biçimine kadar her şey kullanıcı tarafından özelleştirilebilir. Kullanıcılar resimler, çoklu dosya biçimleri, Çekçe veya Türkçe sayfalar, Usenet yazıları, telefon numaraları, havayolu uçuş bilgileri veya Açık Dizindeki kategorilere yönelik arama yapabilir. Kullanıcılar, tercihler sayfasını kullanarak, getirilecek sonuç sayısını ve yetişkin içeriğini filtrelemeyi de seçebilir.


Teknolojiye Genel Bakış

Google, kurucularından Larry Page’in "tam olarak ne demek istediğinizi anlayan ve tam olarak istediğiniz bilgileri sunan bir hizmet" olarak tanımladığı "kusursuz arama motorunu" geliştirmeye dönük yoğun çalışmalarında rakipsizdir. Bu amaçla Google, ısrarla yeniliklerin peşine düşmüş ve varolan modellerin sınırlarını kabullenmeyi reddetmiştir. Sonuç olarak Google, arama işlemlerinin şeklini değiştiren kendi hizmet altyapısını ve yeni PageRank™ teknolojisini geliştirmiştir. Başlangıçtan bu yana Google'ın geliştiricileri, en hızlı ve en doğru sonuçları sağlamanın yeni bir sunucu kurulumu gerektirdiğinin farkındaydı. Birçok arama motoru yük yoğunlaştığında yavaşlayan az sayıdaki büyük sunucuyla idare etmeye çalışırken Google her sorunun cevabını hızlı bir şekilde bulmak için birbirine bağlı PC'ler kullanmaktadır. Bu yenilik, daha hızlı cevap süreleri, daha büyük bir ölçeklendirilebilirlik ve daha düşük maliyetlerle karşılığını bulmuştur. Diğer şirketler de bu fikri kopyalamıştır ama, Google, teknolojisini daha verimli kılmak için çabalamaya devam etmektedir. Google'ın arama teknolojisinin arkasındaki yazılım bir saniyeden bile daha kısa bir süre gerektiren bir dizi eşzamanlı hesaplama yürütmektedir. Geleneksel arama motorları ağırlıklı olarak bir kelimenin bir web sayfasında hangi sıklıkta göründüğü temeline dayanmaktadır. Google web’in bütün bağlantı yapısını incelemek ve hangi sayfaların en önemli olduğunu belirlemek için PageRank™ teknolojisini kullanmaktadır. Ardından, hangi sayfaların yürütülen özgül arama ile ilgili olduğunu belirlemek için yardımlı metin eşleştirme analizi yürütmektedir. Genel önem ve sorgulama ile ilgili bilgileri birleştiren Google, aranan konuyla en ilgili ve güvenilir sonucu ilk önce gösterebilmektedir.

* PageRank Teknolojisi:PageRank, 500 milyondan fazla değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemi çözerek web sayfalarının önemini ölçmektedir. Doğrudan bağlantıları saymak yerine, PageRank, Sayfa A'dan Sayfa B'ye bir bağlantıyı Sayfa A'nın Sayfa B'ye verdiği bir oy olarak yorumlamaktadır. Ardından PageRank bir sayfanın önemini aldığı oy sayısına göre değerlendirir. PageRank ayrıca, bazı sayfalardan gelen oylar daha yüksek değerde olduğu ve bu nedenle bağlı sayfaya daha yüksek değer kazandırdığı için, oy atan her bir sayfanın önemini de dikkate almaktadır. Önemli sayfalar daha yüksek bir PageRank alır ve arama sonuçlarının en üstünde görünür. Google'ın teknolojisi, bir sayfanın önemini belirlemek için web'in ortak bilgilerini kullanmaktadır. Sonuçlarda hiçbir insan müdahalesi veya yönlendirmesi yoktur, bu nedenle kullanıcılar, ücretli sıralama ile bozulmamış nesnel bilgi kaynağı olarak Google'a güvenebileceklerini görmektedir.

* Yardımlı Metin Eşleştirme Analizi:Google'ın arama motoru sayfa içeriğini de analiz etmektedir. Ancak Google teknolojisi, (site yayıncıları tarafından meta-taglarla manipüle edilebilecek) sayfa tabanlı metni basitçe taramak yerine, sayfanın tüm içeriğini, yazı karakterlerindeki faktörleri, alt bölümleri ve her bir kelimenin tam yerini analiz etmektedir. Google ayrıca döndürülen sonuçların kullanıcının sorusu ile en ilgili sonuç olduğundan emin olmak için komşu web sayfalarının içeriğini de analiz etmektedir.

Google'ın yenilikleri masaüstü ile bitmemektedir. Ayrıca Google, taşınabilir cihazlar aracılığıyla web'e erişen kullanıcılara doğru ve hızlı arama sonuçlarını ulaştırmak için, HTML sayfalarının WAP, i-mode, J-SKY ve EZWeb için optimize edilen biçimlere kablosuz ortamda çevrilmesine dönük ilk kablosuz arama teknolojisinin de öncülüğünü yapmıştır. Google, şu anda, ATT Wireless, Sprint PCS, Nextel, Palm, Handspring ve Vodafone gibi birçok piyasa liderine kablosuz teknoloji sunmaktadır.


Bir Google Sorgusunun Yaşam Süresi

Bir Google sorgusunun yaşam süresi genelde yarım saniyeden daha azdır, buna rağmen sonuçların bilgiyi arayan kişiye gönderilmeden önce tamamlanması gereken birçok farklı adımı da içine alır.


Sektörel Bakış

Google, teknolojisinde olduğu gibi, şirket anlayışında da genel kalıpların dışında düşünmeyi tercih etmiştir. Şirket, sponsor yatırımcılarından gelen başlangıç sermayesiyle yola koyulmuş ve ilk öz sermayesini temin etmek için iki rakip girişimci sermayedar firmayı bir araya getirmiştir. Etrafında piyasalarda dotcom patlaması yaşanırken ve rakipleri "marka oluşturmak" için pazarlama kampanyalarına milyonlarca dolar harcarken Google, bunun yerine sessizce daha iyi bir arama motoru oluşturmaya odaklanmıştır. Haber, memnun kullanıcılar arasında kulaktan kulağa hızla yayılır. Üstün arama teknolojisi ve Google.com sitesindeki yüksek trafik hacmi sayesinde Google yöneticileri, gelir sağlamak için iki kaynak belirler: Arama hizmetleri ve reklam programları.

Google büyüdükçe iş sahası da genişlemektedir

Zamanla bu iki iş kolu birbirini tamamlayan ağlar haline gelir. Google AdWords reklamverenleri, nitelikli kullanıcı trafiğini sitelerine çekmek ve potansiyel müşteri listeleri oluşturmak için reklam hazırlarlar. Google yayın ortakları, ilgili arama sonuçlarını hedef alan Google AdSense destekli söz konusu reklamları sergiler. AdSense ile okuyucular reklamların üzerine tıkladığında, yayıncı elde edilen kazançtan kendine düşen payı alır. İntranet veya site aramaları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyen site sahipleri, Google’ın geliştirdiği, herhangi bir sayıdaki belge arasından doğru arama sonuçlarını sunabilen, ölçeklenebilir ve güvenli bir uygulama olan Google Arama Aracı’ndan faydalanabilirler. Google, mevcut çalışma yöntemlerini hangi teknolojilerle geliştirebileceği üzerinde düşünmeye devam etmektedir. Bu teknolojileri reklamverenler ve yayıncılar için daha faydalı kılmak amacıyla yeni alanlar keşfedilmekte, fikirler örneklenmekte ve yeni hizmetler özenle geliştirilmektedir. Ancak Google şirket olarak ne kadar büyürse büyüsün, kökenine sadık kalacak, amacı hep aynı olacaktır: kendi ekosisteminin en önemli unsuru olan ve Google arama işlevine güvenen, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişiye, aradıkları en uygun ve faydalı cevapları bulmak.


Reklamverenler için Google AdWords

Google, nitelikli bir hedef kitleye mümkün olduğunca etkili bir şekilde ulaşmak isteyen reklamverenler için AdWords programını tasarlamıştır. Reklamverenler kendi hedef anahtar kelimelerini seçer ve sadece müşteriler reklamlarının üzerine tıkladığında ödeme yapar. Önceden büyük bir ödeme yapmaya gerek kalmadan reklam metnini oluşturmak ve çevrimiçi reklam programı hesaplarını yönetmek oldukça kolaydır. Yalnızca beş dakika ve bir kredi kartı yeterlidir. Reklamlar, America Online'dan Washington Post'a kadar binlerce site dahil olmak üzere Google'ın giderek büyüyen ortaklar listesinde görünür ve ilgili arama ve içerik sayfalarını hedef alır. Google'ın deneyimli satış ve müşteri hizmetleri ekibi, büyük reklamverenlerimiz için kampanyaları en uygun hale getirmektedir. AdWords uzmanlarından oluşan ekibimiz, uygun anahtar kelimeleri seçmek ve reklam metnini oluşturmak için reklamverenlerle birlikte çalışmakta ve ardından anahtar kelimeleri harmanlayarak ve daha etkili olanları temel alacak şekilde metni yeniden yazarak zaman içinde performansını artırmak amacıyla kampanyayı dikkatli bir şekilde izlemektedir. Reklamverenin seçebileceği anahtar kelime sayısında herhangi bir sınırlama yoktur ve her anahtar kelime farklı bir reklam metni uygulaması ile eşleştirilebilir. Son zamanlarda reklamverenler arasında Amazon, Cisco Systems ve Staples yer almaktadır. Kampanyaların hassas bir şekilde ayarlanabilmesini sağlamak amacıyla Google, reklamverenlerine eksiksiz bir raporlama hizmeti ve hangi bileşenlerin en iyi verimi sağladığı hakkında gerçek zamanlı bilgiler sunmaktadır. Reklamverenler, kampanyalarını belirli coğrafyalara veya dillere göre ayarlayarak verimliliği daha da artırabilirler.


Google AdSense ve Web Sitesi Hizmetleri

Google, ilgili reklamcılığın arama sonuçları veya diğer içerik biçimleri kadar faydalı olabileceğine inanmaktadır. Google’a göre reklamcılık, yayıncılara, katma değerli içerik oluşturmaya yönelik yatırımlarının bir kısmını geri kazanmakta yardımcı olurken, web sitelerinde ziyaretçilerin yaşadıkları deneyimi zenginleştirebilir. Google AdSense™, Google Arama teknolojisini anahtar kelimeler üzerinden reklamverenler veri tabanımızla birleştirir ve konu ne derece ayrıntılı olursa olsun, arama sonuçlarıyla veya bir sitenin içeriğiyle tam olarak eşleşen reklamlar sunar. Sonuç olarak reklamverenlerin, yayıncıların ve bilgi arayanların tümü kazançlı çıkar. AdSense'e kaydolmak oldukça kolaydır. Başvurmak için sadece birkaç dakika yeterlidir. Ayrıca, satış ekibimiz ayda 20 milyonun üzerinde sayfa görüntüleme istatistiğine sahip siteler için programın özelleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

* AdSense, hareketsiz etki alanı sayfalarının yanı sıra içerik sayfaları arama sonucu ve içerik sayfalarında da ilgili reklamlar görüntüler. Google Arama Hizmetleri, yayıncılara kendi sayfalarında Google web araması sunma imkanı verir. Burada gösterilecek sonuçlar, Arama için AdSense programından gelir elde etmek için kullanılabilir. Arama programı, Google Arama Aracı olarak bilinir; ölçeklenen güvenli bir araçtır, sitelerde veya intranetlerde Google kalitesinde arama imkanı sunar.

* Google Kablosuz Hizmetleri, Google arama sonuçlarını birçok dünya lideri kablosuz servis sağlayıcısının desteklediği PDA, kablosuz telefon ve diğer mobil cihazlar aracılığıyla kullanıcılara ulaştırır.Google Yönetimi

Kurucu ortaklar Larry Page (Ürünlerden sorumlu başkan) ve Sergey Brin (Teknolojiden sorumlu başkan), Eylül 1998'de Google projesini hayata geçirdiler. O günden bu yana, şirket, dünya genelinde 10.000'den fazla çalışana ulaştı ve sektördeki en deneyimli teknoloji uzmanlarından bazılarının yer aldığı bir yönetim ekibine sahip oldu. Eric Schmidt, Google'a 2001 yılında başkan ve CEO olarak katıldı.

Yönetim Kurulu

* Eric Schmidt, Google Inc.
* Sergey Brin, Google Inc.
* Larry Page, Google Inc.
* John Doerr, Kleiner Perkins Caufield & Byers
* Ram Shriram, Sherpalo
* John Hennessy, Stanford University
* Paul Otellini, Intel
* Shirley M. Tilghman, Princeton University
* Ann Mather

İcra Heyeti

* Eric Schmidt, İcra Heyeti Başkanı ve CEO
* Larry Page, Kurucu Üye ve Ürünlerden Sorumlu Başkan
* Sergey Brin, Kurucu Üye ve Teknolojiden Sorumlu Başkan
* Nikesh Arora, Başkan, Küresel Satış Faaliyetleri ve İş Geliştirme
* Laszlo Bock, İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Shona L. Brown, Kıdemli Başkan Yardımcısı, İşletme Operasyonları, Google Inc.
* W. M. Coughran, Jr., Mühendislikten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı
* David C. Drummond, Kurumsal Gelişimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Hukuk Bölümü Müdürü
* Alan Eustace, Mühendislik ve Araştırmadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı
* Urs Hölzle, Operasyonlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Google Fellow
* Jeff Huber, Mühendislikten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı
* Omid Kordestani, Kıdemli Danışman, CEO ve Kurucular Ofisi
* Patrick Pichette, Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Finansman Müdürü
* Jonathan Rosenberg, Ürün Yönetimin ve Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı
* Rachel Whetstone, Başkan Yardımcısı, Kamu Politikası ve İletişim
* Susan Wojcicki, Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı

İşlevlerine göre önemli yöneticiler:

Mühendislik

* Vinton G. Cerf, Başkan Yardımcısı ve Baş İnternet Misyoneri
* Stuart Feldman, Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Ben Fried, Bilgiden Sorumlu Başkan
* Vic Gundotra, Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Udi Manber, Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Nelson Mattos, EMEA Bölgesinde Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Brian McClendon, Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Cosmos Nicolaou, Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Sridhar Ramaswamy, Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Andy Rubin, Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Alfred Spector, Araştırma ve Özel Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Benjamin Sloss Treynor, Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Jeff Dean, Google Fellow
* Sanjay Ghemawat, Google Fellow
* Amit Singhal, Google Fellow

Ürünler

* John Hanke, Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Bradley Horowitz, Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Salar Kamangar, Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Marissa Mayer, Ürün Arama ve Kullanıcı Deneyiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Neal Mohan, Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Sundar Pichai, Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Mario Queiroz, Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı

Satış

* Daniel Alegre, Asya Pasifik Satış ve Operasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Carlo d'Asaro Biondo, Başkan Yardımcısı, Güney ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (SEEMEA)
* Francoise Brougher, İşletme Faaliyetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı
* Henrique de Castro, Başkan Yardımcısı, Küresel Medya ve Platformlar
* Dave Girouard, Şirket Başkanı
* John Herlihy, Başkan Yardımcısı, Küresel Reklam Operasyonları
* Sanjay Kapoor, Başkan Yardımcısı, Arama Ortaklıkları
* Dr. John Liu, Başkan Yardımcısı, Satış, Çin
* Norio Murakami, Başkan, Google Japonya
* Penry Price, Başkan Yardımcısı, Küresel Ajans ve Endüstri Geliştirme
* Philipp Schindler, Başkan Yardımcısı, Kuzey ve Orta Avrupa
* Lorraine Twohill, Başkan Yardımcısı, Küresel Pazarlama
* Dennis Woodside, Başkan Yardımcısı, Amerika Operasyonları

Hukuk

* David Lawee, Başkan Yardımcısı, Kurumsal Gelişim
* Megan Smith, Başkan Yardımcısı, Yeni İş Geliştirme ve Genel Müdür, Google.org
* Kent Walker, Başkan Yardımcısı & Genel Danışman

Finans

* Brent Callinicos, Başkan Yardımcısı ve Mali İşler Müdürü
* Mark Fuchs, Finanstan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Baş Muhasebeci
* David Radcliffe, Başkan Yardımcısı, Emlak ve Çalışma Alanı Hizmetleri
* Jason Wheeler, Başkan Yardımcısı, Finans

Google.org

* Megan Smith, Başkan Yardımcısı, Yeni İş Geliştirme ve Genel Müdür, Google.org

Felsefemiz

Doğruluğundan emin olduğumuz on şey

Kuruculardan biri olan Larry Page, "Mükemmel arama motoru ne demek istediğinizi tam olarak anlamalı ve istediğinizi tam olarak önünüze getirmelidir" dedi. Google ilk başladığında, bir arama sorgusu girdiğinizde doğru yanıtı hemen bulduğunuz için sevinçle şaşırırdınız. O zamanlarda, doğru yanıtı bulmada diğer tüm arama motorlarından daha iyi ve hızlı olduğumuz için Google tam anlamıyla başarıya ulaştı.

Ancak, teknoloji o günden bugüne çok yol kat etti ve web'in yüzü değişti. Aramanın hiçbir zaman çözülemeyecek bir sorun olduğunun bilincinde olarak, ister Boston'da bir masanın başında ister Bangkok'ta telefonda olsun bilgi arayan herkesin erişebileceği hızlı, doğru ve kullanımı kolay bir hizmet sağlamak amacıyla mevcut teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyoruz. Daha fazla güçlüğün üstesinden gelmek için aramadan çıkardığımız derslerden yararlanıyoruz.

Geleceğe bakmaya devam ederken bu ana prensipler, yaptıklarımıza öncülük eder.


Google’ın doğru olduğunu fark ettiği on şey

1. Kullanıcıya odaklan, gerisi kendiliğinden gelecektir.

Biz, en başından beri mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmaya odaklandık. İster yeni bir İnternet tarayıcısı geliştirelim ister ana sayfamızın görünümünde bir değişiklik yapalım, kendi şirket içi hedeflerimizden veya kar oranlarımızdan çok, nihai olarak size hizmet ettiğimizden emin olmak için büyük bir özen gösterdik. Ana sayfa arayüzümüz açık ve basittir, sayfalar anında yüklenir. Arama sonuçlarındaki sıralamalar hiçbir zaman hiç kimseye satılmaz. Reklamlar açıkça reklam olarak belirtilir, alakalı içerik sunarlar ve dikkat dağıtıcı değildirler. Yeni araçlar ve uygulamalar geliştirdiğimizde, farklı bir şekilde nasıl tasarlanabileceğini düşünmenize gerek kalmayacak biçimde mükemmel çalışmaları gerektiğine inanırız.

2. Tek bir işi gerçekten iyi yapmak en iyisidir.

Biz arama yapıyoruz. Özel olarak arama sorunlarını çözmeye odaklanmış dünyanın en geniş araştırma gruplarından biriyle, neyi iyi yaptığımızı ve daha iyi nasıl yapabileceğimizi biliyoruz. Zor sorunlar karşısında bitmek bilmeyen denemelerimiz sayesinde karmaşık meseleleri çözebilmeyi ve milyonlarca kullanıcı için bilgi arama sürecini hızlı ve sorunsuz bir deneyim haline getirmiş olan bir hizmette sürekli olarak yenilikler sağlayabilmeyi başardık. Aramayı geliştirme kararlılığımız, öğrendiklerimizi Gmail ve Google Haritalar gibi yeni ürünlere uygulamamıza yardımcı olmaktadır. Aramanın gücünü daha önce araştırılmamış alanlara aktarmayı, insanların yaşamlarında sürekli olarak genişleyen bilgilere erişmelerine ve bu bilgilerden daha da fazla faydalanmalarına yardımcı olmayı umuyoruz.

3. Hızlı yavaştan daha iyidir.

Zamanınızın değerli olduğunu, bu nedenle web'de herhangi bir cevap ararken söz konusu cevabı hemen bulmak istediğinizi biliyor ve sizi memnun etmek için çalışıyoruz. Belki de biz, kullanıcıların ana sayfamızı mümkün olduğunca kısa sürede terk etmesini sağlamak için çabaladığımızı söyleyen dünyadaki tek grubuz. Sayfalarımızdan fazla bitleri ve baytları keserek ve hizmet ortamımızın verimliliğini arttırarak, kendi hız rekorlarımızı pek çok kez kırdık ve bu sayede bir arama sonucundaki ortalama yanıt süresini bir saniyenin çok çok altına indirmeyi başardık. İster bir mobil uygulama olsun, ister modern web için yeterince hızlı olmak üzere tasarlanmış Google Chrome tarayıcısı olsun, çıkardığımız her üründe hızı göz önünde bulundururuz. Her şeyi daha da hızlandırmak için çalışmaya devam ediyoruz.

4. Web’de demokrasi işe yarıyor.

Google arama, başka hangi sitelerin değerli içerik sunduğunu belirlemeye yardımcı olmak için web sitelerine bağlantı gönderen milyonlarca kullanıcıya dayandığı için başarılı olmaktadır. 200'den fazla sinyal ve patentli PageRank™ algoritmasının da yer aldığı bir dizi teknik kullanarak her web sayfasının önemini değerlendiririz. PageRank™, web'de hangi sitelerin, başka sayfalar tarafından en iyi bilgi kaynağı olduğu yönünde "oy aldığını" inceler. Web genişledikçe, her yeni sayfa, başka bir bilgi noktası ve sayılacak başka bir oy olduğundan, bu yaklaşım da gerçekten gelişir. Aynı şekilde, yeniliğin birçok programcının ortak çabasıyla gerçekleştiği açık kaynaklı yazılım geliştirmede de aktif rol almakyatız.

5. Bir yanıta ihtiyaç duymak için masanızda olmanız gerekmez.

Dünya giderek mobil hale geliyor: İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar, ihtiyaç duydukları her an bilgiye erişmek istiyorlar. Yeni teknolojilere öncülük ediyor ve insanlara dünyanın her yerinde, e-postalarını ve takvim etkinliklerini kontrol etmekten video izlemeye kadar pek çok işi telefonlarından halletmelerine yardımcı olan mobil hizmetler için yeni çözümler sunuyoruz. Aynı zamanda hiç şüphesiz, bir telefondan Google aramaya girmenin çeşitli yollarına da öncülük ediyoruz. Buna ek olarak, ücretsiz, açık kaynaklı mobil platform olan Android ile her yerdeki mobil uygulama kullanıcılarını daha büyük bir yeniliğe teşvik etmeyi umuyoruz. Android, İnternet'i mobil dünyaya uyarlayan bir açıklık getirmektedir. Android, daha fazla seçenek sunduğu ve yenilikçi mobil deneyimler kazandırdığı tüketiciler açısından faydalı olmasının yanı sıra operatörler, üreticiler ve geliştiriciler için de yeni kazanç fırsatları sunmaktadır.

6. Kötülük yapmadan da para kazanabilirsiniz.

Google bir işletmedir. Yarattığımız kazanç ise şirketlere sunduğumuz arama teknolojisine ve sitemizde ve web'deki diğer sitelerde görüntülenen reklamların satışına dayanmaktadır. Dünyanın her yerinden yüz binlerce reklamcı, ürünlerinin tanıtımı için AdWords kullanmakta; yüz binlerce yayıncı ise site içerikleriyle ilgili reklam getirmek için AdSense programımızdan faydalanmamaktadır. Sonuç olarak reklamcı olsun veya olmasın kullanıcılarımızın tümüne hizmet verdiğimizden emin olmak amacıyla, reklam programları ve uygulamalarımız için, bir dizi yol gösterici ilke oluşturduk:

* Gösterildikleri yerle alakalı olmadıkları sürece sonuç sayfalarımızda reklam görüntülenmesine izin vermiyoruz. Kesin olarak inandığımız ise, reklamların yalnızca ve yalnızca bulmak istediğiniz bilgilerle alakalı olduğunda faydalı bilgiler sağladığıdır. Bu nedenle, belirli aramaların kesinlikle hiçbir reklama yönlendirmemesi olasıdır.

* Reklamcılığın, göz alıcı olmadan da etkili olabileceğine inanıyoruz. İstediğiniz içeriği görebilmenize engel olan pop-up reklamcılığını kabul etmiyoruz. Kullanıcının ilgilendiği alanla alakalı metin reklamlarının, rasgele görüntülenen reklamlardan çok daha fazla tıklanma oranı elde ettiğini ortaya çıkardık. İster küçük reklamcı olsun ister büyük, hedef kitleye yüksek oranda ulaşan bu aracın avantajlarından faydalanabilir.

* Google'daki reklamlar, her zaman açık bir şekilde "Sponsorlu Bağlantı" olarak belirtildiği için arama sonuçlarımızın bütünlüğüne zarar vermez. Ortaklarımızı arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalara yerleştirme niyetiyle hiçbir zaman sıralamaları değiştirmeyiz ve hiç kimse daha iyi bir PageRank satın alamaz. Kullanıcılarımız tarafsızlığımıza güvenir ve hiçbir kısa vadeli kazanç, bu güveni zedelemeyi başaramaz.

7. Daha fazla bilgi daima bulunmayı bekler.

İnternet üzerindeki HTML sayfalarını diğer tüm arama hizmetlerinden daha çok sayıda dizine ekledikten sonra, mühendislerimiz dikkatlerini henüz erişilebilir olmayan bilgilere çevirdi. Bu, kimi zaman yalnızca telefon numarası ve adres tablosuyla birlikte bir işletme dizinin eklenmesi gibi aramaya yeni veri tabanları eklemekti. Haber arşivlerini, patentleri, akademik makaleleri, milyarlarca görseli ve milyonlarca kitabı arayabilme olanağını eklemek gibi diğer çalışmalar, biraz daha yaratıcılık gerektiren işlerdi. Ayrıca, araştırmacılarımız tüm dünyadaki bilgileri, yanıt arayan kullanıcılara sunmanın yollarını incelemeye devam etmektedir.

8. Bilgiye duyulan ihtiyaç tüm sınırları aşar.

Şirketimiz California'da kuruldu, ancak misyonumuz tüm dünya için ve her dilde bilgiye erişimi kolaylaştırmaktır. Bu amaçla, düzinelerce ülkede ofislerimiz vardır, 150'den fazla İnternet alanı barındırmakta ve sonuçlarımızın yarısından fazlasını Amerika Birleşik Devletleri dışında yaşayan kullanıcılara sağlamaktayız. Google'ın arama arayüzünü 110'dan fazla dilde sunuyor, kullanıcılara sonuçları kendi dillerinde yazılmış içerikle sınırlandırma olanağını sağlıyor ve tüm diğer uygulama ve ürünlerimizi mümkün olduğunca çok dilde sunmayı amaçlıyoruz. Çeviri araçlarımızı kullanan kişiler, dünyanın bir ucunda hiç bilmedikleri bir dilde yazılmış içeriği keşfedebilirler. Dünyanın en uzak köşelerinde bile sunabildiğimiz hizmetlerin çeşitliliğini ve kalitesini, bu araçlar ve gönüllü çevirmenlerimiz sayesinde büyük ölçüde geliştirmeyi başardık.

9. Takım elbise giymeden de ciddi olunabilir.

Kurucularımız Google'ı çalışmanın zor ancak mücadelenin de eğlenceli olduğu fikrinden yola çıkarak kurdu. Biz, doğru bir şirket kültürü içerisinde büyük ve yaratıcı işlerin gerçekleşme olasılığının çok daha yüksek olduğuna inanıyoruz. Üstelik bunun sadece lava ışıkları ve kauçuk toplar anlamına gelmediğinden de eminiz. Ekip başarıları ve bireysel başarılardan gelen gurur, genel başarımıza çok büyük bir katkı sağlamaktadır. Her biri farklı alanlardan gelen işe, oyuna ve hayata karşı yaratıcı yaklaşımları olan enerjik ve tutku dolu çalışanlarımıza çok güveniyoruz. Atmosferimiz sıradan olabilir, ancak bir kahve molası sırasında, spor salonunda veya ekip toplantısında yeni fikirler ortaya çıktığında bunlar paylaşılır, test edilir ve baş döndürücü bir hızla hayata geçirilir. Kimbilir belki de dünyanın kullanımına sunulmak üzere yepyeni bir projenin başlangıç noktasını bile oluşturabilir.

10. Harika yeterince iyi değildir.

Bir alanda çok iyi olmayı, ulaşılacak son nokta olarak değil, bir başlangıç noktası olarak görürüz. Henüz erişmemizin mümkün olmadığı hedefler belirleriz çünkü bu hedeflere ulaşmak için çalışırken beklediğimizden daha ileriye gidebileceğimizi biliyoruz. İnovasyon ve deneme yoluyla, iyi işleyen ürünler yaratmayı ve bunları beklenmedik şekillerde geliştirmeyi amaçlıyoruz. Örneğin, mühendislerimizden biri, aramanın doğru biçimde yazılan kelimelerde iyi çalıştığını fark ettiğinde, aramanın yazım hatalarını nasıl ele aldığıyla ilgilendi. Bu da onu sezgisel ve daha yardımsever bir yazım denetleyicisi oluşturmaya yöneltti.

Tam olarak ne aradığınızı bilmiyor olsanız da, web'de yanıt bulmak sizin değil, bizim sorunumuzdur. Henüz küresel kitlemiz tarafından dile getirilmemiş olan gereksinimleri tahmin etmeye ve yeni standartları oluşturan ürünlerle ve hizmetlerle bu gereksinimleri karşılamaya çalışıyoruz. Gmail'i piyasaya sunduğumuzda, kullanılan diğer tüm e-posta hizmetlerinden daha fazla depolama alanı vardı. Geriye dönük ürün ve hizmetlerimiz açısından da bu gayet açık biçimde görülür, ancak bunun nedeni bugün e-posta depolaması için yeni standartlarımızın bulunmasıdır. İşte bizim peşinde olduğumuz, bu tür değişikliklerdir ve fark yaratabileceğimiz yeni alanlar aramaya her zaman devam ediyoruz. Sonuç olarak, var olanlardan duyduğumuz daimi tatminsizlik hissi, yaptığımız her işin ardındaki itici güç olarak ortaya çıkar.


Google AdSense nedir?

Google AdSense, büyüklükleri ne olursa olsun tüm web sitesi yayıncılarının web sitelerinde hedeflenmiş Google reklamları göstererek para kazanmalarını sağlayan ücretsiz ve kolay bir yoldur. AdSense, arama sonuçları sayfalarında Google reklamlarını göstererek para kazanırken, aynı zamanda sitenizin kullanıcılarına Google arama hizmeti sunma olanağı da sağlar.

Ana Hatlarıyla AdSense

* Sitenizde hedeflenmiş Google reklamları görüntüleyerek gelir elde edin
* Sitenizin görünümü ve genel yapısıyla uyumlu hale getirmek için reklamları kolayca özelleştirin
* Çevrimiçi raporlarla başarınızı izleyin
* Yayıncıların AdSense'le nasıl başarıya ulaştıklarını örnek olaylarbölümümüzde okuyabilirsiniz

Nasıl çalışır?

1. Görüntülenecek reklam birimlerinin türünü ve yerleşimini seçin

* Reklamların nerede görüntülenmesini istediğinizi belirtin
* İlgili alanlar için rekabet edebilecek reklamların türlerini seçin

2. En yüksek getiriyi sağlayan reklamlar görüntülenir

* Reklamverenler, envanteriniz için gerçek zamanlı bir açık artırmada teklif verirler
* Her zaman, en yüksek getiriyi sağlayan reklam görüntülenir

3. Gelir elde edin

* Google, reklamverenler ve reklam ağları için fatura düzenler
* Ödemelerinizi güvenilir ödeme seçeneklerimiz yoluyla alın

Google AdWords Nedir?
Google AdWords ile, işletmeniz için hızlı ve basit bir biçimde reklam oluşturup yayınlayabilirsiniz. Reklamlarınızı Google'da ve reklamcılık ağımızda yayınlayabilirsiniz. Bütçeniz ne olursa olsun, yalnızca reklamlarınıza tıklandığında ödeme yaparsınız. Başlamak için www.adwords.google.com adresini ziyaret etmeniz yeterlidir.

AdWords reklamları, bir kullanıcı Google'da anahtar kelimelerinizden birini kullanarak arama yaptığında arama sonuçlarıyla birlikte görüntülenir. Reklamlar, bir arama sayfasının yan sütunundaki "Sponsorlu bağlantılar"ın altında görünür ve ücretsiz arama sonuçlarının yukarısındaki ek konumlarda da görünebilir. Böylece, zaten işinizle ilgilenen bir kitleye reklam yapmış olursunuz. Ayrıca reklamlarınızı, her geçen gün büyüyen Google Ağı'ndaki Görüntülü Reklam Ağı sitelerinde yayınlamayı da tercih edebilirsiniz. Reklamınızın görünmesini istediğiniz Görüntülü Reklam Ağı yerleşimlerini tam olarak seçebilir ya da içeriğe dayalı hedefleme özelliğinin anahtar kelimelerinizi içerikle eşleştirmesine izin verebilirsiniz.

Metin, resim ve video reklamlar olmak üzere, çeşitli reklam biçimleri arasından seçim yapabilir ve hesabınızdaki raporları kullanarak reklamınızın performansını kolayca izleyebilirsiniz.

AdWords'te minimum bir aylık ücret ödemeniz gerekmez, yalnızca çok düşük bir etkinleştirme ücreti alınır. Google AdWords'le reklam vermenin maliyeti hakkında daha fazla bilgi edinin.

Google AdWords ile ilgili daha fazla bilgi edinmek veya reklamlarınızı oluşturmaya başlamak için AdWords ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

AdWords'ün maliyeti ne kadardır?

https://adwords.google.com/select/afpofinder

AdWords maliyetleri ve ödeme seçenekleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için Hesap Masrafları ve Ödeme Seçenekleri Bulucu'yu kullanın . Para biriminizi ve yerinizi seçtikten sonra, tam olarak hangi harcama gereksinimlerinin (çok fazla yoktur) yerine getirilmesini istediğimizi ve ödeme seçeneklerinizin neler olduğunu görebilirsiniz. İstediğiniz kadar düşük veya istediğiniz kadar yüksek harcama yapabileceğinizi göreceksiniz.

AdWords kampanyanızın maliyetini değerlendirmeye çalışırken dikkate almanız gereken birkaç temel nokta aşağıda açıklanmıştır.

Bütçenizi belirleyin

* Minimum harcama zorunluluğu yoktur; yalnızca bir defaya mahsus çok düşük bir etkinleştirme ücreti alınır.
* Her gün ne kadar harcama yapmak istediğinizle ilgili limiti siz belirlersiniz.
* Tıklama başına veya gösterim başına ne kadar ödeme yapmak istediğinizi siz belirlersiniz.

Yalnızca sonuçlar için ödeme yapın

* Yalnızca reklamlarınıza yapılan tıklamalar için (tıklama başına maliyet teklifiyle) ya da yalnızca reklamlarınızın aldığı gösterimler için (bin gösterim başına maliyet teklifiyle) ödeme yapmayı seçebilirsiniz.

Tahminlerden kaçının

* Anahtar kelime trafiğini ve maliyet tahminlerini keşfetmek, anahtar kelime seçimlerinde bilinçli tercihler yapmak ve bütçenizi maksimize etmek için Anahtar Kelime Aracını kullanın .

Maliyetlerin yapısını belirleyip kampanyanızı başlattıktan sonra, bütçenizin sınırları içinde hareket etmelisiniz. Bundan sonra, paranızın karşılığını en iyi şekilde almak için reklam metnini, anahtar kelimeleri, yerleşimleri, kampanya ayarlarını, tıklama başına maliyet (TBM) tekliflerini ve günlük bütçeyi belirlemek üzere istediğiniz zaman hesabınıza erişebilirsiniz.


Google Analytics nedir?
Google Analytics, kullanıcıların sitenizi nasıl bulduğunu, sitenizde nasıl gezindiğini ve ziyaretçilere daha iyi bir deneyim sunmak için neler yapabileceğinizi gösterir. Bu bilgilerle, web sitenizin yatırım getirisini ve dönüşümleri artırabilir ve web'de daha çok para kazanabilirsiniz. Bu kılavuz, Google Analytics'in temel özelliklerini öğrenmenize yardımcı yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Analytics'i kullanmaya başlamak için, Google Hesabınızla oturum açın.


Google Dokümanlar'ı Öğrenme: Google Dokümanlar'ın temel işlevleri

Dokümanlarla şunları yapabilirsiniz:

* Word dosyalarını, OpenOffice, RTF, HTML, metin (.txt), Open Office (.odt), ve StarOffice Writer (.sxw) dosyalarını yükleyebilir ve dönüştürebilirsiniz (veya sıfırdan doküman oluşturabilirsiniz).
* Dokümanlarınızı kolayca biçimlendirebilir, yazım denetimi gibi çeşitli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
* Dokümanlarınızı görmeleri ve düzenlemeleri için e-posta yoluyla başkalarını davet edebilirsiniz.
* İstediğiniz kişilerle çevrimiçi olarak dokümanları düzenleyebilirsiniz.
* Dokümanlarınızın düzeltme geçmişini görebilir ve herhangi bir sürümüne geri dönebilirsiniz.
* Dokümanları web sayfası olarak tüm dünyaya çevrimiçi olarak yayınlayabilir veya blogunuza gönderebilirsiniz.
* Dokümanları masaüstünüze Word, OpenOffice, RTF, PDF, HTML veya zip biçiminde indirebilirsiniz.
* Dokümanlarınızı e-posta eki olarak gönderebilirsiniz.

E-tablolarla şunları yapabilirsiniz:

* .xls, .csv, .txt ve .ods biçimindeki dosyaları içe aktarabilir ve dönüştürebilirsiniz.
* Verileri .xls, .csv, .txt ve .ods biçiminde veya PDF ya da HTML olarak dışa aktarabilirsiniz.
* Biçimlendirme ve formül düzenleme işlevlerini kullanarak sonuçları hesaplayabilir, verilerinizin istediğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.
* E-tablolarınızı düzenleyen diğer kişilerle gerçek zamanlı olarak sohbet edebilirsiniz.
* Blogunuza veya web sitenize e-tablonuzun tamamını veya dilediğiniz sayfalarını katıştırabilirsiniz.

Sunularla şunları yapabilirsiniz:

* Sunuları arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla paylaşabilir ve düzenleyebilirsiniz.
* Elinizdeki .ppt ve .pps biçimindeki sunuları içe aktarabilir ve dönüştürebilirsiniz.
* Sunularınızı PDF, PPT veya TXT dosyası olarak indirebilirsiniz.
* Sunularınızı kolayca düzenleyebilirsiniz.
* Resim ve video ekleyebilir, slaytları dilediğiniz şekilde biçimlendirebilirsiniz.
* Sunuların birbirine uzak yerlerden çevrimiçi ve gerçek zamanlı olarak görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.
* Sunularınızı yayınlayıp bir web sitesine katıştırarak daha fazla sayıda kişinin görüntülemesini sağlayabilirsiniz.

Google Talk Gadget nedir?
Google Talk Gadget sohbeti web sayfasına getirir! Kişi listesi ve arkadaşlarınız için online durum göstergeleri ile eksiksiz Talk istemcisini doğrudan iGoogle sayfanıza veya kendi web sitenize yerleştirin. Yeni sohbetler doğrudan sayfada görünür.

Google Talk Gadget'ı iGoogle'a eklemek birkaç tıklama kadar kolaydır; Talk'u web sitenize yerleştirmek tek bir satır kodu kopyalayıp web sayfanıza yapıştırmayı gerektirir.


Google Rehber'in Faydaları

http://www.google.com/local/add/analyticsSplashPage?service=lbc&utm_source=/places&utm_medium=van&utm_campaign=en

Google Rehber ile milyonlarca Google kullanıcısına hızlı ve ücretsiz olarak ulaşın

Daha fazla sayıda insan işletmeleri başka yerlerden çok çevrimiçi olarak aramaktadır. Bu nedenle, işletme girişinizin Google.com.tr veya Google Haritalar'da kolayca bulunduğundan emin olmanız önemlidir. Google Rehber sayesinde, harika bir giriş oluşturmak yalnızca birkaç dakika sürer ve ücretsizdir.

Girişinizi düzenleyin ve kendinizi ifade edin

İşletmeniz muhtemelen zaten Google'da gösteriliyordur, ancak yine de işletmenizi doğrulamanız ve işletmenize ait bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Girişinizle ilgili yaptığınız iyileştirmeler, bunları Google Rehber üzerinden doğruladığınızda görünmeye başlar. Ayrıca, bildirimler de ekleyebilirsiniz

Pratik ve yönetmesi kolay

Google girişiniz, web siteniz olmasa bile çevrimiçi ortamda var olmayı sağlamanın kolay bir yoldur. İstediğiniz zaman bilgilerinizi güncellemek veya girişinizi kaç kişinin görüp tıkladığına bakmak için Google Rehber'i ziyaret edebilirsiniz.

Üst düzey seçenekler, hepsi ücretsiz

Fotoğraflar ve videolar, hizmet alanınız, sattığınız markalar ve park yeri bulma gibi özel kategoriler ve müşterileri ilk kez veya devamlı alışveriş yapmaya teşvik eden kuponlarla girişinizi gerçekten göz alıcı hale getirin.

Girişinizi hemen www.google.com/places adresinde aşağıdaki adımları uygulayarak oluşturun.

Google Rehber'e kaydolmak çok basittir

Bir işletmenin sahibiyseniz, temelleri muhtemelen biliyorsunuzdur. Kolay bir yerdeyse fotoğraflar veya açıklamalar gibi fazladan öğeleri ekleyebilir veya daha sonra eklemek için geri dönebilirsiniz.

Kaydınızın sonunda, sizden gönderiminizi telefonla veya kartpostalla doğrulamanızı isteriz. Bunu, işletmeniz hakkındaki herkese açık verileri yalnızca doğru kişilerin değiştirebildiğinden emin olmak için yapıyoruz.


Google Arama Sonuçları

Arama sonuçları

Normal bir sonuç

Google Yıldız simgesi
Kullanıcıların Web'de, Usenet'te ve görsellerde arama yapmasına olanak sağlar. Özellikler arasında PageRank, önbelleğe alma ve
sonuçların çevirisi ile birlikte benzer sayfaları bulma seçeneği yer alır.
www.google.com/ - Önbellek - Benzer

* Başlık: Herhangi bir arama sonucunun ilk satırı web sayfasının başlığıdır. Söz konusu web sayfasına ulaşmak için başlığı tıklayın.
* Ön bilgi: Başlığın altında web sayfası hakkında bir açıklama ve sayfadaki metinden gerçek bir alıntı içerir. Sayfada aradıklarınızın olup olmadığına daha kolay karar verebilmeniz için arama terimleriniz koyu olarak görüntülenir.
* URL: Söz konusu sonucun web sayfasına ait web adresini yeşil renkli görürsünüz.

Önbellek
Google web'i tarar ve her sayfanın anlık görüntüsünü alır. Önbellek'i tıkladığınızda web sayfasının en son dizine aldığımız halini görürsünüz. "Önbellek" bağlantısı, dizine alınmayan veya sahibi tarafından içeriğinin dizine alınmasına izin verilmeyen sitelerde çıkmaz.

Benzer
Söz konusu sonuçla ilgili diğer web sitelerini görmek için Benzer'i tıklayın.

Girintili gösterilen sonuçlar
Google aynı web sitesinden birden fazla sonuç bulduğunda en alakalı sonuç birinci olarak listelenir ve o sitedeki alakalı diğer sayfalar birincinin altında girintili olarak listelenir. Aynı sitede ikiden fazla sonuç bulduğumuzda, Diğer sonuçlar bağlantısını tıklayarak kalan sonuçlara erişebilirsiniz.

Bütünleşmiş sonuçlar
Google'ın arama teknolojisinde, tüm internet içeriği genelinde en alakalı bilgiler aranır. Bu şekilde sonuçlarınız görseller, haritalar, videolar, haberler, makaleler, kitaplar ve daha fazlasını içerebilir.

Yıldızlı sonuçlar
Belirli bir arama sonucunu beğendiniz mi? Kaydetmek için herhangi bir Google arama sonucunun yanındaki yıldız simgesini Yıldız simgesi tıklayın.


Google’dan içerik çıkarma: Bir sayfayı veya siteyi Google'ın arama sonuçlarından kaldırma

Google'ın arama sonuçlarındaki içeriği kaldırmak isterseniz, söz konusu içeriğin öncelikle web üzerinden kaldırılması veya arama motorlarının bu içeriğe erişiminin engellenmesi gerekir. Web'in Google tarafından çalıştırıldığını ve Web'de bulunan tüm sitelerin yine Google'ın denetiminde olduğunu düşünen birçok insana rastlıyoruz, ancak bu doğru değildir. Google'ın arama sonuçlarında görünen siteler, söz konusu sitelerin web yöneticilerinin denetimindedir.

İçeriği (snippet, başlık, sayfa içeriği veya bir URL'nin ya da sitenin tamamı vb.) arama sonuçlarından kaldırmak için site sahibinin (siz veya başka bir kişi) birkaç seçeneği vardır. Site sahibi sorunlu bilgileri sayfadan kaldırabilir, sayfayı Web'den tamamıyla çıkarabilir veya Google'ın sayfayı taramaması ya da sayfayı dizine eklememesi gerektiğini belirtebilir. Kaldırmak istediğiniz içeriğin türüne bağlı olarak farklı gereksinimler söz konusudur ve bunlar aşağıda açıklanmıştır. Bir resmi arama sonuçlarından kaldırmak mı istiyorsunuz? Öncelikle bu sayfaya göz atın.

Bu değişiklikler yapıldıktan ve Google siteyi yeniden taradıktan sonra, içeriğin doğal olarak Google dizininden çıkarılması gerekir.

Ancak, sitenizin içeriğini arama sonuçlarından acil bir şekilde kaldırmanız gerekiyorsa veya web sitesinde zaten değiştirilmiş olan bir sayfanın Google önbelleğindeki kopyasını kaldırmak ya da Google'ın tamamıyla kaldırılan bir sayfaya ilişkin sonuçları göstermesini durdurmak isterseniz, süreci hızlandırmak için Google'ın kaldırma aracını kullanabilirsiniz. Aracı kullanmak için, aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılan belirli gereksinimleri yerine getirmeniz gerekir.

* Sitenin sahibiyseniz, web sitenizdeki değişiklikleri bizzat yapmanız ve ardından Web Yöneticisi Araçları'ndaki URL kaldırma aracını kullanarak sorunlu sayfanın Google arama sonuçlarından kaldırılmasını istemeniz gerekir.
* Sitenin sahibi değilseniz, yapmanız gereken ilk şey sitenin web yöneticisi ile iletişim kurmak ve içeriğin kaldırılmasını istemektir. (Kaldırma türüne (aşağıya bakın) bağlı olarak, diğer bazı değişikliklerin yapılması da gerekebilir). Değişiklikler yapıldıktan sonra, genel URL kaldırma aracını kullanarak içeriğin Google arama sonuçlarında önbellek kopyası veya snippet olarak görünmemesi için istekte bulunabilirsiniz. (Unutmayın: Sitenin sahibi (siz ya da bir başkası), öncelikle sitede gerekli değişiklikleri uygulamalıdır. Aksi takdirde bu işlem, içeriğin arama sonuçlarından kaldırılmasını sağlamayacaktır.)

URL kaldırma aracı, gizli verilerin yanlışlıkla sunulduğu URL'ler gibi acil kaldırılması gerekenler için tasarlanmıştır. Sitenizde yakın zamanda değişiklik yaptıysanız, Google'ın tarayıcıları URL'leri yeniden taradıklarında bunu görür ve zaman içinde eski sayfalar doğal olarak arama sonuçlarımızdan çıkar. Acil kaldırma isteğinde bulunmak gerekmez.


Gmail
http://www.gmail.com

Görseller
http://www.google.com.tr/imghp

Çeviri
http://translate.google.com.tr/#

Gelişmiş Arama
http://www.google.com.tr/advanced_search

Dil Araçları
http://www.google.com.tr/language_tools

Hizmetler
http://www.google.com.tr/intl/tr/options/

Google Hakkında
http://www.google.com/intl/tr/about.html

Google Reklamları, Fırsatları
http://www.google.com.tr/ads/


GOOGLE - ARAMA
Akademik
http://scholar.google.com.tr/schhp?hl=tr

Blog Araması
http://blogsearch.google.com.tr/blogsearch?hl=tr

Google Chrome
http://www.google.com.tr/chrome?hl=tr&brand=CHMI

Google Desktop
http://desktop.google.com.tr/tr/?ignua=1

Google Dizin
http://www.google.com.tr/dirhp?hl=tr

Google Görseller
http://images.google.com.tr/imghp?hl=tr

Google Haberler
http://news.google.com.tr/news?ned=tr_tr

Google Kitaplar
http://books.google.com.tr/books?hl=tr

Google Web
http://www.google.com.tr/webhp?hl=tr

Google Özel Arama Motoru
http://www.google.com.tr/cse/?hl=tr


GOOGLE - Haberleş, Göster ve Paylaş
Bloger
http://www.blogger.com

Dokümanlar
https://www.google.com/accounts/ServiceLogin?service=writely&passive=1209600&continue=http://documents.google.com/?hl%3Dtr&followup=http://documents.google.com/?hl%3Dtr&ltmpl=homepage&hl=tr

Gmail
http://www.gmail.com

Guruplar
http://groups.google.com.tr/grphp?hl=tr

Picasa
http://picasa.google.com.tr/intl/tr/

Reader
https://www.google.com/accounts/ServiceLogin?service=reader&passive=1209600&continue=http://www.google.com.tr/reader/view/?hl%3Dtr%26source%3Dmmm-tr&followup=http://www.google.com.tr/reader/view/?hl%3Dtr%26source%3Dmmm-tr&hl=tr

SketchUp 3B
http://sketchup.google.com/intl/tr/

Talk
http://www.google.com.tr/talk/intl/tr/

Mobile
http://www.google.com.tr/intl/tr/mobile/