MURAT ÖLMEZ | GOOGLE UZMANI - ADWORDS UZMANI - SEO UZMANI, Google SEO Uzmanı, SEO Uzmanı, Google Reklam Vermek, Seo Uzman, Adwords, Adwords Reklam, Google Adwords Reklam, Adwords Reklam Uzmanı, Google Adwords Reklam Uzmanı

ADWORDS HAKKINDA HERŞEY

murat olmez google konya adwords seo sosyal medya reklam instagram facebook youtube google uzmani seo uzmani adwords uzmani 

ADWORDS HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HERŞEY

 

Google AdWords'ün Geniş Erişimi

Google AdWords, haftanın yedi günü, günün 24 saati çok geniş bir ölçekte, alakalı ve gerçek zamanlı reklam yayını demektir. Reklamlar, Google.com.tr, Blogger ve Gmail gibi Google ürünlerinden oluşan Google Ağı'nda, Google Arama Ağı'nda ve Google İçerik Ağı'nda yayınlanır. Bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında, doğrudan web sitenize yönlendirilir.Google'daki reklamlar, mesajların genel bir kitleye iletildiği geleneksel reklamlardan ve çoğu çevrimiçi reklam biçiminden farklı olarak, yalnızca belirli bir konuyla ilgilendiğini belirten kullanıcılara gösterilir. Kullanıcılar Google arama veya Google Arama Ağı'ndaki arama kutusuna sorgu girdiğinde ilgilendikleri konuyu belirtmiş olur. Google İçerik Ağı'nda ise bu, web sayfasının içeriğini anahtar kelimelerinizin temasıyla içeriğe dayalı olarak eşleyen gelişmiş teknolojimizle gerçekleştirilir.

 

Reklamverenin Hedeflerine Ulaşmak için Reklam Kampanyalarını Tamamen Kontrol Etme

Reklamverenlerin hedeflerine ulaşmak amacıyla reklam kampanyalarını kontrol etmek için yere göre hedeflemenin dışında çeşitli yollar bulunmaktadır. Ağ Cihazları - Reklamların Google Ağı'nda gösterildiği yerler, doğru kitleyi hedeflemek için önemli bir faktördür. Reklamlar, Blogger, Gmail, Google Arama Ağı, Google İçerik Ağı gibi Google ürünlerinden oluşan Google Ağı'nda ve tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazlarda yayınlanır. Örneğin, yalnızca Google.com.tr'de reklam yayınlamak isteyen bir reklamveren bu seçeneğe sahiptir. Reklamveren mobil cihazları eklemek isterse, bu değişikliği AdWords arayüzünden haftanın yedi günü, günün 24 saati yapabilir. Doğru ağları ve cihazları seçmek, reklamları en alakalı kitleye hedeflemeye yardımcı olur.

 

Yerleşim Hedefleme - Yerleşim hedefleme, içerik ağında reklamlarınızı görmek istediğiniz yerleri tek tek seçmenizi sağlar. Örneğin, hedefiniz Google Ağı'ndaki belirli bir web sitesini hedeflemekse, yerleşim hedefli bir reklam oluşturabilirsiniz. Anahtar kelimeler yerine, reklamların gösterileceği yerleşimler (veya web sayfaları) seçersiniz. Bu, reklamları, satılan ürün veya hizmetle alakalı ve/veya söz konusu ürün veya hizmeti tamamlayan web sitelerinde yayınlamak için harika bir yöntemdir.

 

Hariç Tutma Araçları

Site ve Kategori Hariç Tutma - Reklamlarınızın tek tek web sitelerinde veya web sayfası kategorilerinde görünmesini engellemenizi sağlar. Örneğin, hedefiniz reklamınızın rakiplerinize ait web sitelerinde gösterilmemesini sağlamaksa, bu web sitelerini site ve kategori hariç tutma aracına ekleyebilirsiniz. Böylece reklamınız, bu sitelerde tıklama veya gösterim almaz.  IP Hariç Tutma Aracı - Bu özellik, reklamlarınızın görünmesini istemediğiniz IP adreslerini belirtmenizi sağlar. Örneğin, bir reklam ajansında çalışıyorsanız ve kendi IP adresinizi engellemek istiyorsanız, bu aracı kullanarak kendi AdWords tıklamalarınızı ve gösterimlerinizi engelleyebilirsiniz.

 

Alaka Düzeyi Bizim için Neden Önemli

Alaka Düzeyi neden bu kadar önemli? Yüksek kaliteli reklamlar, Google, kullanıcılar, reklamverenler ve yayıncılardan oluşan çevrimiçi reklamcılık sisteminin tamamı için yararlıdır. Google AdWords yüksek kaliteli reklamlar yayınlarsa, kullanıcılar reklamlarımızı alakalı bir bilgi kaynağı olarak görür ve reklamlarımıza güvenir. Reklamları daha sık tıklarlar. Bu tıklamalar, reklamverenlerin daha fazla hedeflenmiş potansiyel satış elde etmesini sağlar. Alakalı reklamlardan web sitesi yayıncıları da yararlanır. Yayıncının web sitesindeki reklamlar alakalıysa, reklamları daha fazla sayıda kullanıcı tıklar. Böylece yayıncı gelir elde eder. Reklamverenler reklamlarının yatırım getirisinin yüksek olduğunu görürse, büyük bir olasılıkla AdWords harcamalarını artırırlar. Bu da Google'ın yüksek kaliteli reklamlar yayınlamaya devam etmesi için güçlü bir nedendir. Taraflardan biri kendi rolünü gerçekleştirmezse, bundan tüm sistem etkilenir. Görevimiz, tüm tarafların kaliteyi korumasını ve dolayısıyla AdWords ekosisteminin sağlıklı olmasını sağlamaktır.

 

Hassas ve Ölçekli Hedefleme

Geleneksel reklamcılıkta ve çevrimiçi reklamcılık biçimlerinin çoğunda reklamlar geniş kitlelere yayınlanır. Ancak Google AdWords reklamları, kişilerin özel ilgi alanlarına hedeflenmiştir. Potansiyel bir müşteri, reklamınızı, yalnızca sunduğunuz ürün veya hizmete benzer bir ürün veya hizmet ararken görür. Üstelik, AdWords ile reklamlarınızı ülkelere, bölgelere veya belirli alanlara ve şehirlere hedefleyebilirsiniz. Bir kullanıcı anahtar kelimenizi Google'a girdiğinde, AdWords sistemi, reklamınızın gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemek için çeşitli faktörleri kullanır: Kullanılan Google alanını göz önünde bulundururuz (.fr, .de, .kr vb.). Bir kullanıcı, Fransa için Google alanı olan google.fr'yi ziyaret ediyorsa, bulunduğu yerden bağımsız olarak, Fransa'yı hedefleyen reklamları görür. Belirli bir bölgeyi veya şehri hedefleyen reklamların ne zaman gösterileceğini belirlemek için, kullanıcının Google'a girdiği asıl arama terimini analiz ederiz. Bir kullanıcı tanınabilir bir şehir veya bölge içeren bir arama sorgusu girerse, bölgesel veya özel hedeflenmiş reklamlardan uygun olanları gösterebiliriz. Örneğin, bir kullanıcı "İstanbul'daki tesisatçılar" terimini kullanarak arama yaparsa, kullanıcının fiziksel konumundan bağımsız olarak, İstanbul'u hedefleyen alakalı reklamları gösterebiliriz.  Mümkün olduğu durumlarda, kullanıcının bulunduğu yeri, bilgisayarının İnternet Protokol (IP) adresini kullanarak belirleriz. IP adresi, İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS'ler) tarafından İnternet'e bağlı bilgisayarlara atanan benzersiz bir sayıdır. Bu durum, bölgesel veya özel hedeflenmiş reklamların yanı sıra Google.com'da gösterilen reklamlar için de geçerlidir. Bölgesel ve özel hedeflenmiş reklamlarda, bir kullanıcı örneğin İstanbul bölgesindeki bir IP adresinden "tesisatçılar" terimini kullanarak arama yaparsa, "İstanbul" kelimesi arama sorgusunda olmasa bile İstanbul'u hedefleyen reklamlar görüntüleyebiliriz. Google.com'da gösterilen reklamların hedefini belirlemek için IP adresini de kullanırız. Örneğin, IP adresi Türkiye'ye ait olan bir kullanıcı Google.com'u ziyaret ettiğinde, kullanıcı Google.com.tr adresinden erişmemesine rağmen Türkiye'yi hedefleyen reklamlar görüntüleriz. Ayrıca, kullanıcıların dil ayarı, hangi reklamları görebileceklerini belirler. Google ana sayfasındaki "Tercihler" bağlantısı, kullanıcıların arama yapmak istedikleri dili seçebilmelerini sağlar. Kullanıcı dil tercihini ayarladığında, Google yalnızca seçilen dili hedefleyen reklamları görüntüler. Örneğin, dil tercihi olarak İspanyolca'yı seçen kullanıcılar, İspanyolca konuşan kullanıcıları hedefleyen reklamları görür. Kullanıcı bir dil tercihi belirtmezse, Google alanı (Google.com.tr gibi) varsayılan dil tercihini (bu durumda Türkçe'dir) belirler.

 

Rapor Merkezi'nde En Sık Kullanılan Raporlar

Anahtar Kelime Raporu -- Anahtar Kelime Performans raporları, anahtar kelimelerinizin tüm kampanyalar genelindeki, seçili kampanyalardaki ve seçili reklam gruplarındaki performansına ilişkin istatistikleri görüntülemenize olanak sağlar. Bunlar, zaman içindeki performansı görebilmeniz dışında kampanya yönetimi sekmesinde görebileceğiniz istatistiklerle aynıdır. Anahtar kelime raporunun birçok kullanım alanı olmasına rağmen başlıca kullanım amaçlarından biri, hangi anahtar kelimelerin daha iyi performansa sahip olduğunu, reklamın görece ortalama konumunu ve reklam tıklandığında ödenen gerçek TBM'yi görüntülemektir. Bu bilgileri kullanarak, neleri koruyacağınıza, ne kadar teklif vereceğinize ve neleri sileceğinize dair, verilere dayalı kararlar verebilirsiniz.

 

Reklam Metni Raporu -- Bir reklam grubunda birden çok reklam metniniz varsa, en iyi performansa sahip reklamın hangisi olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Reklam Performansı raporları, belirli reklam varyasyonu türlerinin performansına ilişkin istatistikleri görüntülemenize olanak sağlar. Bu rapor türü, metin reklamlar, resim reklamlar, varsa video reklamlar, mobil reklamlar ve yerel işletme reklamlarının (zaman içindeki) performans istatistiklerini görmenizi sağlar. Hedeflerinizden biri müşterilerinize en iyi hitap eden reklamınızın hangisi olduğunu öğrenmekse, bu performansı değerlendirmek için bir reklam metni raporu çalıştırabilirsiniz. Daha sonra performansı düşük olan reklamları silebilir ve ek testler yapmak için iyi performans gösteren reklamın varyasyonlarını oluşturabilirsiniz.

 

Yerleşim Performansı Raporu -- Yerleşim Performansı raporu, reklamlarınızın içerik ağındaki belirli alanlar ve URL'lerdeki performansına ilişkin istatistikleri gösterir. Hedeflerinizden biri reklamlarınızın içerik ağının neresinde gösterildiğini öğrenmekse, bu raporu kullanarak bu bilgiyi edinebilirsiniz. Bu bilgiyi kullanarak reklamınızın hangi web sitelerinde gösterilmeye devam etmesini istediğiniz seçebilirsiniz. Ayrıca, son bölümde söz edilen araçlardan bazılarını kullanarak reklamınızın gösterilmesini istemediğiniz web sitelerini hariç tutabilirsiniz.

 

Arama Terimleri Raporu -- Geniş eşlemeli anahtar kelimeleriniz varsa, bu anahtar kelimeler büyük olasılıkla geniş eşlemeli anahtar kelimenizin varyasyonları aracılığıyla tıklamalar ve gösterimler alır. Bunun yapılmasının amacı, anahtar kelimenizin tüm varyasyonları üzerine düşünmek zorunda kalmamanızı ve zaman kazanmanızı sağlamaktır. Bir kullanıcı geniş eşlemeli anahtar kelimenizin yakın bir varyasyonunu arama sorgusu olarak kullanırsa, reklamınız kullanıcıya gösterilebilir. Arama Sorgusu Performansı raporu, tıklama alan bir reklamı görüntülenmek üzere tetikleyen arama sorgularının performans verilerini gösterir. Bu raporun pek çok kullanım alanı vardır. Hedefiniz mevcut anahtar kelimeleriniz için doğru eşleme türünü bulmaksa, anahtar kelimenin performansını görüntüleyebilirsiniz. Sitenize daha fazla trafik almak istiyorsanız, anahtar kelime listenize eklemek üzere yeni anahtar kelimeleri belirlemek için bu raporu kullanabilirsiniz. Ekleyeceğiniz yeni anahtar kelimeler, genişleme nedeniyle reklamlarınızı zaten gösteriyor olabilir. Son olarak, reklamlarınızın anahtar kelimenizin alakasız varyasyonlarında yayınlandığını düşünüyorsanız, anahtar kelime listenize negatif anahtar kelimeler ekleyebilir ve reklamlarınızın bu anahtar kelimeler için tekrar yayınlanmamasını sağlayabilirsiniz.

 

Saatlik Rapor - Saatlik raporlar, hesap, kampanya ve reklam grubu performans raporlarıyla birlikte çalıştırılabilir. Bu raporda, reklamlarınızın en çok trafik aldığı saatleri görebilirsiniz. Tam saatini vermesek de, reklamlarınızın tıklama aldığı saat aralığını gösteririz (ör. 13:00 - 14:00). Reklamlarınızın en iyi performans gösterdikleri saatlerde rekabet gücünü artırma amaçlı reklam yayını zaman planlaması özelliğiyle birlikte kullanmak, bu rapordan yararlanmak için çok etkili bir yöntemdir. Örneğin, paket Çin Yemeği servisi yapıyor olduğunuzu varsayalım. Saatlik raporu en çok etkinliğin ne zaman olduğunu öğrenmek için kullanabilirsiniz. Sabah mı, öğlen mi, akşam mı yoksa gece mi? Bu veriden yola çıkarak (daha yüksek bir sıralama elde etmek için) kampanyanızı teklifleriniz günün en popüler saatlerinde daha yüksek olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
Google AdWords raporlaması ve bir kampanyada değişiklik yapabilme olanağı, reklamverenlere güçlü bir yatırım getirisi elde etmeleri konusunda büyük bir avantaj sağlamaktadır.

 

Raporlama ve Ölçümler

Birçoğuna göre, Google AdWords'ün raporlama özellikleri, Google AdWords'ü cazip kılan en önemli noktadır. Çünkü Google, her anahtar kelime için tüm tıklamaları ve gösterimleri kayıt altına alır ve hangi anahtar kelimelerin performansının iyi olduğunu, hangilerinin ise kötü bir performans gösterdiğini raporlayabilir. Reklam kampanyalarınızı yönetirken verilere dayalı kararlar alabilmeniz için toplanan ve kullanımınıza sunulan birçok veri daha bulunmaktadır. Böylece, reklamverenler bu raporlar doğrultusunda reklam kampanyalarını değiştirebilir. Bunun en iyi tarafı ise reklamverenlerin bu değişiklikleri adwords.google.com.tr adresindeki Google AdWords sitesini kullanarak haftanın 7 günü, günün 24 saati yapabilmeleridir.

 

Fiyatlandırma

Google AdWords'ün yatırım getirisi değerini artırdığı birkaç yöntem bulunmaktadır. Google'ın bunu fiyatlandırma aracılığıyla nasıl yaptığını görelim: Tıklama Başına Maliyet Modeli - Anahtar kelimeye dayalı reklamcılıkta, tıklama başına maliyet modeli, reklamverenlerin güçlü bir getiriye sahip oldukları bir yöntemdir. Çünkü reklamverenler, yalnızca kullanıcı reklamı tıkladığında borçlandırılır.

 

AdWords İndirimcisi - Her bir anahtar kelime için mümkün olan en düşük TBM tutarında borçlandırılmanızı ve aynı zamanda konumunuzu korumanızı sağlayan bir AdWords özelliğidir. Yani, bir reklam grubu için 1 TL tutarında bir maksimum TBM belirleseniz bile her tıklama için bu tutarın tamamı kadar borçlandırılmayabilirsiniz. Gerçek TBM'niz (tıklama başına ödediğiniz gerçek tutar), reklam grubunuz veya anahtar kelimeniz için belirlediğiniz maksimum TBM teklifinden çoğu zaman düşüktür.

 

Akıllı fiyatlandırma - Verilerimizin bir İçerik Ağı sayfasından gelen tıklamanın dönüşüm sağlama olasılığının düşük olduğunu göstermesi durumunda, reklamverenlerin tıklamalar için ödeyeceği fiyatı otomatik olarak düşüren bir özelliktir. Diğer bir deyişle, akıllı fiyatlandırma sistemimiz belirli bir İçerik Ağı sayfasının düşük bir dönüşüm oranına sahip olacağını tahmin ederse, reklamverenlerin söz konusu tıklama için ödeyeceği fiyatı otomatik olarak azaltırız.

 

AdWords, Doğrudan Yanıt Reklamverenlerinin Hedeflerine Nasıl Uyum Gösterir

Google'da reklam yayınlamak, bir reklamverenin birçok hedefine ulaşmasını sağlayabilir. AdWords satışı yaparken, müşterilerinizin sorunlarını ve hedeflerini önceden belirlemek, hedeflerine ulaşmalarını ve başarılı olmalarını sağlayacak bir Google reklamcılık programı satmanıza yardımcı olabilir. Örneğin: Müşterinizin hedefi potansiyel satışlar oluşturmaksa, AdWords raporları (dönüşüm izlemeyle birlikte), reklam kampanyanızın etkinlik kayıtları ve kaydolmalar gibi hedefleri ne ölçüde gerçekleştirdiğini gösterebilir. Müşterinizin hedefi satışları artırmaksa, AdWords raporları (dönüşüm izlemeyle birlikte), reklam kampanyanıza verilen yanıtı gösterebilir. Müşterinizin hedefi yatırım getirisini (YG) artırmaksa, AdWords raporları (dönüşüm izlemeyle birlikte), satış sayısı ile reklam kampanyası maliyetinin bir karşılaştırmasını gösterebilir. Müşterilerinizin hedeflerini biliyorsanız, söz konusu hedeflere ulaşıp ulaşmadığınızı belirlemek için AdWords raporlarını kullanabilirsiniz. Henüz ulaşmadıysanız, söz konusu hedeflere ulaşmak üzere reklam kampanyasını optimize etmek amacıyla verilere dayalı kararlar almak için raporları kullanabilirsiniz.

 

Ölçümler için Değer Teklifine Genel Bakış

AdWords reklamlarınızı izlemek ve kampanyalarınızın başarısını ölçmek için kullanabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Bu özellikler aşağıda sıralanmıştır. Sıralama, en basit özellikle başlayıp, daha gelişmiş özelliklerle devam etmektedir. Hesabın Anlık Görüntüsü grafikleri, seçtiğiniz tarih aralığı ve ölçümlere dayalı olarak hesabınızın performansına hızlı bir şekilde göz atabilmenize olanak sağlar. Hesabın Anlık Görüntüsü sayfası, hesabınızda oturum açtığınızda genellikle ilk gördüğünüz sayfadır. Böyle değilse, Kampanya Özeti sayfanızın altındaki bağlantıyı tıklayarak bu sayfayı başlangıç sayfanız yapabilirsiniz.  Kampanya istatistikleri, hesabınızın her bir düzeyinde (kampanya, reklam grubu ve anahtar kelime) özet tabloları içerir. "Kampanya Yönetimi" sekmenizde, tıklamalarınız, gösterimleriniz, tıklama oranlarınız (TO), ortalama tıklama başına maliyetleriniz (Ort. TBM) ile ilgili veriler ve diğer birçok bilgi bulunmaktadır. Belirli bir döneme ait verileri görmek için tabloların üzerindeki tarih aralığı seçim alanlarını kullanın.

 

Rapor Merkezi raporları daha ayrıntılıdır ve ileride kullanılmak üzere kaydedilebilir. Rapor Merkezi, ilgilendiğiniz ölçümleri kullanarak bir raporu özelleştirmenize olanak tanır. Yinelenen raporlar için zaman planlaması yapabilir, bunların e-posta ile düzenli olarak tarafınıza gönderilmesini sağlayabilir ve çeşitli biçimlerde dışa aktarabilirsiniz.

 

Dönüşüm İzleme, reklam kampanyalarınızda satış veya bültene kaydolma gibi anlamlı dönüşüm işlemlerinin ne düzeyde olduğunu izleyebileceğiniz ve değerlendirebileceğiniz bir yöntemdir. Dönüşümlerinizi izleyerek, AdWords reklam kampanyalarınızın doğrudan bir sonucu olarak belirli bir işlemi gerçekleştiren kullanıcıların sayısını öğrenebilirsiniz.

 

AdWords hesabınızda bulunan Google Analytics, kampanya performansınız ve web sitenizin tasarımıyla ilgili bilgiler veren ücretsiz bir araçtır. Kullanıcıların web sitenizi nasıl bulduğunu, sitenizde nasıl gezindiğini ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatmak için neler yapabileceğinizi gösterir. Google Analytics ayrıca, dönüşüm oranınızı nasıl artırabileceğinizi ve nasıl daha etkili reklamlar verebileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

 

AdWords ile Marka Oluşturma Reklamveren Hedeflerine Nasıl Uyum Gösterir

Hem Google Arama reklamları hem de Görüntülü reklamcılık, reklamverenlerin marka oluşturma gereksinimlerini karşılamalarına yardımcı olur. Reklamverenlerinizin sorunları ve/veya hedefi: Marka bilinci oluşturmaksa, içerik ağı, hem AOL gibi ticari sitelerdeki hem de niş sitelerdeki geniş erişimiyle bu bilinci oluşturmanıza olanak sağlar.  Kullanıcının satın alma amacı olup olmadığını anlamaksa, AdWords (Google Analytics ile birlikte) kullanıcıların sitenizde harcadığı zamanı gösterebilir. Sitenizde en çok zaman geçiren ve dolayısıyla satın alma amacı olduğunu belli eden müşteri segmentlerinin hangileri olduğunun yanı sıra (hemen çıkma oranı ölçümünü kullanarak) hangi müşterilerin açılış sayfasına geldikten sonra sitenizden ayrıldığını da görebilirsiniz. Reklamlarınızın kullanıcıları sitenize çekip çekmediğini anlamaksa, reklam metni tıklama oranınız (TO) ve toplam tıklama sayısı reklamınızın performansını göstermektedir.

 

Reklamlarınızın hangi sitelerde göründüğünü anlamaksa, Yerleşim Performansı Raporu, reklamlarınızın İçerik Ağı'ndaki belirli alan ve URL'lerdeki istatistiklerini gösterir.  Mesajların marka üzerindeki etkisini test etmekse, müşteriler üzerinde en çok etkisi olan mesajı öğrenmek üzere birkaç farklı mesajla pazarlama testi yapmak için Google aramayı kullanabilirsiniz. Örneğin, orta büyüklükteki bir mücevher mağazası kendisini nasıl pazarlayacağına karar vermek istemektedir. Bu mağaza, yapacağı pazarlama çalışmasında ağırlığı ürünlerinin değerli, eşsiz veya lüks oluşundan hangisine vermelidir? Vurgulanması gereken en önemli özellikler hangileridir? Mücevher mağazası, birkaç farklı mesaj için hızlı ve az masraflı bir pazarlama testi yapmak üzere Google aramayı kullanarak, müşterilerin hangi mesaja yanıt verdiğini belirleyebilir. Belirli mesajlar bazı arama terimleriyle iyi sonuçlar verirken, diğerleriyle düşük bir performans gösterebilir. Optimum performans için kampanyanızda bu tür bir bilgiden yararlanabilirsiniz.

 

Müşteri Gereksinimlerini Anlamaya Genel Bakış

Müşterilerinizle uyumlu bir ilişki kurduğunuzda, müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlamak kolay olacaktır. Değeri net, kısa ve öz bir biçimde iletmek ve önerilen işlemleri açık bir şekilde belirtmek bu ilişkinin temelini oluşturur. Ancak ilk adım, doğru soruları sormak ve dinlemektir.

 

Müşteri Gereksinimlerini Analiz Etme

Bir müşterinin sürdürmekte olduğu çevrimiçi pazarlama çalışmalarını saptamak, şirketin/kurumun ortamlarıyla ilgili bilgi edinmek, kararların kimler tarafından alındığını öğrenmek ve şirketteki sorunlu noktaları açığa çıkarmak için bir ihtiyaç analizi yapabilirsiniz. Müşteri gereksinimleriyle ilgili bilgiler, kişisel araştırma, günlük konuşmalar ve resmi değerlendirme toplantıları gibi çeşitli araştırma yöntemleri aracılığıyla elde edilebilir. Aşağıda, herhangi bir görüşme için iyi birer başlangıç olacak sorular bulunmaktadır. Bu soruların cevapları, daha sonra soracağınız soruları belirlemek için gereken temel bilgileri sağlayacaktır:

Şu anda işletmeniz için herhangi bir pazarlama çalışmanız var mı?

Pazarlama hedefleriniz nelerdir?
En çok satan ürünleriniz veya hizmetleriniz hangileridir?
Başka nerede çevrimiçi reklam yayınlıyorsunuz? Çevrimdışı reklamlarınızı nerelerde yayınlıyorsunuz?
Pazarlama yatırımınızın getirisini ölçüyor musunuz?
Web siteniz var mı? 
İşletmenizin pazarlama stratejisiyle kim ilgileniyor? 
Pazarlama bütçenizi nasıl belirliyorsunuz? 
Dönemsel faaliyet alanlarınız var mı? 
Sanal olmayan, gerçek mağazalarınız var mı? 
Rakipleriniz kimler? 
Hedef kitleniz kimler? 

Etkili bir AdWords hesabı oluşturmak için işletmeyle ilgili doğru bilgileri toplamanız çok önemlidir. Hazırlık aşaması, Google AdWords'ü satma becerinize en fazla katkıda bulunacak aşamadır. Bir reklamverenle çevrimiçi pazarlama gereksinimleri konusunda konuşmadan önce aşağıdakileri yapmanızı öneririz:

Reklamverenin web sitesini inceleyin: Reklamverenin işletmesiyle ilgili temel bilgiler edinin. En çok satan ürün veya hizmetleri hangisi?

Araştırma yapın: Bu işletmeyle ilgili çevrimiçi makaleler var mı? Şu anda çevrimiçi pazarlama yapıyorlar mı? Organik arama sonuçlarında listeleniyorlar mı? Reklam alanının rekabet gücü ne düzeyde?

Onların dillerinde konuşmayı öğrenin: Hangi sektördeler? Satış döngüleri nedir? Bilmediğiniz terimler var mı? Dönemsel faaliyetler söz konusu mu? Hangi zorluklarla karşılaşabilirler?

Planlamaya başlayın: Bu reklamveren için bir AdWords hesabını nasıl oluşturabilirsiniz? Başlangıçtaki pazarlama stratejinize hangi ürünleri veya hizmetleri dahil edebilirsiniz?

 

Genişleme için hangi ürün veya hizmetleri önerebilirsiniz?

 

Müşteri Gereksinimlerini Hedefler ve Fırsatlarla Uyumlu Hale Getirme
Birçok işletme, çevrimiçi pazarlamaya yatırım yapma aşamasına geldiklerinde aynı zorluklarla mücadele etmek zorunda kalır. Aşağıda, karşılaşılan tipik zorluklardan bazıları ve bunların sonuçlarına ilişkin örnekler verilmiştir:
Sınırlı zaman: Yeni pazarlama stratejilerini etkili şekilde takip edememe
Deneyim eksikliği: Çevrimiçi pazarlama kampanyalarındaki hatalar
Kaynak sıkıntıları: Tasarruf uygulamaları
Kitleyi etkili bir biçimde hedeflememe: Gelir elde edememe
Başarıyı ölçememe: Pazarlama bütçesini optimum verimin altında kullanma
Sınırlı pazarlama stratejisi: Müşteri segmentlerini ıskalama
Sınırlı bütçe: Geleceğe yönelik yatırımın sınırlı olması
Satış temsilcileri, müşterilerin daha fazla satış yapmaya veya marka bilincini artırmaya yönelik olası fırsatları anlamalarına da yardımcı olabilir. Bu fırsatlar arasında, müşterilerin farkında olmadıkları fırsatlar da bulunabilir. Bu sorular, AdWords özelliklerini akılda kalıcı şekilde vurgulamak üzere hazırlanmıştır.
Ayrıca, müşterilerin pazarlama ihtiyaçlarının doğru bir şekilde karşılanmasına ilişkin olasılıkları anlamalarına da yardımcı olabilirsiniz. Bu ihtiyaçlar arasında, müşterilerin farkında olmadıkları ihtiyaçlar da bulunabilir. Aşağıda, AdWords özelliklerini akılda kalıcı şekilde vurgulamak üzere hazırlanmış birkaç soru bulunmaktadır:
Pazarlama için çok fazla harcama yaptığınız / yeterli harcama yapmadığınız konusunda kaygılarınız mı var? (vurgulanan özellik: bütçe üzerinde denetim)
Şu andaki medya planınızın yeterli derecede etkili olmaması ihtimali sizi endişelendiriyor mu? (vurgulanan özellik: esneklik ve yerel hedefleme)
Reklamlarınızı hedef kitlenize en etkili şekilde nasıl hedefleyeceğinizi saptamakta zorlanıyor musunuz? (vurgulanan özellik: raporlama ve hedefleme)
Aldığınız trafik düzeyinden, dönüşümlerden ve diğer ilgili faktörlerden memnun musunuz? (vurgulanan özellik: pazarlama erişimi ve raporlama)
Daha sonra, tespit edilen sorunun müşteri ve işletmesi üzerinde ne gibi etkileri olduğunu belirlemeleri için müşterilerinize yardımcı olmak üzere biraz daha derine inebilirsiniz:
Kullanıcı davranışını yeterince anlayamadığınızı mı düşünüyorsunuz? (açığa çıkarılan sorun: açılış sayfalarını izleyememe)
Bu durum, sunacağınız ürünlere ilişkin kararlarınızı etkiliyor mu? (açığa çıkarılan sorun: performansı izleyememe)
Fırsatları vurgulayan sorular sorarak, müşterilere işletmelerinin değerini nasıl artırabileceklerini de gösterebilirsiniz.

reklamcılık, hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabilir?

 

Pazarlama YG'nizi artırabilseydiniz, bir sonraki adımınız ne olurdu?

Ürünleriniz veya hizmetlerinizden hangilerinin en iyi çevrimiçi performansa sahip olduğu konusunda daha fazla bilginiz olsaydı, bu size hangi yararları sağlardı?

 

Hesap Yönetimi için Kalifiye bir Üçüncü Tarafı İşe Alma

Arama motoru pazarlama kampanyaları, sunduğunuz ürün ve hizmetleri arayan müşterileri etkili bir şekilde hedeflemenize olanak tanır. Ancak, çevrimiçi pazarlama kampanyalarının yönetimi için büyük bir dikkat ve özen gerekebilir. Kalifiye bir uzman, kampanyanızı yöneterek size zaman ve kaynak tasarrufu sağlayabilmek amacıyla, işletmeler için AdWords kampanyası oluşturma deneyimi ve becerisine sahip olmalıdır.

 

AdWords ve Google Pazarlama Erişimi

Google, müşterilere belirli bir alaka düzeyinde ve sorumlu bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur.
İşiniz için en çok önem taşıyan kitlelere ulaşın. ABD'de 170 milyondan fazla kişi İnternet kullanıyor. Google ağı, bu potansiyel müşterilerin %80'ine ulaşıyor. Potansiyel müşterileri, semt, şehir, eyalet veya ülkeye göre hedefleyebilirsiniz. AdWords, 38 farklı dilde ve 250 ülkede kullanılabilmektedir.
AdWords Alaka Düzeyi

 

Tüketicilere alakalı zamanlarda ulaşın.

AdWords, reklamları potansiyel müşterilere, işletmenize benzer işletmelerin sunduğu avantajlar konusunda arama yaparken gösterir. Reklamlarınız, karar alma aşamasında yerleştirilir. Gerçek mağazalarda temel ürün kategorilerinde alışveriş yapan tüketicilerin %89'u, alışverişe çıkmadan önce çevrimiçi araştırma yapmaktadır.
AdWords Yatırım Getirisi (YG)

 

Yatırım getirinizi ölçün ve arttırın.

AdWords, hangi uygulamanın çalışıp hangisinin çalışmadığını ve yatırımınızı en üst düzeye çıkarmak için hangi düzenlemeleri yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olmak için, kullanışlı çevrimiçi izleme araçları sunar. AdWords'ü geliştirmek maliyetsiz bir işlemdir ve bir minimum harcama gereksinimi bulunmaz. Yalnızca, müşterileriniz sitenize gitmek için reklamınızı tıkladığında ödeme yaparsınız. Kampanyalarınızı istediğiniz zaman düzenleyebilir, duraklatabilir veya durdurabilirsiniz.

 

AdWords'ün Dönüşümler Üzerindeki Etkisi

Çevrimiçi reklamcılıkta, reklamınızın aldığı bir tıklama doğrudan satın alma, kaydolma, sayfa görüntüleme veya potansiyel satış gibi sizin için değerli bir kullanıcı davranışıyla sonuçlandığında bir dönüşüm gerçekleşmiş olur. Dönüşüm izleme, bu nedenle, reklam kampanyalarınızın satış gibi anlamlı bir işleme dönüşme açısından ne kadar başarılı olduğunu izleyen ve değerlendiren bir yöntemdir.
AdWords, kullanıcılara zaten aramakta oldukları ürün veya hizmetlerle ilgili bilgi verdiğinden, dönüşüm sağlanmasına yardımcı olabilir.
AdWords hesabınızda, dönüşümlerinizi ölçmenize ve sonuç olarak AdWords reklamlarınızın ve anahtar kelimelerinizin sizin için ne kadar etkili olduğunu belirlemenize yardımcı olacak ücretsiz bir dönüşüm izleme aracı bulunmaktadır.
Başlamak için, hesabınızın "Kampanya Yönetimi" sekmesinin üst tarafındaki "Dönüşüm İzleme"yi tıklamanız yeterlidir. Ardından "Eylem Oluştur"u tıklayın ve belirtilen adımları izleyin.

 

AdWords Maliyetleri ve Esneklik

 

Maliyetler

AdWords reklamverenleri, tıklama başına maliyet (TBM) ya da gösterim başına maliyet (BGBM) fiyatlandırması arasından kendilerine en uygun olanı tercih edebilir. Google AdWords TBM fiyatlandırma modelinde, reklamverenler gösterimler için değil, reklamlara yapılan tıklamalar için ödeme yapar. Bir reklamverenin reklamları 50 defa görünürse ve beş tıklama alırsa, reklamveren yalnızca söz konusu beş tıklama için ücretlendirilir. BGBM fiyatlandırmasında, gösterim esaslı fiyatlandırmayı tercih eden reklamverenler kendi fiyatlarını belirleyebilir ve geleneksel BGBM ölçümleri alabilir. AdWords reklamverenleri, maliyetleri üzerinde çok üst düzeyde bir denetime sahiptir. Aylık maliyetleri yönetmeye yardımcı olmak için bir maksimum günlük bütçe belirleyebilir ve tıklama başına veya bin gösterim başına ödemek istedikleri tutarları girebilirler. AdWords sistemi bu tutarları hiçbir zaman aşmaz. AdWords reklamverenleri ayrıca, Google'ın ücretsiz dönüşüm izleme aracını kullanabilir ve satış dönüşümleri ile yatırım getirilerini izlemek için e-posta yoluyla hesap raporları alabilir. (Daha fazla bilgi için Raporlar ve YG derslerini inceleyebilirsiniz.)

 

Esneklik

Google AdWords yüksek düzeyde esneklik ve kontrol sağladığından reklamverenlere aşağıdaki konularda yardımcı olacak oldukça etkili bir pazarlama aracıdır:
Potansiyel satış sağlama
Satış veya dönüşüm sağlama
Marka bilinci oluşturma

 

Reklamın Yayınlandığının Kanıtı

Reklamverenin reklamlarının gösterilme sıklığını belirlemek için bütçeler kullanılır. Esnek reklam görüntüleme yaklaşımımızla, bir reklamverenin bütçesinin daha büyük bir bölümünü kullanıcı trafiğinin karakteristiğine bağlı olarak sabah, öğleden sonra veya akşam kullanabiliriz.
Her zaman olduğu gibi hedefimiz, belirlenmiş bir bütçe dahilinde mümkün olan en etkili reklamcılık hizmetini sunmaktır. AdWords sistemi dinamiktir ve bir bütçe için görünürlüğü en üst düzeye çıkarmak amacıyla reklamları tüm gün boyunca yayınlayacak şekilde çalışır. Bir reklam her arama sorgusunda gösterilmiyorsa, satışları artırmak için bütçeyi artırma fırsatı söz konusu olabilir.

 

Ücretli Arama ile Organik Arama Arasındaki Farkı Açıklama

Birçok reklamveren, ücrete tabi ve organik (doğal arama sonuçları) listeler arasındaki farkın ne olduğunu tam olarak bilmemektedir. Farklılıkları açıklamak yararlı olacaktır. AdWords kullanmak organik listelerdeki yerlerini etkilemeyecek olsa da, organik yerleşimlere ek olarak AdWords'teki ücrete tabi yerleşimlerin yararlı olabileceğini vurgulayabilirsiniz.Hem ücrete tabi hem de organik listelerde yer alan reklamverenlerin potansiyel müşterilerden trafik alma olasılığının daha yüksek olduğunu açıklayabilirsiniz. En iyisi, işletmenizi mümkün olduğunca görünür kılmaktır. Hem organik hem de ücrete tabi listelerde yer almak, daha fazla trafik oluşturduğu için değerlidir.

 

Sık Karşılaşılan Sorulara ve Kaygılara Genel Bakış

Satış sürecine başlamadan önce, potansiyel müşteriler tarafından sıkça dile getirilen kaygılar ve itirazlarla ilgilenmek için hazırlık yapabilirsiniz. Aşağıda birkaç örnek verilmiştir:

 

Google AdWords Politikalarını ve Geçersiz Tıklama Sorunları Açıklama

Geçersiz tıklamalar, yasaklanmış yöntemlerle üretilen tıklamalardır. Geçersiz tıklamalara örnek olarak, art arda manuel olarak yapılan tıklamalar veya robot, otomatik tıklama araçları veya diğer aldatıcı yazılımların kullanılması gösterilebilir. Geçersiz tıklamalar, bazen bir reklamverenin tıklamalarını veya bir yayıncının kazançlarını yapay veya kötü niyetli olarak artırmayı amaçlar. Geçersiz tıklama kaynakları şunlar olabilir: Reklamlarınızı barındıran web sitesi sahiplerinin kârlarını veya reklam maliyetlerinizi artırmayı amaçlayan manuel tıklamalar

 

Otomatik araçlar, robotlar veya diğer aldatıcı yazılımlarla yapılan tıklamalar

Reklamverenlerin geçersiz tıklamalara karşı korunmasına yardımcı olmak için bunları ve diğer senaryoları yakından izliyoruz.

 

Google Geçersiz Tıklamalarla Nasıl Mücadele Eder?

Google AdWords reklamverenlerinin güvenliği Google için önemlidir. Tıklamalar ve gösterimler, reklamverenin tıklamalarını yapay olarak artırabilecek bir yöntemle oluşturulup oluşturulmadıklarını saptamak için bizim geliştirdiğimiz bir teknolojiyle analiz edilmektedir. Sistemimizin amacı, etik olmayan davranışlarda bulunan kullanıcıların ve otomatik robotların ürettiği tıklamaları tespit etmek ve raporlarınıza ulaşmadan filtrelemektir. Ancak, sizden geçtiğimiz iki ay içinde geçersiz tıklamalar karşılığı ücret alındığını düşünürsek, bu ücretin hesabınıza iade edilmesi için gereken işlemi yaparız. Google, AdWords reklamlarına yapılan tıklamaların korunmasına yönelik üç güçlü araca sahiptir:

 

Tespit etme ve filtreleme teknikleri:

AdWords reklamlarının aldığı her tıklama, sistemimiz tarafından incelenmektedir. Google, her tıklama için IP adresi, tıklamanın gerçekleştiği saat, yinelenen tıklamalar ve çeşitli tıklama düzenleri gibi çok sayıda veri noktasına bakar. Bunun ardından sistemimiz, geçersiz olması muhtemel tıklamaları ayırmaya ve filtrelemeye çalışmak için bu faktörleri analiz eder.

 

Gelişmiş izleme teknikleri:

Google, geçersiz tıklama etkinliğini yönetebilmek için bir dizi benzersiz ve yeni teknik kullanmaktadır. Kullandığımız yazılımlarla ilgili ayrıntıları açıklayamayız, ancak teknolojimizi genişletmek ve geliştirmek için sürekli çalıştığımızı bilmenizi isteriz.

 

Google Ekibi:

Otomatik tıklama koruma tekniklerimize ek olarak, geçersiz tıklamaları tek tek incelemek için özel araçlar ve teknikler kullanan uzmanlardan oluşan bir ekibimiz bulunmaktadır. Sistemimiz, geçersiz olma potansiyeli bulunan tıklamalar tespit ettiğinde, bu ekibin bir üyesi, etkilenen hesabı inceleyerek geçersiz tıklamaların kaynağına ait önemli verileri seçip ayırır.

 

Arama ve İçerik Ağlarını Açıklama

Google Ağı, reklamverenlerin, küçük bültenlerden büyük arama motorlarına kadar İnternet üzerindeki kullanıcılara erişmesine olanak sağlar. Arama sonuçları sayfaları, çevrimiçi görüntülenen tüm sayfaların çok küçük bir bölümünü oluşturduğundan Google Ağı, Web'in çok daha büyük bir kesimindeki kullanıcılara düşük maliyetle ulaşılmasını sağlar. Google Ağı, Google ve Ask.com gibi diğer arama sitelerini içeren arama ağı ve Gmail, bültenler ve New York Times ile HowStuffWorks gibi siteleri içeren içerik ağı olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

 

Arama ağında, arama ağı hedefleme, Google arama sonuçları sayfalarında ve diğer arama ağı sitelerde gösterilen anahtar kelime hedefli reklamlar için geçerlidir. Bu sayfalarda gösterilen reklamlar, arama sonuçlarının yanında görüntülenir ve söz konusu arama sorgusuna özgüdür. Reklamverenin anahtar kelimesi kullanıcının arama terimiyle eşleşiyorsa, reklamverenin reklamı görünebilir.

 

İçerik ağı, potansiyel müşterilere satın alma döngüsünün farklı noktalarında erişebilme avantajına sahiptir. Her potansiyel müşterinin amacı arama yapmak değildir. Aynı şekilde, her ziyaretçi de her an satın almaya hazır değildir. Reklamverenin hedefi, doğru zamanda ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başarmaktır.

 

Örneğin, bir kullanıcı yalnızca inceleme yazılarını okumak için dijital fotoğraf makinesi araması yapabilir. Ancak bu kullanıcı bir incelemeyi okurken çevrimiçi satıcıların reklamlarını fark edebilir veya reklamları tıklayabilir. Yalnızca arama reklamcılığı kullanıldığında bu müşteri kaçırılabilir.

 

İçerik ağında, metin ve zengin medya reklam biçimlerinde reklamlar yayınlayabilirsiniz. Resim ve video reklamlar, markalama ve pazarlama çalışmalarında özellikle önemli olabilir. Google bu reklamları yayınlamak için ek ücret almaz. Bu, Google AdWords ile ortak çalışmanın pek çok avantajından yalnızca bir tanesidir.

 

Başka bir avantaj: Verilerimiz bir Google Ağı sayfasındaki tıklamanın işleme yönelik ticari sonuçlara (çevrimiçi satışlar, kayıt işlemleri, telefon aramaları veya bülten abonelikleri gibi) yol açma olasılığının düşük olduğunu gösteriyorsa, söz konusu sitenin teklifini otomatik olarak düşürebiliriz. Google teknolojisi, ayrıca çaba göstermenize gerek kalmadan, Google ve Google Ağı üzerinde istikrarlı bir değer elde etmenize yardımcı olur.

 


Müşterinizle İletişim Kurma

Müşterilerinizle ilişkilerinizi yönetirken sahip olduğunuz çeşitli seçenekleri inceleyelim. Aşağıda, bugün ele alacağımız konular belirtilmiştir:
Müşterilerinizi Destekleme
İşletmenize Ulaşan Müşteriler
Müşteri Bilgilerini Koruma
Hesap Sahipliği

 

Üçüncü Taraf bir Uzmanı İşe Almanın Değeri

Çoğu reklamverenin sizinle çalışmayı seçmesinin nedeni, AdWords'ü öğrenmek ve kendi reklamcılık hesaplarını yönetmek için harcayacakları çok fazla zamana sahip olmamaları olabilir. Bu reklamverenler, bir yandan zamandan tasarruf etmek diğer yandan yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak için sunduğunuz hizmete güvenirler. Bir Google Reklam Uzmanı olarak, müşterilerinizin temel reklamcılık gereksinimlerini göz önünde bulundurmalı ve sağladığınız hizmetlerle bu gereksinimleri karşılamaya çalışmalısınız. Diğer üçüncü taraf uzmanlara kıyasla kendi temel değer teklifinizi anlamalısınız. Değer yaratabileceğiniz alanları anlamanız amacıyla, performans raporları sunma, optimizasyon ve müşteri desteğiyle ilgili göz önünde bulundurulacak noktalar gibi çeşitli konuları ana hatlarıyla açıkladık. Ayrıca, kendi hedeflerinize ve müşterilerinizin hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olacak ek eğitim fırsatlarını belirttik.

 

Hizmetler ve İşlemler

Üründen söz ettiğimize göre, şimdi de ürününüzle birlikte sunabileceğiniz raporlama, optimizasyon, hesap ve ilişki yönetimi gibi hizmetlerden bahsedebiliriz.

 

Raporlama

Raporlamayla ilgili göz önünde bulundurulması gereken birçok nokta vardır. Raporlama hizmeti sunarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç noktayı burada açıkladık. Ele alacağımız konular aşağıda belirtilmiştir:

 

Ne sıklıkta paylaşmalı?

Asgari düzeyde paylaşılması gerekenler
Hesap performansını açıklama
Raporlarda Neler Paylaşılmalı?
Müşterinizi ilerleme durumu ve geliştirilebilecek alanlar hakkında sık sık bilgilendirin. Başarı için her zaman birden çok ölçü sunun. Böylece müşterinin beklentileri veya başarı tanımı, doğrudan tek bir istatistiğe bağlı kalmaz. Asgari düzeyde paylaşılması yararlı ölçümlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir:
Tıklamalar
Gösterimler
Ortalama TBM
Reklam sıralaması

 

Google AdWords için Harcanan Para

Ayrıca, müşterinizin hedef kitlesine ulaşmasına yardımcı olmak için AdWords arayüzündeki araçların yanı sıra Google Eğilimler, Arama Trendleri, Alakalı Aramalar ve Wonderwheel gibi ücretsiz diğer araçları da inceleyebilirsiniz. Ne kadar çok reklamvereni desteklerseniz, reklamverenlerle paylaşmak istediğiniz bilgiler de o kadar fazla olur.

 

Ne Sıklıkta Paylaşmalısınız?

Göz önünde bulundurulması gereken diğer bir nokta da bu bilgileri müşterilerinize ne sıklıkta iletmek istediğinizdir. Bu konuda birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan bazılarına yönelik açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz:

Müşteriler istediğinde müşterilere raporları gönderin

AdWords arayüzünü kullanarak haftalık/aylık raporlar gönderin

 

AdWords hesabına "Rapor Erişimi" sağlayın

Raporlarını görüntülemeleri için reklamverenlere kendi kullandığınız kullanıcı arayüzünü veya teknolojiyi sağlayın

 

Yeni bir Hesabın Performansını Açıklama

Başarılı bir AdWords hesabı oluşturmak, tekrarlama gerektiren bir süreçtir. İlk olarak, hedeflere göre gruplanmış alakalı kampanyalar oluşturursunuz. Daha sonra, reklamlarınızı ve anahtar kelimelerinizi test edersiniz. Performansınızı değerlendirdikten sonra, AdWords yatırımını hedeflerinize göre optimize edersiniz. Müşteri beklentilerini dengelemek, akılda tutulması gereken önemli bir kuraldır. Tamamen optimize edilmiş AdWords performansı birden bire gerçekleşmez.

 

Müşteri Bilgilerini Koruma

Google, şeffaflığa ve seçime çok fazla önem vermektedir. Ürünlerimizi ve hizmetlerimizi kullandığınızda, hangi bilgileri topladığımız, bunları neden topladığımız ve nasıl koruduğumuz konusunda sizi bilgilendiririz. Gizlilik politikalarımız, videolarımız ve ürün tasarımlarımız, bunları açıkça ortaya koyarak hangi ürünleri nasıl kullanacağınız konusunda bilinçli kararlar almanızı sağlamayı amaçlamaktadır. Müşterilerinizin bilgilerini korurken aynı yaklaşımı benimsemenizi öneriyoruz. Google Hesabınıza erişimi olan herhangi bir kullanıcının veya web sitesinin, hesabınızla ilişkili tüm hizmetlere erişebileceğini unutmayın. Örneğin, Google Grupları'nda ve AdWords'te oturum açmak için aynı Google Hesabını kullanıyorsanız, Google Hesabınızı bilen bir kişi her iki hizmetteki bilgilerinizi de görüntüleyebilir. Bu nedenle, Google Hesabınıza ait bilgileri paylaşmamanızı öneriyoruz. Bilgi paylaşımını engellemenin en iyi yolu, kişisel Google Hesabınızı gizli tutmak ve Google Hesabınıza ait kullanıcı adını ve şifreyi Google dışındaki sitelerde asla girmemektir. Müşterilerinizin hesap bilgilerini yönetirken, tüm müşterilerinize ait bilgileri korumak amacıyla doğru önlemleri almak için Müşteri Merkezim hesap yönetim yapısını göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Bunu gerçekleştirebilmenin bir yolu, Müşteri Merkezim hesabında uygun gizlilik düzeyleri oluşturmak ve kimin hangi bilgilere erişebileceği üzerine dikkatlice düşünmektir.

Müşteri Merkezim hesabında, farklı kullanıcılar farklı erişim haklarına sahip olabilirler:

Oturum açma bilgilerini elinde bulunduran hesap sahibi, farklı düzeylerde farklı erişim haklarına sahip kullanıcıları davet edebilir.

AdWords hesabı kullanıcıları, kendi hesaplarını üç farklı düzeyde paylaşmak için diğer kullanıcıları davet edebilir:

Yönetici (en üst düzey erişim)
Standart (çoğu hesap özelliğine erişim)
Raporlar (raporları görüntüleme ve çalıştırma)
Gerekli olan minimum erişim düzeyini sağlamanızı öneriyoruz. MM'de çok fazla işlem yapıldığında, aynı hesap üzerinde çalışan birden çok kullanıcı olması sorun yaratabilir. Ayrıca, değişiklik yapabilen kullanıcıların sayısının çok fazla olmasını istemeyebilirsiniz.
Giriş bilgilerinizi güncellemeye yönelik adım adım talimatlar için ipuçları SSS sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfada hesapları, müşteri yöneticilerini ve müşterileri paylaşan reklamverenler için özel ipuçları bulunmaktadır.

 

Hesap Sahipliği

Tüm müşterilerinizin sağladığınız yardımdan memnun kalmasını ve bu yardım sayesinde başarıya ulaşmalarını isteriz. Ancak iş ilişkiniz, çeşitli nedenlerden ötürü siz veya müşteriniz tarafından sonlandırılabilir. Taraflardan biri diğeriyle iş ilişkilerini sonlandırmaya karar verirse, AdWords hesabı sahibinin kim olacağına karar vermeniz gerekir. Bu durumlarda hesabı müşteriye devretmenizi öneririz. Hesabı devretmek istemiyorsanız, müşteriyi iş ilişkisinin bitmesi durumunda hesap sahibinin kim olacağı konusunda açıkça bilgilendirin.

 

Pazarınızı Segmentlere Ayırırken Göz Önünde Bulundurulacak Noktalar

Günümüzde çok fazla reklam kanalı olması nedeniyle, doğru müşterilere ulaşmak için mesajınızı nereye ve nasıl konumlandıracağınızı anlamak zordur. Hedef kitlenizi segmentlere ayırarak, mesajınızla, hizmetlerinizi satın alma veya kullanma olasılığı en yüksek olan kullanıcıları hedefleyebilirsiniz.

 

Göz önünde bulundurulacak bazı noktalar:

Belirli bir sektörde veya endüstride uzmanlığınız var mı? Sektördeki eğilimleri bileceğiniz ve hangi anahtar kelimeleri seçeceğinize dair daha iyi bir fikriniz olacağı için, belirli bir sektörde uzmanlaşmak oldukça yararlıdır.

Ürününüzle zaten ilgilenen belirli bir demografik grup var mı? Bu gruba odaklanabilir misiniz? Bu grubu daha fazla teşvik edebilir misiniz?
Yerel müşterileri hedeflemek isteyen yerel işletmelerle ilgili uzmanlığınız var mı? Veya, ulusal düzeydeki müşterilerle çalışabilir misiniz?
Kendinize bu sorulardan bazılarını sorarak çalışmalarınızın belirli bir alana odaklanmasına yardımcı olacak bir pazarlama stratejisi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 


NEDEN GOOGLE ADWORDS

 

Google AdWords'ün Geniş Erişimi

 

Google AdWords, haftanın yedi günü, günün 24 saati çok geniş bir ölçekte, alakalı ve gerçek zamanlı reklam yayını demektir. Reklamlar, Google.com.tr, Blogger ve Gmail gibi Google ürünlerinden oluşan Google Ağı'nda, Google Arama Ağı'nda ve Google İçerik Ağı'nda yayınlanır. Bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında, doğrudan web sitenize yönlendirilir.

 

Google'daki reklamlar, mesajların genel bir kitleye iletildiği geleneksel reklamlardan ve çoğu çevrimiçi reklam biçiminden farklı olarak, yalnızca belirli bir konuyla ilgilendiğini belirten kullanıcılara gösterilir. Kullanıcılar Google arama veya Google Arama Ağı'ndaki arama kutusuna sorgu girdiğinde ilgilendikleri konuyu belirtmiş olur. Google İçerik Ağı'nda ise bu, web sayfasının içeriğini anahtar kelimelerinizin temasıyla içeriğe dayalı olarak eşleyen gelişmiş teknolojimizle gerçekleştirilir.

 

AdWords Maliyetleri

 

AdWords reklamverenleri, tıklama başına maliyet (TBM) ya da gösterim başına maliyet (BGBM) fiyatlandırması arasından kendilerine en uygun olanı tercih edebilir.
Google AdWords TBM fiyatlandırma modelinde, reklamverenler gösterimler için değil, reklamlara yapılan tıklamalar için ödeme yapar. Bir reklamverenin reklamları 50 defa görünürse ve beş tıklama alırsa, reklamveren yalnızca söz konusu beş tıklama için ücretlendirilir. BGBM fiyatlandırmasında, gösterim esaslı fiyatlandırmayı tercih eden reklamverenler kendi fiyatlarını belirleyebilir ve geleneksel BGBM ölçümleri alabilir.

 

AdWords ve Google Pazarlama Erişimi

 

Google, müşterilere belirli bir alaka düzeyinde ve sorumlu bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur.
İşiniz için en çok önem taşıyan kitlelere ulaşın. ABD'de 170 milyondan fazla kişi İnternet kullanıyor. Google ağı, bu potansiyel müşterilerin %80'ine ulaşıyor. Potansiyel müşterileri, semt, şehir, eyalet veya ülkeye göre hedefleyebilirsiniz. AdWords, 38 farklı dilde ve 250 ülkede kullanılabilmektedir.

 

Raporlama ve Ölçümler

 

Birçoğuna göre, Google AdWords'ün raporlama özellikleri, Google AdWords'ü cazip kılan en önemli noktadır. Çünkü Google, her anahtar kelime için tüm tıklamaları ve gösterimleri kayıt altına alır ve hangi anahtar kelimelerin performansının iyi olduğunu, hangilerinin ise kötü bir performans gösterdiğini raporlayabilir. Reklam kampanyalarınızı yönetirken verilere dayalı kararlar alabilmeniz için toplanan ve kullanımınıza sunulan birçok veri daha bulunmaktadır. Böylece, reklamverenler bu raporlar doğrultusunda reklam kampanyalarını değiştirebilir. Bunun en iyi tarafı ise reklamverenlerin bu değişiklikleri adwords.google.com.tr adresindeki Google AdWords sitesini kullanarak haftanın 7 günü, günün 24 saati yapabilmeleridir.

 


YOUTUBE REKLAMLARI

 

YouTube, dünyanın bir numaralı eğlence sitesidir. Video için AdWords sayesinde, reklamvereninizin kampanyaları YouTube'daki devasa kitleye ve ayrıca
Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki kullanıcılara erişebilir.

 

1. Video reklamlar

 

Relamvereninizin video reklam kampanyalarını YouTube'da yayınlamak üzere Video için AdWords'ü kullanın. YouTube'daki video reklamlar TrueView reklamları olarak bilinir. Reklamvereninize ait reklamların görüntülenebileceği üç farklı biçim vardır.  Arama Sonuçlarında TrueView (TrueView InSearch) reklamı Arama Sonuçlarında (InSearch) reklam biçimi kullanıldığında, reklamvereninizin reklamları YouTube arama sonuçları sayfalarında gösterilir. Bu reklamların ödemesi tıklama başına yapıldığından, reklamvereniniz yalnızca kullanıcıların video reklamı görüntülemeyi seçmesi durumunda ücretlendirilir.

 

Görüntülü TrueView (TrueView InDisplay) reklamı

Görüntülü (InDisplay) reklamları kullandığınızda, reklamvereninizin video reklamı YouTube videolarının yanında, YouTube video sayfalarında bir gösterim olarak veya Google Görüntülü Reklam Ağı'nda gösterilebilir. Arama Sonuçlarında (InSearch) biçiminde olduğu gibi, reklamvereniniz yalnızca kullanıcıların reklamı görüntülemesi durumunda ücretlendirilir.

 

Yayın içi TrueView (TrueView InStream) reklamı

Bu yerleşim seçeneğinde, reklamvereninizin reklamları YouTube videolarının başında, sonunda veya ortasında gösterilir. Kullanıcılar beş saniyeden sonra reklamı atlayabilir. Reklamvereniniz yalnızca, kullanıcıların reklamın 30 saniyesini veya reklam 30 saniyeden kısaysa tüm reklamı izlemesi durumunda ücretlendirilir.
YouTube reklam biçimleri çok çeşitli reklam seçenekleri sunar ve reklamvereninize ait reklamların yüksek düzeyde katılım gösteren bir kitleye ulaşmasına olanak tanır. Hedef kitlenizi ne kadar iyi tanırsanız, reklamvereninizin reklamları da o kadar başarılı olur.

İpucu : TrueView reklamlarında, reklamvereniniz yalnızca reklamları kullanıcılar tarafından izlendiğinde, görüntüleme başına maliyet (GBM) temel alınarak ücretlendirilir.

 

 

2.Video içi metin reklamlar

 

YouTube'da metin biçimli reklamlar, yer paylaşımlı metin reklamlar olarak bilinir. Video çerçevesinin alt kısmında video oynatılırken görüntülenirler.
Bu reklamlar, Görüntülü Reklam Ağı sekmesi kullanılarak ve yerleşim seçeneği olarak YouTube seçilerek oluşturulabilir.

İpucu: Reklamvereninizin mesajının yayınlanan videoya mümkün olduğunca uygun olmasını sağlamak için farklı hedefleme seçeneklerini bir arada kullanın.

 

3. Görüntülü reklamlar

YouTube'da reklamvereninizin görüntülü reklamlarını da gösterebilirsiniz. Bu reklamlar, video içi metin reklamlarda olduğu gibi, video oynatılırken video oynatıcısının alt kısmında görüntülenebilir ve ayrıca doğrudan videonun içine yerleştirilen 300x250 boyutundaki bir alanda gösterilebilir. Görüntülü reklamlar da Görüntülü Reklam Ağı sekmesinde oluşturulur; buradan reklamların kullanıcılara nerede gösterileceğini seçebilirsiniz.

İpucu: YouTube reklam kampanyaları için bin gösterim başına maliyet (BGBM) seçeneğini kullanabileceğinizi unutmayın.

 

Etiketler: seo, seo uzmanı, seo uzmanlığı, google seo, google reklam verme ile ilgili aramalar, google reklam verme fiyatları, google adwords, adwords reklam, google reklam verme ücretsiz, google reklam verme resimli anlatım, google adwords reklam verme, google reklam verme ücreti, google reklam verme bedava

Adana Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Adıyaman Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Afyon Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Ağrı Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Amasya Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Ankara Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Antalya Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Artvin Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Aydın Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Balıkesir Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Bilecik Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Bingöl Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Bitlis Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Bolu Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Burdur Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Bursa Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Çanakkale Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Çankırı Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Çorum Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Denizli Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Diyarbakır Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Edirne Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Elazığ Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Erzincan Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Erzurum Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Eskişehir Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Gaziantep Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Giresun Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Gümüşhane Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Hakkâri Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Hatay Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Isparta Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Mersin Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
İstanbul Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
İzmir Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Kars Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Kastamonu Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Kayseri Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Kırklareli Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Kırşehir Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Kocaeli Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Konya Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Kütahya Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Malatya Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Manisa Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Maraş Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Mardin Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Muğla Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Muş Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Nevşehir Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Niğde Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Ordu Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Rize Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Sakarya Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Samsun Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Siirt Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Sinop Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Sivas Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Tekirdağ Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Tokat Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Trabzon Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Tunceli Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Şanlıurfa Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Uşak Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Van Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Yozgat Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Zonguldak Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Aksaray Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Bayburt Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Karaman Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Kırıkkale Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Batman Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Şırnak Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Bartın Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Ardahan Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Iğdır Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Yalova Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Karabük Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Kilis Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Osmaniye Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi
Düzce Google Adwords Reklam, Adwords Uzmanı, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam, Adwords Reklam Vermek, Adwords Reklam Ajansı, Google Reklam Adwords, Google Adwords Reklam Ajansı, Adwords Reklam Merkezi, Adwords Reklam Uzmanı, Adwords Reklam Ver, Adwords, Adwords Uzmanı, Adwords Danışmanlığı, Adwords Danışmanı, Adwords Türkiye, Adwords Hizmeti, Adwords Fiyatları, Adwords Yönetimi

Dijital pazarlama hakkında bilmeniz gerekenler
Dijital pazarlama nedir?
SONRAKİ: WEB SİTENİZ SONUÇ VERMEYE HAZIR MI?
Dijital pazarlamanın işletmenize sağlayabileceği tüm avantajlardan yararlanmadan önce, temel bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun.
Reklamlar ve "organik" arama sonuçları arasındaki fark
Google'ın dijital reklamcılık platformu AdWords ile ürün veya hizmetlerinizin reklamını yaptığınızı düşünelim. Bir kullanıcı işletmenizle alakalı terimler için Google araması yaptığında, reklamınız bir reklam etiketiyle birlikte Google arama sonuçları sayfasının üst veya alt kısmında görünebilir. Reklam yerleşiminiz esasen kullanıcının arama yaptığı ürün veya hizmet için ne kadar alakalı ve faydalı olduğuna, teklifinize ve daha birkaç faktöre göre sıralanır.
Sayfanın diğer bölümünde "organik" arama sonuçları gösterilir. Bunlar, kullanıcının arama yaptığı ürün veya hizmetle doğrudan alakalı içerik barındıran web sitelerine yönlendiren ücretsiz bağlantılardır. Site, arama terimiyle ne kadar alakalı olursa, bağlantı listede o kadar yukarıda gösterilir. Alakalı web siteniz burada görünebilir ancak reklamınız görünmez.
Paid vs. organic search results
Dijital reklamcılığın avantajları
Dijital reklamcılık; gazeteler, TV reklamları veya billboard'lar gibi geleneksel reklamcılık yöntemlerine kıyasla birçok farklı özelliğe sahiptir. Aşağıdaki seçeneklerden, dijital reklamcılığın gerçek bir avantajı olan ifadeyi seçin. Doğru cevap seçildiğinde, AdWords'ün işletmeniz için yararlı olabileceği daha fazla yöntem gösterilir.
Ads showing up on different devices and mediums
Dijital reklamcılık, web sitenizin organik (ücretsiz) arama sonuçlarında göründüğü yeri iyileştirebilir
Dijital reklamcılık bir minimum bütçe gerektirir
Dijital reklamcılık, reklamlarınızla istediğiniz türde müşterileri hedeflemenize ve istemediğiniz müşterilere filtre uygulamanıza olanak tanır
Reklamınızın organik arama sonuçlarının üst kısmına yerleştirilmesi için ödeme yapabilirsiniz

Dijital pazarlamanın ne olduğu ve ne olmadığı konusunda yeterince bilgi edindiğinizi düşünüyor musunuz? O halde, web sitenizin İnternet'teki reklamlarınızın sağlayacağı trafik için hazır olduğundan emin olalım.
Web siteniz sonuç vermeye hazır mı?
SONRAKİ: DİJİTAL PAZARLAMA İÇİN ADWORDS'Ü KULLANMA
Kullanıcıları web sitenize çekmek için dijital pazarlamadan yararlanabilirsiniz, ancak web siteniz, kullanıcıları sizinle iş yapmaya teşvik edecek şekilde mi tasarlandı? Haydi öğrenelim.
Reklam vereceğiniz web sitesini ayrı bir tarayıcı penceresinde açın. Ardından, web sitenizin uygun olup olmadığını öğrenmek için bu kontrol listesini izleyin.

Web sitenizin net ve dikkat çekici bir başlığı var mı?
Evet, web sitemin net ve dikkat çekici bir başlığı var
Hayır, web sitemin net ve dikkat çekici bir başlığı yok

Web siteniz, ürününüzü satın aldığında veya hizmetinizi kullandığında müşterilerin elde edeceği avantajları açıkça sıralıyor mu?
Evet, web sitem müşteri avantajlarını açıkça sıralıyor
Hayır, web sitem müşteri avantajlarını sıralamıyor

Web siteniz resim veya video içeriyor mu?
Evet, web sitem resimler veya video içeriyor
Hayır, web sitem resimler veya video içermiyor

Sitenizde net bir harekete geçirici mesaj var mı?
Harekete geçirici mesaj, müşterilerinizin sitenizde tam olarak ne yapmalarını istediğinizi ve bunu nasıl yapacaklarını belirten bir mesajdır. Bir işlem sayfasına yönlendiren "Hemen satın alın" düğmesi veya göze çarpan bir telefon numarasının yanındaki "Hemen arayın" mesajı, harekete geçirici mesaja örnek olarak verilebilir.
Evet, sitemde net bir harekete geçirici mesaj var
Hayır, sitemde net bir harekete geçirici mesaj yok

İşletmenizin iletişim bilgileri, web sitenizde kolayca bulunuyor mu?
Evet, işletmemin iletişim bilgileri web sitemde kolayca bulunuyor
Hayır, işletmemin iletişim bilgileri web sitemde kolayca bulunmuyor

Kullanıcıların sitenizde görmelerini istediğiniz en önemli bilgi nedir? Sitenize yeni bir kullanıcı geldiğinde, söz konusu önemli bilgiyi hemen bulabilir mi?
Evet, web siteme gelen ziyaretçiler en önemli bilgiyi hemen bulabilir
Hayır, sitemdeki en önemli bilgi hemen görülmüyor

İşletmeniz web siteniz dışındaki dijital ortamda (ör. ücretsiz bir Google My Business girişi veya sosyal medya sitesi) faaliyet gösteriyor mu?
Building your online presence
Evet, işletmem web sitemiz dışında da İnternet üzerinde faaliyet gösteriyor
Hayır, işletmem web sitemiz dışında İnternet üzerinde faaliyet göstermiyor

Nasıl geçti? Bu sorulardan herhangi birine "Hayır" yanıtını verdiyseniz, web sitenizi güncellemeyi düşünebilirsiniz. Bu sayede, müşterilerinize daha iyi bir deneyim sunmakla kalmaz, AdWords yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak şekilde konumlandırılırsınız.
Daha iyi sonuçlar için web sitenizi iyileştirme hakkında biraz daha bilgi edinin. Web sitenizi ve AdWords'ü kullanmaya başlama konusunda ücretsiz danışmanlık için bir AdWords uzmanıyla da iletişime geçebilirsiniz.
SONRAKİ: DİJİTAL PAZARLAMA İÇİN ADWORDS'Ü KULLANMA
Dijital pazarlama hakkında bilmeniz gerekenler
Dijital pazarlama için AdWords'ü kullanma
Dijital pazarlamayla ilgili temel bilgileri edindiğinize, dijital pazarlamanın avantajlarını öğrendiğinize ve web sitenizin hazır olup olmadığını değerlendirdiğinize göre, sizi Google'ın dijital reklamcılık programı AdWords ile tanıştırabilir ve size uygun olduğundan emin olabiliriz.
Search advertising process
AdWords'ün işleyişi nasıldır?
Bir kullanıcı ürün veya hizmetlerinizle alakalı terimleri aradığında ya da işletmenizle alakalı içerik bulunan bir web sitesini ziyaret ettiğinde reklamınız gösterilebilir. Nasıl işler?
Anahtar kelimeler müşterilerle bağlantı kurmanızı sağlar
Anahtar kelimeler, AdWords kampanyanızı oluştururken seçtiğiniz kelimeler veya kelime öbekleridir. Bunlar, potansiyel müşterilerinizin sizinkilere benzer ürün veya hizmetler için arama yaparken kullanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşündüğünüz terimler
Anahtar kelimelerinizi, oluşturduğunuz reklamlarla uyumlu hale getirerek, bir kullanıcı benzer terimleri aradığında veya alakalı içeriğe sahip bir web sitesini ziyaret ettiğinde reklamının gösterilebilmesini sağlar.
Örneğin, gerçek çiçek satıyorsanız, gerçek çiçek satışı tanıtımı yapan bir reklamla birlikte gerçek çiçek satışı ifadesini anahtar kelimelerinizden biri olarak kullanabilirsiniz. Bir kullanıcı Google'da gerçek çiçek satışı kelime öbeğini veya benzer bir terimi aradığında reklamınız, Google arama sonuçlarının yanında veya gerçek çiçek satışıyla ilgili diğer web sitelerinde görünebilir.

Harekete geçin ve reklam açık artırmasına girin
AdWords, hangi reklamların gösterilmesi gerektiğini nasıl belirler? Hepsi, kullanıcılar Google'da her arama yaptığında veya AdWords reklamları gösteren bir siteyi her ziyaret ettiğinde yapılan ve yıldırım hızında geçen bir reklam açık artırmasında gerçekleşir.
Action steps
AdWords, açık artırmadaki her reklam için Reklam Sıralaması adı verilen bir puan hesaplar. Reklam Sıralaması, reklam konumunuzu ve reklamlarınızın gösterilmeye uygun olup olmadığını belirler. En yüksek Reklam Sıralamasına sahip reklam en üst konumda gösterim elde eder ve sıralama bu şekilde devam eder. Reklam Sıralamanız üç faktöre bağlıdır:
Teklifiniz: Teklifinizi belirlediğinizde, reklamınıza yapılan bir tıklama için ödemek istediğiniz maksimum tutarı AdWords'e söylemiş olursunuz. Gerçekte ödediğiniz tutar ise genellikle bu tutardan daha düşüktür ve teklifinizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
Reklamlarınızın kalitesi: AdWords ayrıca reklamınızın ve yönlendirdiği web sitesinin onu gören kullanıcı için ne kadar alakalı ve faydalı olduğuna da bakar. Reklamınızın kalitesine ilişkin değerlendirmemiz Kalite Puanı olarak özetlenir. AdWords hesabınızdan Kalite Puanını izleyebilir ve iyileştirmeye çalışabilirsiniz.
Reklam uzantılarınızın ve diğer reklam biçimlerinin beklenen etkisi: Reklamınızı oluştururken reklama telefon numarası gibi ekstra bilgiler veya sitenizdeki belirli sayfalar için daha fazla bağlantı ekleme seçeneğiniz vardır. Bunlar, reklam uzantıları olarak adlandırılır AdWords, kullandığınız uzantıların ve diğer reklam biçimlerinin reklamınızın performansını nasıl etkileyeceğini tahmin eder.
Ödeyeceğiniz nihai tutar
Tıklama başına maliyet (TBM) teklifini kullandığınızda, yalnızca kullanıcılar ilgi gösterip reklamınızı tıkladığında ve web sitenizi ziyaret ettiğinde ödeme yaparsınız. Reklamınıza yapılan tıklama için ödemeye hazır olduğunuz en yüksek tutarı (maksimum tıklama başına maliyet teklifi olarak adlandırılır) AdWords'e söylersiniz ancak ücretlendirildiğiniz tutar bundan daha düşük olabilir.
AdWords bütçenizin kontrolü sizdedir. Her gün harcamak istediğiniz ortalama tutara siz karar verirsiniz. Reklamınızın daha popüler olduğu günlerde, bu değerli tıklamaları kaçırmamanız için AdWords ortalama günlük bütçenizi %20 aşmanıza izin verir. Ancak, endişelenmenize gerek yoktur. Diğer günlerde maksimum bütçenizi düşürürüz. Böylece, bir ay boyunca toplam harcamanız, belirlediğiniz sınıra uygun olarak ortalama bir tutara ulaşır (kampanyanızın ay boyunca yayınlandığı varsayıldığında).
Artık AdWords'ün işleyişini biliyorsunuz. Şimdi, size uygun olduğundan emin olalım.
Sizin için uygun olan çevrimiçi pazarlama seçeneği hangisi?

AdWords ile reklam yayınladığınızda işinize finansal bir yatırım yaparsınız. Ancak başarıyı yakalamak için paradan daha fazlası gerekir. AdWords hesabınızı düzenli olarak kontrol etmek ve yatırım getirinizden memnun oluncaya kadar ayarlamalar yapmak için zaman ayırmak da önemlidir.
Başarılı bir AdWords hesabı yönetmek için gerekenlerin özeti aşağıda verilmiştir. AdWords için gerekli zamanı veya bütçeyi ayıramayacağınızı düşünüyorsanız endişelenmeyin. Size, sınırlarınızı zorlamadan, işletmenizi doğru müşterilerin karşısına çıkarabilecek diğer Google hizmetlerini göstereceğiz.
Zaman yatırımı
AdWords hesabınızda haftada en az bir kez oturum açmayı planlayın. Hesabınızda ne kadar zaman geçireceğiniz değişiklik gösterir ancak reklamlarınızın ve anahtar kelimelerinizin performansını kontrol etmek ve performansı artırmak üzere ayarlamalar yapmak için haftada 30 dakika ile bir saat arasında bir zaman ayırın.
Her yeni işte olduğu gibi, işin nasıl yapıldığını öğrenmek, başta biraz daha fazla zaman gerektirebilir. Bu serideki diğer 2 kılavuza devam etmenizi öneririz. Bu kılavuzlar, hedeflerinize göre doğru AdWords kampanyasını oluşturmanız ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde sonuçlarınızı izlemeniz ve iyileştirmeniz için size yol gösterir.
Yatırımınızın karşılığını alıp almadığınızdan emin olacak zamanınız yok mu? Bunun yerine, zaman kazandıran şu seçeneklerden birini denemeyi düşünebilirsiniz:
Bırakın AdWords Express bunu sizin yerinize yapsın
Hesabınızı yönetecek sertifikalı bir uzman bulun

Finansal yatırım
Tüm iyi yatırımlar gibi AdWords'ün de sonuç vermesi biraz zaman alır. Performansı artırırken özellikle dijital pazarlama için bütçe ayırmak faydalı olacaktır.
İşletmenizin ücretsiz olarak Google Haritalar'da görünmesi için Google My Business'ı kullanın

AdWords'le devam etmek mi istiyorsunuz? Harika! Bu serideki bir sonraki kılavuza, yani Yeni müşterilere ulaşacak bir kampanya oluşturma konulu kılavuza gidin.
Yeni müşterilere ulaşacak bir kampanya oluşturma
AdWords ile İnternet'te reklam vermek, işletmenizin tam olarak doğru anlarda, doğru cihazlar üzerinden yeni müşterilere ulaşmasına yardımcı olur. Bu etkileşimli kılavuz, işletmenizin hedeflerine özel bir AdWords kampanyası oluşturmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
Her bölümde elde etmek istediklerinizle ilgili birkaç basit soru sorar ve ardından AdWords yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için özelleştirilmiş öneriler ve talimatlar veririz.
Dijital pazarlamada yeni misiniz? Sorun değil. Yardım makalesi dizimizdeki ilk kılavuzla (Dijital pazarlamayla ilgili bilmeniz gerekenler) başlamanızı öneririz. Hazır olduğunuzda, öğrendiklerinizi uygulamaya geçirmek için buraya dönebilirsiniz!
Bu kılavuzda ele alınan konular:
Doğru kampanya ayarlarını seçme
Etkili reklamlar oluşturma
Doğru anahtar kelimeleri seçme
Reklamlarınızın gösterildiğinden emin olma
Reklamınızın performansını öğrenme
Yeni müşterilere ulaşacak bir kampanya oluşturma
Doğru kampanya ayarlarını seçme
SONRAKİ: ETKİLİ REKLAMLAR OLUŞTURMA
Bu makalede ele alınan konular:
Pazarlama hedeflerinizi tanımlama
Kampanyanızın türünü seçme
Reklamlarınızın görünmesini istediğiniz coğrafi yerleri seçme
Teklifinizi ve bütçenizi belirleme
Reklam göstermeye başlamak için AdWords'te bir kampanya oluşturmanız gerekir. Bu noktada, harcamak istediğiniz tutar ve reklamlarınızın gösterileceği yerler gibi konularda karar verirsiniz.
Pazarlama hedeflerinizi tanımlama
Kampanyanızı oluştururken bazı önemli seçimler yapmanız gere Kararlarınızı verirken size kılavuz olması için, aklınızda net bir pazarlama hedefinin olması önemlidir. Reklam kampanyanızla ne elde etmek istediğinizi bilirseniz, hangi AdWords özelliklerinin ulaşmak istediğiniz noktaya varmanıza yardımcı olabileceğine daha kolay karar verebilirsiniz.
Aşağıda, sık kullanılan ve sizin de işinize yarayabilecek bazı pazarlama hedefleri belirtilmiştir:
Buy online Web sitenizde satın alma
Visit your website Web sitesini ziyaret etme
Express interest online Web sitenizde işlem gerçekleştirme (örneğin, form doldurma)
Call your business İşletmenize telefon etme
See your ad Reklamınızı görme
İşletmenizi ziyaret etme
Genelde, işletme hedefleriniz veya ürün kategorilerinizin her biri için bir kampanya oluşturursunuz. Örneğin, elektronik ürünler satan bir İnternet mağazanız varsa, televizyon satışı için bir kampanya, fotoğraf makinesi için başka bir kampanya vb. hazırlayabilirsiniz.
Hesap
www.elektronikmagazasi.com
Kampanya 1 Kampanya 2
Televizyonlar Fotoğraf Makineleri
Kampanyanızın türünü seçme
Yeni bir kampanya oluştururken yapacağınız ilk şey kampanyanızın türünü seçmektir. Bu seçimler, reklamlarınızın nerede gösterilebileceğini, oluşturabileceğiniz reklam türlerini ve reklam kampanyanızı özelleştirmek için kullanabileceğiniz diğer ayarları belirler.
Kampanyanızın türünü belirlemek için, söz konusu reklam kampanyasıyla ilgili hedefinize en uygun ifadeyi seçin:
Ürün veya hizmetlerimle ilgilenen en fazla sayıda kullanıcıya ulaşmak için en basit yöntemden yararlanmak istiyorum
Ürün veya hizmetlerimi arayan kullanıcılara ulaşmak istiyorum
İnternet'te ürün veya hizmetlerimle ilgileniyor olabilecek kullanıcılara ulaşmak istiyorum
Şimdi yapın: Kampanya türünüzü seçin
Reklamınızın görünmesini istediğiniz coğrafi yerleri seçme
Müşterileriniz dünyanın neresinde? Müşterileriniz ister belirli bir mahallede isterse dünyanın birçok farklı yerine dağılmış olsun, kampanyanızdaki reklamların gösterilmesini istediğiniz yerleri belirtmek ve gösterilmesini istemediğiniz yerleri sınırlamak için AdWords'teki yer hedefleme özelliğini kullanabilirsiniz.
Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde Alaska ve Hawaii eyaletlerinin dışında ülkenin her yerine gönderim yapan bir şirketiniz varsa, reklamlarınızı tüm ülkeye hedefleyebilir ve özellikle Alaska ve Hawaii'yi hariç tutarak reklamlarınızın burada gösterilmemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, yalnızca belirli şehirlere hizmet veriyorsanız, yalnızca bu şehirleri hedeflemenizi öeririz. Gerçekten küçük bir bölgede hizmet veriyorsanız, yalnızca işletmenizin bulunduğu yere sürüş mesafesinde olan müşterileri hedefleyebilirsiniz.
Size en uygun yer hedefleme seçeneğini belirlemek için aşağıdaki soruyu cevaplayın.
Ulaşmak istediğiniz müşteriler nerede? Müşterilerinizin yaşadığı ve işletmenizin hizmet verebileceği bölgeyi seçin.
Belirli bir mahalledeki müşterilere ulaşmak istiyorum
Belirli bir şehirde/bölgede ya da birden çok şehirde/bölgede bulunan müşterilere ulaşmak istiyorum
Bir ülkedeki eyalet veya il gibi belirli alanlarda bulunan müşterilere ulaşmak istiyorum
Bir veya birden çok ülkedeki müşterilere ulaşmak istiyorum
Şimdi yapın: Yer hedeflemeyi ayarlayın
Yer hedefleme nasıl ayarlanır?
Şimdi yapın: Özel alan hedeflemeyi ayarlayın
Yer hedefleme nasıl ayarlanır?
Teklifinizi ve bütçenizi belirleme
AdWords kampanyanızda ne kadar harcamak istediğinizi düşünmenin vakti geldi. Aşağıdaki seçimleri yaparak ne kadar harcayacağınızı belirlersiniz:
Teklif stratejisi
Günlük bütçe
Size en uygun seçenekleri bulalım.
Teklif stratejinizi seçme
Yeni reklamverenlerin çoğu tıklama başına maliyet (TBM) teklifi verme seçeneğini kullanır. Bu, yalnızca kullanıcılar reklamınızı tıkladığında ödeme yapacağınız anlamına gelir. Genelde, teklifiniz ne kadar yüksek ve reklamlarınız ile anahtar kelimeleriniz ne kadar alakalı olursa, reklamınızın sayfada daha yüksek bir konumda gösterilme olasılığı da o kadar artar.
Bids
To start, we recommend choosing between 2 different bidding strategies: Manual CPC or the automated Maximize Clicks bid strategy. Yapacağınız seçim, deneyim düzeyinize ve tekliflerinizi izleyip yönetmek için ne kadar zaman ayırabileceğinize bağlıdır.
Şimdi, hangisinin size en uygun seçenek olduğunu bulalım.
Aşağıdaki seçeneklerden sizi en iyi açıklayanı seçin.
Tekliflerimi nasıl yöneteceğimi tam olarak bilmiyorum veya tekliflerimi etkili bir şekilde yönetmek için vaktim yok
Tekliflerimi etkili bir şekilde nasıl yönetebileceğimi biliyorum ve zaman ayırabilirim
Şimdi yapın: Teklif stratejinizi belirleyin
Teklif stratejinizi belirlemek için:
AdWords hesabınızda oturum açın.
Kampanyalar sekmesini tıklayın.
Düzenlemek istediğiniz kampanyanın adını tıklayın.
Ayarlar sekmesini tıklayın.
Sayfayı kaydırarak "Teklif stratejisi" bölümüne gidin ve Teklif tratejisini değiştir'i tıklayın, ardından açılır menüdeki otomatik stratejiler listesinden Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkar'ı seçin.
Kaydet'i tıklayın.
ŞİMDİ BUNU HESABINIZDA YAPIN

İlk sayfa teklifi tahmini sütununu eklemek için:
İlk sayfa, sayfanın üstü ve ilk konum teklifi tahminlerinizi görme
AdWords hesabınızda oturum açın.
Anahtar kelimeler sekmesini tıklayın.
İstatistik tablosunun üst kısmındaki Sütunlar düğmesini tıklayın.
Açılır menüde Sütunları değiştir seçeneğini belirleyin.
"Özellikler" menüsünde, "Tah. ilk sayfa teklifi," "Tah. sayfada üst konum teklifi," ve "Tah. ilk konum teklifi" seçeneklerini belirleyip Kaydet'i tıklayın. Artık bu sütunları istatistik tablosunda görürsünüz.
İlk sayfa teklifi tahmininin çok yüksek olması, anahtar kelimenizin Kalite Puanının yetersiz olduğu anlamına gelebilir. Anahtar kelimenizin Kalite Puanıyla ilgili ayrıntıları öğrenmek için anahtar kelimenizin yanındaki yardım balonunu tıklayabilirsiniz (sütunlarınızı değiştirerek, Kalite Puanının her zaman gösterilmesini sağlayabileceğinizi unutmayın).
Reklam konumu teklifi tahminleri, teklif stratejinizi planlarken kullanabileceğiniz yararlı bilgiler vermeyi amaçlayan bir kılavuzdur. Ancak, reklam konumu tahminini karşılamak bu reklam konumunu garantilemez. Reklam konumunuz; diğer reklamverenlerin rekabeti, Reklam Sıralamanız, bütçeniz ve hesap ayarlarınız ile kullanıcı davranışlarına bağlı olmaya devam edecektir.

Günlük bütçenizi belirleyin
Günlük bütçeniz her kampanya için belirlediğiniz, ortalama olarak günde ne kadar harcama yapmak istediğinizi gösteren tutardır. AdWords'te yeniyseniz, düşük bir tutarla başlayıp daha sonra bütçe tutarını yeniden değerlendirmeden önce kampanyanızın birkaç hafta yayınlanmasını bekleyebilirsiniz.
Aylık reklam bütçesiyle çalışmaya alışıksanız, aylık bütçenizi 30,4'e (bir aydaki ortalama gün sayısı) bölerek ortalama günlük bütçenizin tutarını hesaplayabilirsiniz.
Genel olarak, AdWords sistemi günlük bütçeniz tükenene kadar reklamlarınızı olabildiğince fazla göstermeyi hedefler. Müşteri trafiği günlük olarak dalgalandığı için AdWords, bir günde bütçenizin belirlediğinden %20 daha fazla tıklamaya izin verebilir. Ancak sistemimiz, belirli bir fatura döneminde, ortalama günlük bütçe tutarının 30,4 ile çarpımından daha fazla bir tutarda borçlandırılmamanızı sağlar.
Şimdi yapın: Günlük bütçenizi belirleyin
Yeni müşterilere ulaşacak bir kampanya oluşturma
Etkili reklamlar oluşturma
SONRAKİ: DOĞRU ANAHTAR KELİMELERİ SEÇME
Bu makalede ele alınan konular:
Reklam gruplarınızı oluşturma
Hesabınızı düzenleme
Etkili reklamlar yazma
Müşterilere reklamınızı tıklamak için daha fazla neden sunma
Reklam gruplarınızı oluşturma
Kampanya düzeyindeki ayarlarınıza karar verdikten sonraki adım, reklamlarınızı nasıl oluşturacağınız ve doğru müşterilere nasıl göstereceğiniz üzerinde düşünmektir. Reklamlarınızı oluşturmaya başlamadan önce reklam grupları oluşturmanız gerekir.
Reklam gruplarınız, reklamlarınızın metnini yazdığınız ve kullanıcılar arama yapmak için kullandığında bu reklamları tetikleyecek anahtar kelimeleri seçtiğiniz yerdir. Her kampanyada en az 1 reklam grubu ve her reklam grubunda en az 1 reklam bulunması gerekir.

En iyi sonuçlar için en az 2 reklam grubu oluşturmanızı ve bu reklam gruplarına en az 2 reklam eklemenizi önemle tavsiye ederiz.
Temaya göre düzenmiş birden çok reklam grubunuz olduğunda, reklam metniniz konusunda daha spesifik olabilirsiniz. Bu, reklamlarınızda farklı mesajlar denemenize de olanak tanır. Bu durumda AdWords otomatik olarak, en iyi performansı gösteren reklam versiyonunu yayınlar.
Hesabınızı düzenleme
Ayrıntılara geçmeden önce, AdWords hesabınızdaki kampanyaları ve reklam gruplarını nasıl düzenlemek istediğiniz hakkında düşünün. Böylece, reklamlarınızı yalnızca sunduğunuz ürün ve hizmetleri arayan kullanıcılara kolayca hedefleyebilirsiniz. Bu, yatırım getirinizi artırmanıza yardımcı olur.
Şimdi, AdWords hesabınızı düzenlemenin en iyi yolunu bulalım.
Web sitenizi veya mağazanızı ürün kategorisine ya da temaya göre düzenliyor musunuz?
Böyle bir düzenleme yapıyorsanız, zaten iyi bir başlangıç yapmışsınız demektir. Web sitenizi bu şekilde ayarlamanızın muhtemel nedeni, müşterilerin aradıklarını daha kolay bulmasına yardımcı olmaktır. Bu durum, AdWords hesabınızdaki kampanyalar ve reklam grupları için de geçerlidir. Hesabınızın düzenli olması, kullanıcılar sunduklarınızı aradığında reklamlarınızın gösterilmesini sağlamanıza yardımcı olur.
Örneğin, çevrimiçi elektronik ürün satıcısıysanız, web siteniz aşağıdaki gibi ürün kategorilerine göre düzenlenmiş olabilir:
Televizyonlar
Fotoğraf Makineleri
"Televizyonlar"a tıkladığınızda, aşağıdaki gibi daha da spesifik kategoriler görebilirsiniz:
3D Televizyonlar
HD Televizyonlar
Bu kategorileri AdWords hesabınızda da kullanırsanız hesabınız şöyle görünebilir:
Hesap
www.elektronikmagazasi.com
Kampanya 1 Kampanya 2
Televizyonlar Fotoğraf Makineleri
Reklam Grubu 1 Reklam Grubu 2 Reklam Grubu 1 Reklam Grubu 2
3D Televizyonlar HD Televizyonlar Kompakt Fotoğraf Makineleri SLR Fotoğraf Makineleri
Anahtar kelimeler Anahtar kelimeler Anahtar kelimeler Anahtar kelimeler
2-3 Reklam 2-3 Reklam 2-3 Reklam 2-3 Reklam
Bir kullanıcı, "Kompakt fotoğraf makineleri" reklam grubunuzdaki anahtar kelimelerden birini kullanarak arama yaparsa, aynı reklam grubundaki alakalı reklamlardan biri gösterilmeye uygun olur.
Artık hesabınızı nasıl yapılandıracağınızı bildiğinize göre, yeni bir reklam grubu oluşturmaya başlayalım.
Şimdi yapın: Yeni bir reklam grubu oluşturun

Reklam grubunuzu oluşturduktan sonra, reklam grubunun temasına uygun reklamlar ve anahtar kelimeler eklemeniz gerekir. Bir sonraki adımda, bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.
Etkili reklamlar yazma
Yeni reklamverenlerin çoğu, Google Arama Ağı'ndaki arama sonuçlarının yanında ve Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki alakalı içeriğe sahip sitelerde gösterilen metin reklamları kullanır. Bu reklamlar, sunduğunuz ürün ve hizmetlerin sesidir. Tıklama almak için, ilgi çekici ve potansiyel müşterilerinizin aradıklarıyla alakalı reklamlar yazmanız gerekir.
Her bir reklam grubunda reklamınızın 2-3 farklı varyasyonunu oluşturup, hangi reklamların daha iyi performans gösterdiğini değerlendirmenizi öneririz. AdWords, daha da iyi sonuçlar elde etmeniz için otomatik olarak en yüksek performansı gösteren reklamları yayınlamaya başlar.
Çocuk basketbol ayakkabılarına odaklanan bir reklam grubu için aşağıdaki reklam varyasyonlarını oluşturabilirsiniz:
Reklam varyasyonu 1 Reklam varyasyonu 2 Reklam varyasyonu 3
Çocuk Basket Ayakkabısı
Reklam www.example.com
En İyi Markalarda %20 İndirim
Ücretsiz Kargo. Hemen Alın!
Çocuklar için Basketbol Ayakkabıları
Reklam www.example.com
Çeşitlerimize Göz Atın
Harika Fırsatlar. Ücretsiz Teslimat!
Gençler için Basketbol Ayakkabıları
Reklam www.example.com
Son Modellerde Büyük İndirim
Ücretsiz Teslimat. %20 İndirim!
Aşağıda metin reklamların standart bileşenleri ve bunların nasıl kullanılacağı açıklanmıştır:
1. Başlığınızla dikkat çekin
Çevre Dostu Alaska Turları
Reklam www.example.com
Profesyonel rehberler ve Alaska aşkı!
%10 indirimli rezervasyon yaptırın!
Kullanıcıların büyük olasılıkla reklamınızda ilk görecekleri şey reklamın başlığıdır. Bu nedenle reklam başlığı, onların ilgisini çekmek için mükemmel bir fırsattır.
Kullanıcıların aradıklarıyla ilgili bir şey sunduğunuzu hemen anlaması için, anahtar kelimelerinizden birini eklemeyi deneyin.
Farklı başlıklara sahip birden çok metin reklam oluşturun ve hangisinin daha iyi performans gösterdiğini inceleyin.
Düğün yemeği hizmetlerini tanıtmak isteyen bir ikram hizmeti sağlayıcısı olduğunuzu varsayalım. Düğün yemeği için şu anahtar kelimeleri içeren bir reklam grubu oluşturdunuz:
düğün yemeği
düğüm ikram hizmetleri
düğün kokteyli
düğün pastası
Hedefinize ulaşmak için hangi reklam başlığının en iyi seçenek olduğunu düşünüyorsunuz?

Reklam 1
İkram hizmetleri
Reklam www.example.com
Düğünler ve Özel Etkinlikler
Ücretsiz Teklif için Bize Ulaşın
Reklam 2
Düğün yemeği
Reklam www.example.com
Düğünler ve Özel Etkinlikler
Ücretsiz Teklif için Bize Ulaşın
1. Reklamın başlığı bu reklam grubu için daha iyi.
2. Reklamın başlığı bu reklam grubu için daha iyi.

2. Reklamınıza uygun bir açılış sayfası seçin
Kullanıcıların reklamınızı tıkladığında yönlendirildiği web sayfasının (açılış sayfası olarak adlandırılır), reklamda tanıtımını yaptığınız şeyle doğrudan alakalı olduğundan emin olun. Örneğin, spor ayakkabılarda yaptığınız bir indirimi tanıtıyorsanız, web sitenizde indirimli spor ayakkabılara yer verilen ve satın alma bağlantısı içeren bir sayfaya bağlantı verin.
Net ve sade bir tasarımı olan bir açılış sayfasına yönlendirin. Müşterilerin aradıkları şeyleri bulmalarını ne kadar kolay hale getirirseniz, satın alma olasılıkları da o kadar artacaktır.
"Çevre Dostu Alaska Turları" reklamınızı tıklayan müşterilerin sonraki Alaska turlarından biri için rezervasyon yapmalarını istediğinizi varsayalım. Reklamınız için en uygun açılış sayfası aşağıdakilerden hangisi olur?
"Bize ulaşın" sayfanız
Sonraki Alaska turlarınızı listeleyen ve rezervasyon bağlantısı içeren sayfa
Dünya genelindeki turlarınızı vurgulayan ana sayfa
Şirketin çevre dostu misyonuyla ilgili sayfa

3. Açıklama metninizden en iyi şekilde yararlanın
Çevre Dostu Alaska Turları
Reklam www.example.com
Profesyonel rehberler ve Alaska aşkı!
%10 indirimli rezervasyon yaptırın!
Reklamınızın 2 açıklama satırında potansiyel müşterilere çok fazla şey anlatabilirsiniz. Aşağıda bazı önemli ipuçları verilmiştir:
Sizi farklı kılan yönleri vurgulayın - Sizi diğer şirketlerden ayıran nedir? Özel ürünler mi? Grup indirimleri mi? Ertesi gün teslim mi? İşletmenizi rakiplerinizden farklı kılan özellikleri vurgulayın. Rakiplerinizle farkınızı ne kadar iyi anlatırsanız, potansiyel müşterilere cazip gelme olasılığınız da o kadar artar.
Özel fiyatları veya promosyonları belirtin - Düşük fiyatlar, indirimler, özel teklifler veya ücretsiz kargo gibi sunduğunuz özel fırsatlar hakkında bilgi vererek potansiyel müşterilerin ilgisini çekin.
Net bir harekete geçirici mesaj kullanın - Cesur olun. Müşterilerin sitenizde yapmasını istediğiniz işlemleri net bir harekete geçirici mesajla belirtin. Müşterilere sitenizde neler yapabilecekleri konusunda bilgi vermek için Satın alın, Hemen arayın, Sipariş verin, Kaydolun veya Fiyat teklifi alın gibi güçlü fiiller kullanabilirsiniz.
Anahtar kelimeleri ekleyin - Reklam grubunuzun anahtar kelimelerini reklam metninize eklediğinizde, reklamınızın aynı veya benzer terimlerle arama yapmış kullanıcıların ilgisini çekme olasılığı daha yüksek olur.
Şimdi yapın: Kampanyanız için yeni bir metin reklam oluşturun
Müşterilere reklamınızı tıklamak için daha fazla neden sunma
Reklamınızın dikkat çekmesi için AdWords'teki reklam uzantılarından en az birini kullanmayı deneyin. Reklam uzantıları, reklamlarınıza işletmenizle ilgili ekstra bilgi (ör. telefon numarası veya web sitenizdeki belirli sayfalara yönlendiren bağlantılar) eklemenize olanak tanır.
Kampanyanıza veya reklam grubunuza uzantı eklemenin hiçbir maliyeti yoktur. Ancak, tıklamalar için her zaman olduğu gibi ücretlendirilirsiniz. İstediğiniz kadar uzantı türü kullanabilirsiniz. AdWords, her bir arama sorgusunda hangilerinin gösterileceğini seçer.
Kampanyanızda veya reklam grubunuzda hangi uzantıları kullanmalısınız? AdWords'teki çoğu kararda olduğu gibi, bu da ne elde etmek istediğinize bağlıdır.
Kampanyanızın veya reklam grubunuzun hedefine uygun seçenekleri tercih edin.
Kullanıcıların işletmeme telefon etmesini istiyorum
Kullanıcıların web sitemdeki belirli sayfaları ziyaret etmesini istiyorum
Kullanıcıların fiziksel mağazamı ziyaret etmesini istiyorum
Kullanıcıların reklamımda işletmemin sunduklarıyla ilgili daha fazla bilgi görmesini istiyorum
Şimdi yapın: Telefon uzantılarını kullanarak reklamlarınıza telefon numarası ekleyin
Reklamlarınıza telefon numarası ekleme
Şimdi yapın: Yalnızca telefon araması üreten yeni bir kampanya oluşturun
Şimdi yapın: Kampanyanıza veya reklam grubunuza site bağlantıları ekleyin
Reklam metninizin altında nasıl site bağlantıları gösterilir?
Şimdi yapın: Yer uzantıları oluşturun
Şimdi yapın: Reklamlarınız için ek bilgi uzantıları oluşturun
Yeni müşterilere ulaşacak bir kampanya oluşturma
Doğru anahtar kelimeleri seçme
SONRAKİ: REKLAMLARINIZIN GÖSTERİLDİĞİNDEN EMİN OLMA
Bu makalede ele alınan konular:
Müşterilere ulaşmak için doğru anahtar kelimeleri seçme
Anahtar kelimelerinizi hedeflerinize ve bütçenize uygun olacak şekilde hassaslaştırma
Müşterilere ulaşmak için doğru anahtar kelimeleri seçme
Reklamlarınızın kullanıcılar sizinkine benzer ürünler veya hizmetler aradığında gösterilmesi için, kullanıcıların arama yaparken kullanabilecekleri kelimelere veya kelime öbeklerine benzer anahtar kelimeler seçmenizi öneririz. Kullanıcıların arama terimleri anahtar kelimelerinize veya reklamınızın metnine benzer olduğunda, reklamınız arama sonuçlarının yanında gösterilmeye uygun olur.
Peki, seçilecek doğru anahtar kelimelere nasıl karar vereceksiniz? Doğru anahtar kelimeleri seçmeye yönelik 5 basit ipucunu öğrenmek için bu kısa videoyu izleyin.
5 tips for choosing the right keywords in AdWords
Kampanyalarınızı ve reklam gruplarınızı, reklamını yaptığınız ürün ve hizmetlerin kategorilerine veya temalarına göre düzenleyin. Ardından, her reklam grubunda, özellikle söz konusu temayla alakalı anahtar kelimeler seçin ve reklamlar yazın.
Hesap
www.elektronikmagazasi.com
Kampanya 1 Kampanya 2
Televizyonlar Fotoğraf Makineleri
Reklam Grubu 1 Reklam Grubu 2 Reklam Grubu 1 Reklam Grubu 2
3D Televizyonlar HD Televizyonlar Kompakt Fotoğraf Makineleri SLR Fotoğraf Makineleri
Anahtar kelimeler Anahtar kelimeler Anahtar kelimeler Anahtar kelimeler
2-3 Reklam 2-3 Reklam 2-3 Reklam 2-3 Reklam
Reklam gruplarınızdan birinde anahtar kelime listesi oluşturmaya başlamak için aşağıdaki soruları yanıtlayın.
1. Reklam grubunuzun teması ne?
"Spor ayakkabılar" için kampanya yayınlayan bir ayakkabı satıcısı olduğunuzu varsayalım. Kampanyanızı "çocuk basketbol ayakkabıları" ve "erkek spor ayakkabıları" gibi farklı spor ayakkabı türlerine göre reklam gruplarına ayırırsınız.
2. Kullanıcıların reklam grubunuzun temasıyla alakalı ürün veya hizmetleri aramak için kullanabilecekleri kelimeler ve kelime öbekleri neler?
Bu, reklam grubunuzun anahtar kelime listesinin başlangıcıdır.
En iyi sonuçlar için her reklam grubunda 5 ila 20 anahtar kelime seçmenizi öneririz. Reklamlarınız yayınlanmaya başladıktan sonra, reklamlarınızın ve anahtar kelimelerinizin performansını değerlendirebilir ve performansı iyileştirmek için gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.
"Çocuk basketbol ayakkabıları" reklam grubunuzun anahtar kelime listesi şöyle olabilir:
genç basketbol ayakkabıları
çocuk basketbol ayakkabıları
erkek çocuk basketbol ayakkabıları
kız çocuk basketbol ayakkabıları
çocuk basket ayakkabıları
Bir kullanıcı Google'da çocuk basketbol ayakkabıları kelime öbeğini veya benzer bir terimi aradığında, reklamınız Google arama sonuçlarının yanında veya gençlere yönelik basketbolla ilgili diğer web sitelerinde görünebilir.
3. Yeni anahtar kelimeler bulma konusunda yardıma mı ihtiyacınız var?
Yardıma ihtiyacınız varsa, anahtar kelime fikirleri ve trafik tahminleri almak için Anahtar Kelime Planlayıcı'yı kullanın. Anahtar Kelime Planlayıcı, yeni Arama Ağı kampanyaları oluşturmaya veya mevcut kampanyaları genişletmeye yönelik bir atölye gibidir. Burada, anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri arayabilir, bir anahtar kelime listesinin nasıl performans gösterebileceğini görebilir ve hatta birden fazla anahtar kelime listesini birleştirerek yeni bir anahtar kelime listesi oluşturabilirsiniz. Anahtar Kelime Planlayıcı'yı kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin.
Şimdi yapın: Reklam grubunuza anahtar kelimeler ekleyin
Anahtar kelimelerinizi hedeflerinize ve bütçenize uygun olacak şekilde hassaslaştırma
Bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için, reklamınızın belirli bir anahtar kelimedeki potansiyel kitlesini genişletebilir veya daraltabilirsiniz.
Örneğin, anahtar kelimelerinizi herhangi bir sırada (ve muhtemelen başka terimlerle birlikte) içeren bir arama terimini kullanan herkese reklamınızı göstermek isteyebilirsiniz. Ya da reklamınızın ne zaman gösterileceği üzerinde daha hassas bir kontrole sahip olmak isteyebilirsiniz. Örneğin, reklamınızı bir kullanıcı özellikle anahtar kelimenizi (başında veya sonunda başka kelimelerle birlikte) kullanarak arama yaptığında gösterebilirsiniz.
Bunu "Yalnızca Arama Ağı" veya "Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı" türündeki kampanyalarda anahtar kelime eşleme seçeneklerini kullanarak yapabilirsiniz.
Reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz zamanı en iyi şekilde açıklayan ifadeyi seçin.
Reklamlarım için en geniş erişimi istiyorum; dolayısıyla reklamlarım, kullanıcılar anahtar kelimelerime benzer terimlerle arama yaptığında gösterilsin
Reklamlarım için daha hassas bir erişim istiyorum; dolayısıyla reklamlarım yalnızca, kullanıcılar anahtar kelimemi tek başına veya başında ya da sonunda başka kelimelerle birlikte aradığında gösterilsin
Reklamlarım için en hassas erişimi istiyorum; dolayısıyla reklamlarım yalnızca, kullanıcılar başında ya da sonunda başka kelime olmadan tam olarak anahtar kelimemi aradığında gösterilsin
Peki doğru eşleme türünü seçtiğinizden nasıl emin olabilirsiniz? Bu dizinin bir sonraki kılavuzunda, anahtar kelimelerinizin performansını nasıl inceleyeceğinizi ve eşleme türünüzde değişiklik yapmanız gerekip gerekmediğine nasıl karar vereceğinizi göstereceğiz. Bir sonraki kılavuzu mutlaka inceleyin!
Şimdi yapın: Reklam grubuna anahtar kelime eşleme türleri ekleyin

Reklamlarınızı tetiklemesini istemediğiniz arama terimlerini belirleyin
Yalnızca gerçekten iş yapmanızı sağlayacak reklam tıklamaları için ödeme yapmak istersiniz. Reklamlarınız yayınlanmaya başladıktan sonra, reklamlarınızı tetikleyen arama terimlerini görüntülemek için AdWords'ü kullanabilirsiniz (bunu nasıl yapacağınızı bir sonraki kılavuzda göstereceğiz). Reklamlarınız sizin için değerli olmayan aramalarda gösteriliyorsa, bu terimleri negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Negatif anahtar kelimeler, reklamlarınızın bu kelimeleri veya kelime öbeklerini kullanarak arama yapanlara gösterilmesini engeller.
Örneğin, kadın ayakkabıları için reklam yapıyor ancak parmak arası terlik satmıyorsanız, parmak arası terlikleri negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Böylece reklamlarınız, kullanıcıların "parmak arası terlik" terimini içeren aramalarında gösterilmez.
En iyi sonuçlar için, reklam grubu başına en az 3 negatif anahtar kelime eklemenizi öneririz. Reklamlarınız yayınlanmaya başladıktan sonra, negatif anahtar kelime olarak eklemek isteyebileceğiniz yeni arama terimlerini belirlemek için arama terimleri raporunuzu (bir sonraki kılavuzda ele alınacaktır) düzenli olarak inceleyin.

Reklam grubunuzdaki anahtar kelimeleri düşünün. Bu anahtar kelimelerde sıkça ilişkilendirilen ancak tam olarak sunduklarınızla alakalı olmayan diğer kelimeler veya kelime öbekleri neler?
Gözlük satan bir göz doktoru olduğunuzu varsayalım. Su altı gözlükleri veya dalgıç gözlükleri gibi terimleri arayan veya bu terimleri içeren web sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların sizden gözlük alma olasılığı düşük olduğundan, reklamınızın bu kullanıcılara gösterilmesini engellemek istersiniz. Bu nedenle, su altı ve dalgıç terimlerini negatif anahtar kelime olarak eklersiniz.
Şimdi yapın: Kampanyanıza veya reklam grubunuza negatif anahtar kelimeler ekleyin
AdWords'te nasıl negatif anahtar kelime eklenir?

Tebrikler! AdWords kampanyanızı özelleştirdiniz. Reklamlarınızın incelenip gösterilmeye başlaması yaklaşık bir gün sürer. Bu süre zarfında, tıklama almaya başladıkça nasıl ücretlendirileceğinizi öğrenmek için AdWords'te faturalandırmanın nasıl çalıştığına göz atalım.
Yeni müşterilere ulaşacak bir kampanya oluşturma
Reklamlarınızın gösterildiğinden emin olma
SONRAKİ: REKLAMINIZIN PERFORMANSINI ÖĞRENME
Bu makalede ele alınan konular:
Nasıl faturalandırılırsınız?
Google Arama'daki reklamınızın önizlemesini yapma
Reklamlarınız arama sonuçlarında nasıl sıralanır?

Mükemmel bir reklam kampanyası oluşturmak için çaba sarf ettiniz. Şimdi reklamlarınızın müşterilere gerçekten ulaştığından emin olalım.
Nasıl faturalandırılırsınız?
Nasıl faturalandırılacağınız, ödeme ayarınıza ve ödeme için kullandığınız seçeneğe bağlıdır. Çoğu reklamveren otomatik ödemeleri kullanır. Otomatik ödemelerde, reklam maliyetleriniz tahakkuk ettikten sonra ücretlendirilirsiniz. (Maliyetlerinizi kontrol etmek için, istediğiniz zaman manuel ödeme yapmanız da mümkündür.)
Otomatik ödemelerde, aşağıdakilerden biri gerçekleştiğinde (hangisi daha önce gerçekleşirse) Google birincil ödeme yönteminizi otomatik olarak ücretlendirir:
Otomatik olarak en son borçlandırıldığınız tarihin üzerinden 30 gün geçtikten sonra veya
Yeni ücretlendirilmeler, faturalandırma eşiği olarak bilinen önceden belirlenmiş tutara ulaştığında
Faturalandırma eşiği nasıl çalışır?
Faturalandırma eşiğiniz başlangıçta belirli bir tutara ayarlanır. Hesabınız 30 günlük faturalandırma döngüsü bitmeden faturalandırma eşiğine her ulaştığında, eşiğiniz en yüksek tutara yükseltilir. Eşikler hesaba, ülkeye ve para birimine göre değişir. Bu nedenle, mevcut eşiğinizi görmek için hesabınızı mutlaka kontrol edin. Fatura edilen tutar, hesaba hızlı maliyet tahakkuk etmesi durumunda eşiği biraz aşabilir.
Faturalandırma eşiğiniz arttığında e-posta veya bildirim almazsınız. Bu nedenle, geçerli eşiğinizi öğrenmek için hesabınızı kontrol edin.
Daha az sıklıkta ya da daha büyük artışlarla ücretlendirilmek istiyorsanız, ücretlendirme sıklığınızı nasıl değiştireceğinizi öğrenin.
Şimdi yapın: Faturalandırma eşiğinizi öğrenin

Fatura bilgilerinizi inceleme ve yönetme
Reklam maliyetleriniz için ödeme yapmak ve faturalandırma işlemlerinizi yönetmek için dişli simgesinin altında yer alan Faturalandırma sayfalarını kullanın.
Aşağıda, bu sayfalarda gerçekleştirebileceğiniz işlemlerden bazılarını bulabilirsiniz:
Geçmişteki tüm hesap hareketlerinizin bir özetini görebilirsiniz
Faturalandırma ayarlarınızı değiştirebilirsiniz
Faturalandırma profili ayarlarınızı inceleyebilirsiniz
Ödeme yapabilirsiniz
Promosyon kodu girebilirsiniz
Google AdWords - Promosyon Kodu Nasıl Kullanılır?

Ödeme yöntemleri ve faturalandırma ayarları hakkında daha fazla bilgi edinin.
Google Arama'daki reklamınızın önizlemesini yapma
Reklamlarınızın yayınlanıp yayınlanmadığını öğrenmek mi istiyorsunuz? Reklamınızın gösterilip gösterilmediğini öğrenmek için Google'da arama yapmak isteyebilirsiniz. Ancak, Adwords'teki Reklam Önizleme ve Teşhis Aracı'nı kullanarak, gerçek reklam performansı verilerinizi etkilemeden Arama Ağı reklamınızın Google arama sonuçları sayfasında nasıl göründüğünü daha kolay öğrenebilirsiniz.
Bu aracı kullanmak için belirli bir arama terimi ve konum girdiğinizde, tam olarak hangi reklamların bu arama ile tetiklendiğini görürsünüz. (Not: Bu araç, Google Görüntülü Reklam Ağı'nda yayınlanan reklamlar için kullanılamaz.)
Şimdi yapın: Reklam Önizleme ve Teşhis Aracını kullanın
Reklamlarınız arama sonuçlarında nasıl sıralanır?
Elbette reklamlarınızın arama sonuçlarının üst kısmına mümkün olduğunca yakın bir yerde gösterilmesini istersiniz. Reklamınızın iyi bir konumda gösterilmesi için elinizden geleni yapabildiğinizden emin olmak amacıyla, reklamlarınızın sayfadaki sıralanmasını etkileyen faktörleri inceleyelim.
Reklam açık artırmasında rekabet gücünüzü artırma
AdWords reklamları, gösterildikleri her seferde reklam açık artırması dediğimiz bir sürece tabi tutulur. Bu süreçte, hangi reklamın hangi sırayla gösterileceği belirlenir. Reklamlar sayfada Reklam Sıralaması adını verdiğimiz bir formül kullanılarak sıralanır.
Insights on the AdWords Auction
Reklam Sıralamanızı belirleyen bileşenler şunlardır:
Teklif - En sık kullanılan teklif verme türü olan tıklama başına maliyet teklif verme (TBM) seçeneğinde, maksimum TBM teklifiniz kullanılır. Bu teklif, reklamınıza yapılan bir tıklama için ödemek istediğiniz en yüksek tutardır.
Reklam alaka düzeyi - Anahtar kelimenizin reklamlarınızla ne kadar yakından alakalı olduğunu ölçer.
Açılış sayfası deneyimi Web sitenizin açılış sayfasının, reklamınızı tıklayan kullanıcılar açısından ne kadar alakalı ve yararlı olduğunu tahmin eder.
Beklenen tıklama oranı: Söz konusu anahtar kelime için gösterildiklerinde, reklamlarınızın tıklanmasının ne kadar olası olduğunu ölçer.
Reklam uzantılarının ve diğer reklam biçimlerinin beklenen etkisi - Uzantıların (ör. site bağlantıları veya telefon uzantıları) veya biçimlerin arama sonuçları sayfasında ne kadar görünür olduğunu, alaka düzeyini ve tıklama oranlarını hesaba katar.
Açık artırma sürecinde reklamınızın konumunu belirlemek için bir dizi farklı faktör kullanıldığından, rakipleriniz sizden fazla teklif verse bile kaliteli reklamlar ve açılış sayfaları sayesinde daha yüksek bir konum kazanabilirsiniz. Reklam Sıralaması ve reklam konumu hakkında daha fazla bilgi edinin
Reklamınızın konumunu yükseltmek için yapabilecekleriniz
Açık artırma süreci Google'da yapılan her arama için tekrarlanır ve o anki rekabete ve kullandığınız reklama bağlı olarak her seferinde potansiyel olarak farklı sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla, sayfadaki konumunuz dalgalanmalar gösteriyorsa endişelenmeyin. Konumun her seferinde farklı olması normaldir.
Reklamınızın konumunu yükseltmek istiyorsanız, reklam ve açılış sayfası kalitesini artırarak ve teklif tutarlarınızı ayarlayarak rakiplerinizi geçmeniz gerekir.
Yeni müşterilere ulaşacak bir kampanya oluşturma
Reklamınızın performansını öğrenme
Bu makalede ele alınan konular:
En önemli hesap istatistiklerinizi inceleme
Müşteriye dönüşen reklam tıklamalarının sayısını izleme

AdWords hesabınız, reklamlarınız yayınlanmaya başladıktan sonra bu reklamların nasıl performans gösterdiğine ilişkin veri toplamaya başlar.
Hangi reklamların ve anahtar kelimelerin iyi performans gösterdiğini (veya göstermediğini) öğrenmek için hesabınızı haftada en az bir kez kontrol etmeniz önemlidir. Daha sonra bu bilgileri, kampanyanızda ayarlamalar yapıp yatırım getirinizi artırmak için kullanabilirsiniz.
En önemli hesap istatistiklerinizi inceleme
Erişebileceğiniz çok fazla veri vardır. Peki, nereden başlayacaksınız? En önemli bilgileri 3 adıma ayırdık.
1. Öncelikle hesabınızın hangi düzeyiyle ilgilendiğinize karar verin
Hesabınızdaki tüm anahtar kelimelerin performansını mı öğrenmek istiyorsunuz? Ya da yalnızca belirli bir kampanyanın veya reklam grubunun performans verilerini mi görmek istiyorsunuz?
AdWords'te hesabınızın aşağıda belirtilen düzeylerindeki performans istatistiklerini görebilirsiniz:
Kampanyalar
Reklam grupları
Reklamlar
Anahtar kelimeler
Şimdi yapın: Hesabınızın her bir düzeyindeki istatistikleri görüntüleyin

2. Görmek istediğiniz veriler için tarih aralığı seçme
Hesabınızın hangi düzeyinde olursanız olun, istatistiklerini görmek istediğiniz tarih aralığını (ör. önceki ay, önceki yıl veya kendi özel tarih aralığınız) belirtmek için tarih aralığı seçiciyi kullanabilirsiniz.
Şimdi yapın: Performans istatistikleriniz için bir tarih aralığı belirleyin

3. Görüntülediğiniz istatistikleri anlama
AdWords'teki istatistik tablolarında, hesap performansınızla ilgili farklı türlerde veriler gösterilir. Şimdi, her yeni reklamverenin bilmesi gereken önemli bilgileri ve bunları nerede bulabileceğinizi inceleyelim.
Reklamınızın tıklanma sayısı ("Tıklamalar")
Reklamınızın gösterilme sayısı ("Gösterimler")
Reklamınızın, onu gören kullanıcılarla alaka düzeyi ("Tıklama oranı")
Tıklamalar için ortalama olarak ödediğiniz tutar ("Ortalama tıklama başına maliyet")

Hesabınızdaki istatistik tabloları esnektir. Böylece, AdWords'ü kullanmaya alıştıkça tablolarınızı istediğiniz kadar basit ya da ayrıntılı hale getirebilirsiniz.
Yalnızca istediğiniz verileri görüntülemek için, herhangi bir tablodaki Sütunlar açılır menüsünü tıklayıp Sütunları düzenle'yi seçerek sütun ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz..
Bu temel istatistikleri en az haftada bir inceleyerek, reklamlarınızın sitenize ziyaretçi çekme konusunda ne kadar başarılı olduğunu öğrenebilirsiniz. Peki bu ziyaretçilerden kaçı gerçekten müşteriye dönüşüyor? Bir sonraki bölümde, dönüşüm izleme ile bunu nasıl öğrenebileceğinizi göstereceğiz.
Müşteriye dönüşen reklam tıklamalarının sayısını izleme
Reklamlarınız tıklama almaya başladıktan sonra, bu tıklamalardan kaçının gerçek müşterilere dönüştüğünü merak edebilirsiniz. Dönüşüm izleme burada devreye girer.
Dönüşüm izleme neden değerlidir?
Dönüşüm izleme, müşteri reklamı tıkladıktan sonra ne olduğunu, yani ürünü satın alıp almadığını, bültene kaydolup olmadığını veya iletişim formu doldurup doldurmadığını görmenizi sağlayan ücretsiz bir AdWords aracıdır. Dönüşüm olarak adlandırılan bu işlemleri izlediğinizde, hangi reklamlar, anahtar kelimeler ve kampanyaların size müşteri kazandırdığını görürsünüz.
Örneğin, belirli bir anahtar kelimenin çok fazla tıklama aldığını, ancak bu tıklamaların çok azının dönüşümle sonuçlandığını görebilirsiniz. Öte yandan, belirli anahtar kelimelerin çok az tıklama aldığını, ancak bu tıklamaların çoğunun dönüşümle sonuçlandığını da görebilirsiniz.
Dönüşüm izleme, ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebileceğiniz şekilde esnektir. Örneğin, bir dönüşüm sayılması için tıklamadan sonra ne kadar geçmesi gerektiğini, dönüşümlerinizi nasıl sayacağınızı ve bir dönüşümün sizin için değerini seçebilirsiniz.
Dönüşüm izlemenin işleyiş şekli
Dönüşüm izlemeyi kullanmak için, müşterilerin sitenizde değerli bir işlemi tamamladıktan sonra gördükleri sayfaya küçük bir kodu snippet'i eklemeniz gerekir. Örneğin, İnternet üzerinden yapılan satın alma işlemlerini izlemek isterseniz, müşterilerinizin bir satın alma işlemini tamamladıktan sonra görecekleri "Teşekkür ederiz" sayfasına kodu yerleştirmeniz (veya web sitenizi yöneten kişi tarafından yerleştirilmesi) gerekir.
Bir müşteri reklamı tıklayıp dönüşüm kodunun bulunduğu sayfaya ulaştığında, AdWords sizin için başarılı bir dönüşüm kaydeder.
Şimdi, hangi dönüşüm izleme seçeneğinin sizin için doğru olduğunu bulalım.
Bir müşteri reklamınızı tıkladıktan sonra neleri izlemek istiyorsunuz?
Web sitemdeki çevrimiçi satın alma işlemleri, haber bülteni kayıtları veya çevrimiçi bir formun doldurulması gibi işlemleri izlemek istiyorum
Reklamlarımdaki telefon uzantılarından gelen aramaları izlemek istiyorum
Şimdi yapın: Web sitenizdeki işlemleri izleyin
Şimdi yapın: Reklamlarınızdan gelen telefon aramalarını izleyin

Dönüşüm izlemeyi kurma konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen bir AdWords uzmanıyla iletişime geçin.
ADWORDS DESTEK EKİBİ İLE İLETİŞİME GEÇİN

Dönüşüm verilerinizi görüntüleyebildiğinizden emin olma
Dönüşüm izlemeyi kurduktan sonra, gelmeye başlayan dönüşüm verilerinizi görüntülemek istersiniz. Bunu yapmak için, AdWords hesap sekmelerinizdeki istatistik tablolarına Dönüşümler sütunlarını eklemeniz gerekir. Bu sütunları hesabınızdaki tüm tablolara ekleyebilirsiniz.
Şimdi yapın: İstatistik tablonuza Dönüşüm sütunları ekleyin

Harika! Kendinizi tebrik edebilirsiniz. İyi sonuçlar sağlayan bir AdWords kampanyası oluşturmaya yönelik bu kılavuzu tamamladınız.
Sorunla mı karşılaştınız? AdWords uzmanlarımız kampanyalarınızın yayınlanmasına ve pozitif sonuçlar elde etmesine yardımcı olabilir. Hemen bizimle iletişime geçin.
Peki sırada ne var? Çevrimiçi reklamcılık yatırımınızı mümkün olduğunca mantıklı bir şekilde yapmak için, reklamlarınızın ve anahtar kelimelerinizin performansını düzenli olarak kontrol etmenizi ve performansı artırmak için ayarlamalar yapmanızı öneririz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için bu dizideki Sonuçları izleme ve iyileştirme adlı bir sonraki kılavuzu inceleyin.
Sonuçları izleme ve geliştirme
Reklam yatırımınızı akıllı bir şekilde yönetiyor musunuz? Başarılı bir AdWords kampanyası yayınlamak devam eden bir süreçtir ve kontrol etmek için hesabınızda en az haftada bir oturum açmanızı öneririz.
Bu etkileşimli kılavuz, bütçenizden en yüksek değeri elde etmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Her bölümde, kampanyanızla ilgili önemli sorular soracağız, yararlı örneklerin üzerinden geçeceğiz ve adım adım talimatlar sunacağız.
Henüz bir kampanya oluşturmadınız mı? Öncelikle, Yeni müşterilere ulaşacak bir kampanya oluşturma adlı önceki kılavuzumuzu tamamlamak isteyebilirsiniz.
Bu kılavuzda ele alınan konular:
İhtiyacınız olan verileri elde etme
Performansınızı değerlendirme
Anahtar kelimelerinizi ve tekliflerinizi hassaslaştırma
Reklamınızı ve açılış sayfanızı optimize etme
Sonuçları izleme ve geliştirme
İhtiyacınız olan verileri elde etme
SONRAKİ: PERFORMANSINIZI DEĞERLENDİRME
Bu makalede ele alınan konular:
Tıklama işlemlerinin neyle sonuçlandığını ölçme
Dönüşüm verilerini izleme
Yatırım getirinizi ölçme
Tıklama işlemlerinin neyle sonuçlandığını ölçme
Reklamların doğru müşterilere ulaşıp ulaşmadığını görmek için, AdWords'teki ücretsiz dönüşüm izleme aracını kullanarak dönüşümleri ölçün. Bir kullanıcı, reklamı tıklayarak değerli kabul ettiğiniz belirli bir işlemi (ör. ürün satın alma, iletişim formu doldurma veya sesli arama yapma) gerçekleştirdiğinde bir "dönüşüm" gerçekleşir.
Reklam kampanyalarının sağladığı dönüşümü ve size olan maliyetini ölçmek için dönüşüm izleme özelliğini kullanın. Bu şekilde elde ettiğiniz veriler, hangi reklamların ve anahtar kelimelerin size iş fırsatı sağladığını ve hangilerinin diğerlerinden daha kârlı olduğunu belirtir. Daha sonra bu bilgileri düzenleme yapmak ve kampanyanızdan daha fazla değer elde etmek için kullanabilirsiniz.
Dönüşüm izleme için kullanılacak ayarlar, neleri (ör. çevrimiçi satışlar, çevrimiçi potansiyel müşteriler, sesli aramalar veya diğer müşteri işlemleri) dönüşüm olarak kabul ettiğinize bağlıdır.
Size en uygun dönüşüm seçeneğinden veya kullanacağınız ayarlardan emin değil misiniz? Önceki kılavuzun bu bölümünü ziyaret edin. Ardından, dönüşüm izleme özelliğiyle elde edilen bilgileri kullanarak yapabileceklerinizi öğrenmek için buraya dönün.
Dönüşüm verilerini izleme
Dönüşüm izlemeyi ayarladıktan sonra kampanya performansını yepyeni açılardan görürsünüz. Bu sayede reklamlarla anahtar kelimeleri maliyet etkinliği açısından karşılaştırabilirsiniz.
Hesap kontrolüne vakit ayırın. Kampanya takibi için en azından haftada bir defa AdWords'te oturum açmanızı öneririz.
Öncelikle, kampanya başarısını ölçmeye yardımcı olacak temel dönüşüm istatistikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir:
Tanım Neden yararlı?
Dönüşüm sayısı Seçmiş olduğunuz dönüşüm aralığı penceresi dahilinde bir AdWords tıklamasından sonra gerçekleşen tüm dönüşümlerin toplam sayısıdır. Kampanyanın istediğiniz sonuçları verip vermediğini görebilirsiniz.
Dönüşümle sonuçlanan tıklama sayısı Seçmiş olduğunuz dönüşüm aralığı penceresi dahilinde bir veya daha fazla dönüşümle sonuçlanan AdWords tıklama işlemlerinin toplam sayısıdır. (Bir müşterinin reklamı tıklayıp iki satın alma işlemi gerçekleştirmesi, bir adet dönüşümle sonuçlanan tıklama ve iki adet dönüşüm olarak sayılır.) Değerli kabul ettiğiniz işlemlerle sonuçlan tıklama işlemlerinin sayısını ölçebilirsiniz.
Dönüşüm oranı Dönüşümle sonuçlanan tıklamaların yüzdesi Bir tıklamanın ortalama olarak ne sıklıkta dönüşümle sonuçlandığını ölçebilirsiniz.
Dönüşüm başına maliyet Toplam maliyetinizin, toplam dönüşüm sayınıza bölümüdür. Her dönüşümünüzün ortalama maliyetini görebilirsiniz.
Dönüşüm verilerini görmek için hesabınızdaki istatistik tablolarından birine dönüşümle alakalı sütunlar ekleyebilirsiniz.
Şimdi yapın: Dönüşüm verilerini görüntüleyin

Hiçbir dönüşüm verisi görmüyor musunuz? Dönüşüm izleme kodunu kontrol edip doğru çalıştığından emin olun.
Dönüşüm izleme özelliğini ayarlama konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen bir AdWords uzmanıyla iletişime geçin.
ADWORDS İLE İLETİŞİME GEÇİN
Yatırım getirisini ölçme
AdWords reklamlarına harcadığınız paranın işletmeniz için kâr getirip getirmediğini biliyor musunuz? Ne kadar kazandığınıza oranla ne kadar harcama yaptığınızı öğrenmek için yatırım getirisini (YG) ölçün.
Bir reklam kampanyasına parasal yatırım yaptığınızda, yatırdığınız miktarı ve daha fazlasını geri kazanmayı beklersiniz. YG, AdWords'ün işletme üzerindeki gerçek etkisini gösterdiğinden, genellikle reklamverenler için en önemli ölçümdür. Elde ettiğiniz tıklama ve gösterim sayısını bilmek yararlı olmakla birlikte, reklamların son tahlildeki etkisini bilmek daha faydalıdır.
Çevrimiçi satışlar veya potansiyel müşteriler için YG'yi ölçme
Çevrimiçi satış veya potansiyel müşteriler için YG'yi hesaplamak üzere kullanabileceğiniz basit bir yöntem vardır. Bu yöntem için size adım adım yol göstereceğiz.
1. Başlamak için birkaç önemli rakama ihtiyacınız vardır:
Son 30 gün içinde... Şöyle olduğunu varsayalım...
AdWords aracılığıyla kaç satış gerçekleştirdiniz (veya yeni müşteri elde ettiniz)? 30
Satış (veya yeni müşteri) başına ortalama geliriniz ne kadardı? 50 TL
AdWords için ne kadar harcama yaptınız? 300 TL
Satılan ürün veya hizmetlerle ilgili diğer iş maliyetleriniz ne kadardı? 1125 TL
2. Buradan toplam gelirinizi hesaplayabilirsiniz:
Toplam satış (veya yeni müşteri) sayısı: 30
x Satış (veya yeni müşteri) başına ortalama gelir: 50 TL
= Toplam gelir: 1500 TL
3. Ardından, toplam maliyeti hesaplamak için AdWords ve işletme maliyetini ekleyin.
AdWords maliyeti: 300 TL
+ İşletme maliyeti: 1125 TL
= Toplam maliyet: 1425 TL
4. Toplam geliri ve maliyeti öğrendikten sonra toplam kârı belirlemek kolaydır:
Toplam gelir: 1500 TL
- Toplam maliyet: 1425 TL
= Toplam kâr: 75 TL
5. Toplam kârı öğrendikten sonra AdWords yatırım getirisini hesaplayabilirsiniz:
Toplam kâr: 75 TL
÷ AdWords maliyeti: 300 TL
= AdWords yatırım getirisi: %25
Bu örnekte hesaplanan yatırım getirisi, AdWords için harcadığınız her 1 TL başına 1,25 TL kazanç elde ettiğiniz anlamına gelir.

AdWords aracılığıyla 40 satış gerçekleştirdiğinizi ve ortalama gelirinizin 30 TL olduğunu varsayalım. AdWords'e 400 TL, işletme maliyetlerine ise 750 TL harcadınız. AdWords'ten elde ettiğiniz yatırım geliri ne kadar olur?
%7,5 yatırım getirisi
%12,5 yatırım getirisi
%25 yatırım getirisi
Sonuçları izleme ve geliştirme
Performansınızı değerlendirme
SONRAKİ: ANAHTAR KELİMELERİNİZİ VE TEKLİFLERİNİZİ HASSASLAŞTIRMA
Bu makalede ele alınan konular:
Hangi anahtar kelimelerin işinize yaradığını öğrenme
Reklamınızı tetikleyen aramaları görme
Hangi anahtar kelimelerin işinize yaradığını öğrenme
Anahtar kelimeler reklam kampanyanızın lokomotifidir. Doğru anahtar kelimeleri seçtiğinizde, reklamınıza doğru kişilerin ilgisini çekersiniz. Reklamcılık hedeflerinize ulaşmanıza hangilerinin yardımcı olduğunu görmek için anahtar kelimelerinizin performansını düzenli olarak inceleyin.
Hangi anahtar kelimelerin işinize yaradığını nasıl öğrenebilirsiniz? Başlamak için kullanabileceğiniz birkaç iyi yöntem vardır.
1. En verimli anahtar kelimelerinizi görmek için dönüşüm verilerine göre sıralama yapın
Anahtar kelimelerinizin performansını tek bakışta incelemenin bir yolu, anahtar kelimeleri temel dönüşüm istatistiklerine göre sıralama yapmaktır. Örneğin:
Dönüşüm sayısına göre sıralayarak, hangi anahtar kelimelerin en çok dönüşüm sağladığını görün.
Dönüşüm oranına göre sıralayarak, hangi anahtar kelimelerin dönüşüm sağlamada daha etkili olduğunu görün.
Dönüşüm başına maliyete göre sıralayarak, maliyetlerine göre hangi anahtar kelimelerin daha fazla değer sağladığını görün.
Dönüşüm verileri, hangi anahtar kelimelerin daha verimli olduğunu daha iyi anlamanızı sağlar. Genel olarak, yüksek dönüşüm oranlarına ve düşük maliyetlere sahip anahtar kelimeleriniz varsa, bu anahtar kelimelere yatırım yapmaya devam etmek istersiniz. Diğer taraftan, düşük dönüşüm oranlarına ve yüksek maliyetlere sahip anahtar kelimeleri hassaslaştırmak veya kaldırmak isteyebilirsiniz.
El yapımı çikolatalı şekerler için reklam verdiğinizi varsayalım. Aşağıdaki anahtar kelimeler için dönüşüm istatistiklerini inceleyin. Performanslarını temel alarak (ve tüm dönüşümlerin aynı değere sahip olduğunu varsayarak) her bir anahtar kelimeyle ilgili ne yapardınız?

Anahtar kelime Dönüşüm sayısı Dönüşüm oranı Dönüşüm başına maliyet
özel çikolatalar 10 %2 10 TL
çikolata dükkanı 5 %0,5 20 TL
hediyelik çikolatalar 5 %5 5 TL
Anahtar kelime: Özel çikolatalar
Anahtar kelime: Çikolata dükkanı
Anahtar kelime: Hediyelik çikolatalar
Herhangi bir belirli zaman aralığı için anahtar kelime performansınızı görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz.
Şimdi yapın: Anahtar kelime performansınızı dönüşüm sayısına göre sıralayın

2. Alaka düzeyini değerlendirmek için Kalite Puanınızı kontrol edin
AdWords, kullanıcılar reklamınızı tetikleyen bir arama yaptığında ilgili arama için reklamınızın kalitesini hesaplar. Hesaplamalarımızın yararlı bir özeti niteliğinde olan Kalite Puanı, reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizin ve açılış sayfanızın ne kadar alakalı olduğuna ilişkin bir tahmindir. Reklamlarınızın ve anahtar kelimelerinizin müşteriler için iyi bir deneyim sunup sunmadığını anlamanın bir yoludur.
Kalite Puanınızı etkileyen bazı ana faktörler aşağıda açıklanmıştır:
Beklenen tıklama oranı: Reklamlarınızın, konumlarından bağımsız olarak söz konusu anahtar kelime için gösterildikleri zamanlarda tıklanma olasılıklarıdır.
Reklamın alaka düzeyi: Anahtar kelimelerinizin reklamlarınızla ne kadar yakından alakalı olduğunu gösterir.
Açılış sayfası deneyimi: Web sitenizin açılış sayfasının, reklamınızı tıklayan kullanıcılar açısından ne kadar alakalı ve yararlı olduğudur.
Diğer tüm koşullar eşitken, anahtar kelimenizin Kalite Puanı ne kadar yüksek olursa, tıklamalar için ödediğiniz fiyat o kadar düşük olur ve reklamınızın konumu o kadar iyi olur. Reklamlarınızın kalitesini iyileştirerek gösterimi artırabilir ve reklam bütçeniz dahilinde daha fazla tıklama, diğer bir ifadeyle, daha iyi bir yatırım getirisi elde edebilirsiniz.
Hesabınızdaki tüm anahtar kelimelerin Kalite Puanını inceleyebilirsiniz.
Şimdi yapın: Kalite Puanınızı kontrol edin
Reklamınızı tetikleyen aramaları görme
Anahtar kelimelerinizi izlemek, kampanyanızı değerlendirme yöntemlerinden yalnızca biridir, başka yöntemler de bulunur. Müşterilerinizin yaptıkları aramalara bakarak kampanyanızla ilgili daha da fazla bilgi edinebilirsiniz.
Arama terimleri raporunu kullanarak, müşterilerinizin reklamınızı tıkladıklarında aradıkları en popüler kelimeleri keşfedin. Bu rapor, kullanıcıların işletmenizi bulduklarında aslında neyi aradıklarını daha iyi anlamanızı sağlayabilir.
Arama terimleri ve anahtar kelimeler arasındaki farkı tekrar gözden geçirelim:
Anahtar kelimeler, reklamınızın ne zaman ve nerede gösterilebileceğinin belirlenmesine yardımcı olmak için hesabınızda listelediğiniz ifadelerdir.
Arama terimleri ise herhangi bir kullanıcı tarafından aranan ve reklamınızı tetikleyen asıl kelimeler ve ifadelerdir. Örneğin, kampanyanızda futbol ayakkabıları anahtar kelimesi kullanılıyorsa, reklamınız gençler için futbol ayakkabıları araması yapan müşterilere de gösterilebilir. Bu durumda, gençler için futbol ayakkabıları arama terimi olur.
Arama terimleri raporunu incelerken göz önünde bulundurulması gereken bazı sorular:
1. Reklamınız istediğiniz arama terimleri için mi gösteriliyor?
Anahtar kelimelerinizin reklamınızı işletmenize uygun arama terimleri için tetikleyip tetiklemediğini kontrol edin. Reklamınız alakalı aramalarda gösteriliyor ve dönüşüm sağlıyorsa, bu, doğru anahtar kelimelere yatırım yaptığınızın iyi bir göstergesidir. Aksi halde, yatırım yapmak için başka anahtar kelimeler bulabilirsiniz.
"Eklenen/Hariç Tutulan" sütunu, raporunuzdaki arama teriminin aynı zamanda anahtar kelime (Eklenen) veya negatif anahtar kelimelerinizden (Hariç Tutulan) biri olup olmadığını belirtir.
2. Arama terimleri alakalı mı?
Arama terimleri raporunuz, daha önce aklınıza gelmeyen yeni anahtar kelimeleri gösterebilir. Bunlar, farklı anahtar kelime varyasyonlarını kullanarak daha fazla müşteriye ulaşmak için birer fırsat olabilir.
Bir arama terimi işletmeniz için yeterince kârlı veya alakalı değilse söz konusu terimi negatif anahtar kelime olarak ekleyin. Bu, satmadığınız bir ürünü arayan kullanıcılara filtre uygulayarak kampanyanızı maliyet açısından daha uygun hale getirmenize yardımcı olur. Örneğin, yalnızca gençler için futbol ayakkabıları satıyorsanız ve yetişkin futbol ayakkabıları arama teriminin reklamlarınızı tetiklediğini görürseniz, yetişkin terimini negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz.
3. Doğru anahtar kelime eşleme türlerini mi kullanıyorsunuz?
Arama terimleri raporunuzdaki "Eşleme türü" sütunu, Google'da reklamlarınızı tetikleyen arama terimlerinin hesabınızdaki gerçek anahtar kelimelerle ne kadar yakından ilişkili olduğunu gösterir. Örneğin, futbol ayakkabıları arama teriminin "Tam eşleme" olarak listelendiğini görürseniz, bu, arama teriminin futbol ayakkabıları anahtar kelimenizle tam olarak eşleştiği anlamına gelir.
El yapımı çikolatalı şekerler için reklam verdiğinizi varsayalım. Aşağıdaki örnek arama terimleri verilerini inceleyin. Bu bilgileri temel alarak anahtar kelimelerinizle ilgili ne yapabilirsiniz?

Arama terimi Anahtar kelime Eşleme türü Eklenen/Hariç Tutulan
özel hediyelik çikolatalar hediyelik çikolatalar Geniş eşleme Yok
çikolata dükkanı çikolata dükkanı Tam eşleme Eklendi
çikolatalı dondurma çikolata Geniş eşleme Yok
Arama terimi: Özel hediyelik çikolatalar
Arama terimi: Çikolata dükkanı
Arama terimi: Çikolatalı dondurma
Şimdi yapın: Arama terimleri raporunuzu görüntüleyin
Sonuçları izleme ve geliştirme
Anahtar kelimelerinizi ve tekliflerinizi hassaslaştırma
SONRAKİ: REKLAMINIZI VE AÇILIŞ SAYFANIZI OPTİMİZE ETME
Bu makalede ele alınan konular:
Sonuç veren anahtar kelimelere yatırım yapma
Daha fazla dönüşüm almak için tekliflerinizi otomatikleştirme
Sonuç veren anahtar kelimelere yatırım yapma
Reklam kampanyanız için yüksek kaliteli, alakalı anahtar kelimeler seçmek, istediğiniz müşterilere ulaşmanıza yardımcı olabilir.
5 tips for choosing the right keywords in AdWords
Sizin için sonuç veren anahtar kelimelere yatırım yaptığınızdan emin olun. Seçtiğiniz anahtar kelimelerin sonuç verip vermediğini öğrenmek için aşağıdaki soruları yanıtlayın:
1. Anahtar kelimeleriniz spesifik mi ve doğru kullanıcıları mı hedefliyor?
Anahtar kelimeleriniz, reklamını yaptığınız ürün veya hizmetle yakından alakalı olmalıdır. Anahtar kelimeleriniz, sunduğunuz ürün veya hizmetle ne kadar alakalı ve spesifik olursa, size müşteri sağlama olasılığı o kadar yüksek olur.
2 veya 3 kelimeden oluşan anahtar kelimeler (kelime öbeği) genellikle en etkili olanlardır.

Reklamını yaptığınız ürünün, çocuk basketbol ayakkabıları olduğunu varsayalım.Bu potansiyel anahtar kelimeleri nasıl değerlendirirdiniz?
Anahtar kelime: Basketbol
Anahtar kelime: Basketbol ayakkabıları
Anahtar kelime: Çocuk basketbol ayakkabıları
Anahtar kelime: Ucuz çocuk basketbol ayakkabıları

2. Kullanıcıların arama yapmak için kullandıkları farklı yöntemleri biliyor musunuz?
Daha fazla müşteriye ulaşmanıza yardımcı olması için, kullanıcıların işletmenizi bulmak üzere arayabileceği diğer terimleri ve kelime öbeklerini düşünün. Anahtar kelime listenize yaygın olarak kullanılan başka terimler ve kelime varyasyonları eklemek iyi bir fikirdir.
Örneğin, çocuk basketbol ayakkabısı arayan müşteriler, çocuk kelimesiyle benzerlik içeren genç, erkek çocuk veya kız çocuk gibi kelimeler kullanıyor olabileceğinden, aşağıdakiler gibi anahtar kelimeler eklemeyi düşünebilirsiniz:
genç basketbol ayakkabıları
erkek çocuk basket ayakkabıları
kız çocuk basketbol ayakkabıları
Veya müşteriler basketbol ayakkabıları yerine antrenman ayakkabıları ya da jimnastik ayakkabıları terimlerini aratıyor olabilir. Bu durumda, aşağıdaki anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz:
çocuk antrenman ayakkabıları
çocuk spor ayakkabıları
çocuk jimnastik ayakkabıları

3. Alakasız terimlere filtre uyguluyor musunuz?
You can filter out specific terms people might search for that aren't related to your business. İşletmenizle alakalı olmayan ve kullanıcıların arama yapabileceği spesifik terimleri filtreleyebilirsiniz. Bir anahtar kelimeyi negatif anahtar kelime olarak eklemek, bir kullanıcı söz konusu kelime veya kelime öbeğini kullanarak arama yaptığında reklamınızın tetiklenmesini engeller.
Örneğin, basketbol ayakkabıları anahtar kelimesini kullanıyor, ancak yetişkinler için basketbol ayakkabıları satmıyorsanız, bir kullanıcı profesyonel basketbol ayakkabıları veya kadın basketbol ayakkabıları araması yaptığında büyük olasılıkla reklamınızın gösterilmesini istemezsiniz. Bu durumda, profesyonel ve kadın kelimelerini negatif anahtar kelimeler olarak ekleyebilirsiniz.
Reklam grubu başına en az 3 negatif anahtar kelime eklemenizi öneririz. (Kampanya düzeyinde negatif anahtar kelimeler de ekleyebilirsiniz.) Yeterince alakalı veya spesifik olmayan aramalara filtre uygulayarak, yalnızca size iş fırsatı sağlayan tıklamalar için ödeme yaptığınızdan emin olabilirsiniz.
Şimdi yapın: Anahtar kelimeler ekleyin
Şimdi yapın: Negatif anahtar kelimeler ekleyin
Daha fazla dönüşüm almak için tekliflerinizi otomatikleştirme
Tekliflerinizi etkili bir şekilde yönetmek, yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmanın en önemli parçasıdır.
Çevrimiçi reklamcılıkta yeniyseniz, AdWords'ün tekliflerinizi otomatik olarak yöneterek bütçeniz dahilinde mümkün olan en fazla tıklamayı getirmesini sağlamanızı öneririz. Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarma otomatik teklif stratejisi en basit ve en sık kullanılan teklif stratejisidir. Teklifleri belirlemek için çok fazla vakit harcamak istemeyen reklamverenler için idealdir.
Daha da iyisi, dönüşüm izlemeyi ayarladıktan sonra, çok daha etkili bir şekilde teklif vermek için dönüşüm verilerinizi kullanan otomatik teklif verme yönteminden yararlanabilirsiniz. AdWords, bütçeniz dahilinde kalarak, size mümkün olan en fazla dönüşümü sağlayacak şekilde tekliflerinizi ayarlar. Bu, YG'nizi en üst düzeye çıkarmanıza daha fazla yardımcı olabilir.
Doğru otomatik teklif verme yöntemini seçmenize yardımcı olması için aşağıdaki seçeneklerden size en uygun olanı işaretleyin:
Bütçem dahilinde mümkün olan en fazla dönüşümü elde etmek istiyorum
Daha fazla dönüşüm elde etmek ancak TBM'mi kontrol etmeye devam etmek istiyorum
Şimdi yapın: Dönüşüm Optimize Edici'yi etkinleştirin
Şimdi yapın: Geliştirilmiş TBM'yi etkinleştirin
Sonuçları izleme ve geliştirme
Reklamınızı ve açılış sayfanızı optimize etme
Bu makalede ele alınan konular:
Müşterilere hitap eden reklamlar yazma
Doğru açılış sayfasına sahip olduğunuzdan emin olma
Müşterilere hitap eden reklamlar yazma
Reklamlarınız, sunduğunuz ürün ve hizmetlerin sesidir. Müşterileriniz için ne kadar alakalı ve ilgi çekici olurlarsa, sizin için sonuç verme olasılıkları da o kadar artar.
Anahtar kelimelerde olduğu gibi, reklam performansınızı hızlıca ölçmek için tıklama oranına veya dönüşüm istatistiklerine göre sıralama yapabilirsiniz. Bu sayede,
çoğu kez tıklanan
en çok dönüşüm sağlayan
en iyi dönüşüm oranlarına sahip
en düşük maliyetle dönüşüm getiren reklamları kolayca görebilirsiniz.
Reklamlarınızın müşterilere hitap etmesini ve sunduğunuz ürün veya hizmeti doğru bir şekilde açıklamasını istersiniz. Reklamlarınızın doğru mesajı iletip iletmediğini öğrenmek için bu soruları yanıtlayın:
1. Reklamınız anahtar kelimelerinizle eşleşiyor mu?
Tüketiciler, aramalarıyla daha alakalı görünen reklamları görüntülemeye eğilimli olur. Bu nedenle, reklam metninizin (özellikle başlık) anahtar kelimelerinizle mümkün olduğunca yakından alakalı olduğundan emin olun. Böylece, söz konusu kelimeleri arayan kullanıcıların dikkatini çekebilir ve reklamınızın aradıkları hizmet veya ürünlerle alakalı olduğunu görmelerini sağlayabilirsiniz.
Tüm anahtar kelimelerinizi aynı reklam grubuna koymak yerine anahtar kelimeleri temaya veya ürüne göre gruplandırmak önemlidir. Bu sayede, söz konusu anahtar kelimeye doğrudan bir şekilde uyarlanmış bir reklam yazabilirsiniz. Ayrıca, reklamlarınız ve anahtar kelimeleriniz ne kadar yakından eşleşirse kullanıcıların reklama ilgi gösterme olasılığı o kadar artar.
Örneğin, grup fitness derslerinin reklamını yapıyorsanız, reklam grubunuz aşağıdaki gibi olabilir:
Reklam: Anahtar Kelimeler:
Grup Fitness Dersleri
Reklam www.example.com
Yoga, Kardiyo, Güç Çalışmaları
Ücretsiz Deneme Aboneliği için Hemen Kaydolun!
fitness dersleri
egzersiz dersleri
grup fitness dersleri
Grup Egzersiz Dersleri
2. Kaç reklam varyasyonunuz var?
İşletmeniz hakkında söylemek istediğiniz her şeyi tek bir metin reklama sığdırmak zor olabilir. Bu nedenle, reklamınızın farklı versiyonlarını yazmak isteyebilirsiniz.
Bir reklam grubunda 2 ila 4 farklı reklama yer vermek iyi bir fikirdir. Bir reklam grubunda birden fazla reklamınız varsa, bu reklamlar sırayla gösterilir. Ayrıca, varsayılan olarak AdWords otomatik bir şekilde daha iyi performans gösterenleri göstermeye başlar.
Her bir reklamda farklı başlıklar veya açıklama metni kullanmayı deneyin. Örneğin, şunlarla deneme yapabilirsiniz:
Farklı başlıkları veya harekete geçirici mesajları deneme
Reklam metnine belirli anahtar kelimeler veya markalar ekleme
Reklam metninde özel fiyatlara veya promosyonlara yer verme
Örneğin, spor salonunuz için reklam veriyorsanız aşağıdakiler gibi reklam varyasyonlarını deneyebilirsiniz:
Yerel Spor Salonu
Reklam www.example.com
Fitness Dersleri ve Çok Daha Fazlası
Ücretsiz Deneme Aboneliği için Hemen Kaydolun!
Fitness Dersleri
Reklam www.example.com
Yoga, Kardiyo, Güç Çalışmaları
Hemen Üye Olun!
Spor Salonu Üyeliği
Reklam www.example.com
2 Hafta Ücretsiz Deneyin
Eğlenirken Forma Girin!
3. Güçlü bir harekete geçirici mesaj mı kullanıyorsunuz?
Reklam metniniz, müşterilerinizi sitenizde yapmalarını istediğiniz işlemi gerçekleştirmeye teşvik etmelidir. Güçlü ve net bir şekilde yazılmış harekete geçirici mesajlar, müşterilere web sitenizde bulabilecekleri hizmetlere ilişkin bilgi verir ve onları istediğiniz işlemi gerçekleştirmeleri için harekete geçirir.
Harekete geçirici mesajınız ne kadar doğru olursa (anahtar kelimeleriniz ve açılış sayfanızla ne kadar yakından eşleşirse), dönüşüm sağlama ihtimaliniz de o kadar yüksek olur. Doğru harekete geçirici ifadeyi kullanırsanız, iş fırsatıyla sonuçlanma ihtimali düşük tıklamalar için ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.
Çocuk Futbol Ayakkabıları
Reklam www.example.com
Ayakkabılarda %20 İndirim
Ücretsiz Kargo. En İyi Markalar
Deniz Mahsulleri Restoranı
Reklam www.example.com
Taze, Lezzetli Yemekler
Hemen Rezervasyon Yaptırın!
Yerel Spor Salonu
Reklam www.example.com
Fitness Dersleri ve Çok Daha Fazlası
Ücretsiz Deneme Aboneliği için Hemen Kaydolun!
4. Özel bir teklifi veya promosyonu vurguluyor musunuz?
Sunduğunuz özel bir şey varsa müşterilerin bunu görmesini sağlayın. Örneğin, %10'luk yaz indirimi, bir hediye veya hediye çeki sunuyor olabilirsiniz. Özel fiyatlara veya promosyonlara dikkat çekmek, kullanıcıları etkileyip reklamınızı tıklamalarını sağlamanıza yardımcı olabilir. Rakiplerinizle farkınızı ne kadar iyi anlatırsanız, potansiyel müşterilere hitap etme olasılığınız da o kadar artar.
5. Reklam uzantılarını kullanıyor musunuz?
Reklamınıza daha fazla müşteri çekmenin bir yöntemi reklam uzantılarını kullanmaktır. Reklamınızla birlikte adres, telefon numarası, mağaza değerlendirmesi veya daha fazla web sayfası bağlantısı gibi işletmenizle ilgili ekstra bilgileri gösteren bir özelliktir. Reklam uzantıları eklemek, reklamınızın görünürlüğünü ve TO'sunu iyileştirmenize yardımcı olabilir.
Şimdi yapın: Yeni bir metin reklam oluşturun
Doğru açılış sayfasına sahip olduğunuzdan emin olma
Tıklamaların müşterilere dönüşmesinde açılış sayfanızın büyük rolü vardır. Kullanıcılar, reklamınızı tıkladıktan sonra reklamınızda gördükleriyle alakalı bir sayfaya yönlendirilmeyi bekler. Bu beklentileri hemen gerçekleşmezse, sitenizden ayrılma ihtimalleri çok yüksektir.
Açılış sayfanızın müşterilerinize doğru mesajı iletip iletmediğini öğrenmek için bu soruları yanıtlayın:
1. Açılış sayfanız reklamınızla ve anahtar kelimelerinizle eşleşiyor mu?
Reklamınızla ve anahtar kelimelerinizle yakından eşleşen bir açılış sayfası seçin. Örneğin anahtar kelimeniz indirimli ayakkabılar ise ve reklamınızda ayakkabılarda %20 indirim vaat ediyorsanız, müşterilerinizin açılış sayfasında %20 indirimli ayakkabıları bulup satın alabilmeleri gerekir.
Açılış sayfanız, reklam metninizdeki harekete geçirici mesajı da yansıtmalıdır. Örneğin reklamınız müşterileri ücretsiz bir tur için kaydolmaya teşvik ediyorsa, açılış sayfanıza görünür bir şekilde bir kayıt formuna yer verebilirsiniz.
Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz: Reklamınız ve açılış sayfanız arasındaki bağlantı, potansiyel bir müşteri ve bir satın alma arasındaki köprüdür. Bu bağlantı ne kadar güçlü olursa (açılış sayfanız, reklamınızla ne kadar doğrudan alakalı olursa), dönüşüm şansınız da o kadar artar.
2. Web siteniz mobil uyumlu mu?
Müşterilerinizin birçoğu web sitenizi bir mobil cihaz üzerinden ziyaret edecektir. Daha küçük bir ekranda kullanıcıların istediklerini bulması daha zor olabilir.
Aşağıda etkili bir mobil site oluşturmanın birkaç yolu verilmiştir:
Sitenin hızlı olmasını sağlayın: Uzun metin bölümlerini kısaltın. Bunların yerine madde işaretleri kullanın. Sitenizin daha hızlı yüklenmesi için resimleri sıkıştırarak boyutlarını küçültün.
Sizinle iletişime geçilmesini kolaylaştırın: Bir formu veya işlemi tamamlamak için gereken adım sayısını azaltın. Telefon aramaları için, müşterilerin sizi tıklayarak doğrudan aramasına olanak sağlayan "tıkla ve ara" düğmesini kullanın.
Gezinmeyi basitleştirin: Bağlantıları, öğenin üzerine giderek etkinleştirme özelliğini ve sayfa kaydırmayı azaltın. Anlaşılır menüler ile kolayca görülebilir geri ve ana sayfa düğmeleri kullanın.
3. Açılış sayfanızda kolayca gezinilebiliyor mu?
Müşterilerinizin gerçekleştirmesini istediğiniz işlemi (ürününüzü sipariş etme, telefon numaranızı arama veya sorgu gönderme) hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayın. Kullanıcıların, ihtiyaç duyabilecekleri bir bilgi için her yeri ayrıntılı bir şekilde incelemek zorunda kalmalarını önleyin. Sitenizi çok fazla reklam veya pop-up'la doldurmaktan kaçının.
Önemli bilgileri sayfanın üst kısmına doğru yerleştirmek iyi bir fikirdir. Bu sayede, sayfaya gelen müşteriler bu bilgileri hemen görebilir ve bunun için sayfayı aşağı kaydırmak zorunda kalmaz.
4. Yararlı ve benzersiz bir içerik sunuyor musunuz?
Açılış sayfanızda reklamını yaptığınız ürün veya hizmet hakkında yararlı ve orijinal bilgiler vermeye çalışın. Sağladığınız hizmet veya ürünün ne olduğunu ve ne işe yaradığını net bir şekilde açıklayın. Örneğin açılış sayfanıza diğer müşterilerin gerçek görüşlerini yansıtan yorumlar ekleyebilirsiniz.
Şimdi yapın: Açılış sayfası URL'nizi düzenleyin
Tebrikler! AdWords sonuçlarını izleme ve iyileştirme kılavuzumuzu başarıyla tamamladınız. Ancak kampanyanızın yönetimi bunlarla sınırlı değil. Kampanyanızın size iş fırsatı sağladığından emin olmak için düzenli olarak hesabınızda oturum açmayı unutmayın.
Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Çevrimiçi satışları izlemeye ve artırmaya yönelik ipuçlarımıza göz atın.
Başka sorularınız mı var? Bir AdWords uzmanından ücretsiz yardım almak için bizimle iletişime geçin.