MURAT ÖLMEZ | GOOGLE UZMANI - ADWORDS UZMANI - SEO UZMANI, Google SEO Uzmanı, SEO Uzmanı, Google Reklam Vermek, Seo Uzman, Adwords, Adwords Reklam, Google Adwords Reklam, Adwords Reklam Uzmanı, Google Adwords Reklam Uzmanı

ADWORDS

Adwords, Adwords Konya, Adwords Uzmanı Konya, Adwords Fiyatları Konya, Adwords Hesap Uzmanı Konya, Adwords Reklam Uzmanı Konya, Adwords Reklam Verme Konya, Adwords Reklam Ajansı Konya

Adwords Reklamları

Devamını oku...

TEKNOLOJIDE YENI DUNYA DUZENI: GOOGLE

Google sessizce girdi dünyamıza. Basit bir ara yüzle sade görüntüsüyle sıradan bir arama motoru gibi sesiz ve derin bir giriş yaptı. İlk günlerde Gmail hesabı açabilmek için Gmail üyesi herhangi bir kullanıcıdan davetiye almak gerekiyordu. Ancak o zaman Gmail hesabınız olabiliyordu. Birçok kullanıcı böyle şey mi olur diyerek Gmail hesabını açmadı ya da umursamadı. Fakat gelinen nokta o ki Google'dan geri dönüş yok artık. Aradan geçen 3-5 yıl içerisinde Google internet zannedilmeye, Gmail e-mailin adı olarak algılanmaya başlandı.

 

Eğitim kuruluşları, büyük ya da orta ölçekli ticari kuruluşlar artık e-mail server kurmak yerine Gmailden açtıkları hesaplarla tüm e-mail trafiklerini Gmail üzerinden yönetmeye başladılar. Böylece Microsoft Exchange Server Lisan satın almaktan kurtuldular ve güvenlik, virüs sorununa kesin çözüm buldular.

 

Kişisel kullanıcılar büyük bir çoğunluğu e-maillerinin hızlı gidip gelmesi, yüksek kapasitede dosya gönderilip alınabilmesi v.b. sebeplerden dolayı Gmaili tercih ettiler. Firmalar ise kurumsal e-maillerini Gmaile yönlendirerek ya da pop3 desteğinden dolayı kurumsal e-mail hesaplarını Gmail üzerinden kullanmaya başladılar. Google sürekli e-mail hesapları çalınan kullanıcıları düşünerek başlatmış olduğu "iki adımlı doğrulama" seçeneği ile internet bankacılığında olduğu gibi cep telefonunuza gelen sms -doğrulama kodu- olmadan gmail hesabınıza giremiyorsunuz. Güvenlik konusunda tam not alan bu uygulama ile Gmail üstünlüğünü bir kez daha göstermiş oldu. Üstelik bu uygulamadaki sms leri ücretsiz gönderiyor. Bankaların bile kendilerine maliyet getirdiği düşüncesiyle ücretlendirmeyi düşündükleri bu uygulamayla ilgili Gmail; kullanıcılarını düşünerek "Şifreci" uygulamasını Google Market'ten indirip sms yerine şifrecinin ürettiği kodla giriş yapabilme imkanı da veriyor.

 

Google'ın uzun zaman önce başlattığı henüz çok kullanılmayan "Dokümanlar" hizmeti ise yine Microsoftun tekelindeki Offices Programlarına lisans ücreti ödemek zorunda kalan işletmeler ve kullanıcılar için çözüm olarak bekliyor.

 

Google Dokümanlar ile farklı doküman türleri oluşturmanıza, başkalarıyla birlikte gerçek zamanlı olarak çalışmanıza ve dokümanlarınızı ve diğer dosyalarınızı depolamanıza ve tüm bunları tamamen çevrimiçi ve ücretsiz olarak yapmanıza imkan tanıyan Google'ın başlattığı bir hizmettir. Bir İnternet bağlantısıyla, dünyanın herhangi bir yerinden ve herhangi bir bilgisayardan dokümanlarınıza ve dosyalarınıza erişebilirsiniz. Gmail hesabınıza giriş yaptığınızda üst menüde "Dokümanlar" linkini tıklayarak bu hizmetten yararlanmaya başlayabilirsiniz.

 

Microsoft Ofis programlarının yerini alabilecek Google Dokümanlarla tüm word, excel programlarında yapabileceğiz her şeyi Google Dokümanlarla yapabiliyorsunuz. Hazırladığınız Word ve Excel dokümanları internetin olduğu her yerden kullanabiliyor ve istediğiniz kişilerle paylaşabiliyorsunuz. Çalıştığınız word, excel dosyalarında yaşanabilecek virüs, güvenlik, yedekleme, dosyayı işyerinde unuttum, evde unuttum şeklindeki sorunları da çözmüş oluyor.

 

Google Dokümanlarda, e-tabloları, diğer türde dosyalar oluşturabilirsiniz. Dosya ve klasörleri isterseniz bilgisayarınızdan yükleyebilir, yönetebilir ve depolayabilirsiniz.

 

Bu dokümanları başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Başka dosya türlerini Google Dokümanlar türüne dönüştürebilirsiniz. Başkalarına düzenleme, yorum yapma veya görüntüleme erişimi vererek sizinle birlikte bir dosyada ortak çalışma yapmaya davet edebilirsiniz. Google Dokümanlarını masaüstünüze Word, OpenOffice, RTF, PDF, HTML veya zip dosyaları biçiminde indirebilirsiniz. Bir dokümanı başka bir dile çevirebilirsiniz.

 

Dokümanlarınızı başkalarına e-posta eki olarak gönderebilirsiniz. Google Dokümanlarda bulunan E-tablolarla şunları yapabilirsiniz: .xls, .csv, .txt ve .ods biçimindeki dosyaları içe aktarabilir ve dönüştürebilirsiniz.

 

Verileri .xls, .csv, .txt ve .ods biçiminde veya PDF ya da HTML olarak dışa aktarabilirsiniz. Biçimlendirme ve formül düzenleme işlevlerini kullanarak sonuçları hesaplayabilir, verilerinizin istediğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

Google Dokümanlarla Sunum hazırlayabilirsiniz. Elinizdeki .ppt ve .pps biçimindeki sunuları içe aktarabilir ve dönüştürebilirsiniz. Sunularınızı PDF, PPT veya .txt dosyası olarak indirebilirsiniz. Resimler ve videolar ekleyebilir ve slaytlarınızı biçimlendirebilirsiniz.

 

Şu an kullandığım HTC model telefonla gelen Android işlemciyi birkaç hafta kullandıktan sonra artık Google hayatımızın bir parçası değil, geri dönülmez bir yolda olduğumuzu daha iyi anladım. Daha önceki telefonumdaki Windows Mobile işlemciyle kıyaslanamayacak kadar hızlı ve yenilikçi bir işletim sistemi olan Android'le senkronize çalışan Google ve ürünleri pratik erişimleriyle kullanıcıyı tam bir Andorid bağımlısı yapıyor. Cep telefonunuzdaki kişileri Gmail rehberinize kaydederek kişi listenizi birleştirmiş oluyor ve ortak kullanabiliyorsunuz. Bununla birlikte "Dokümanlar" bölümündeki tüm verilerinizi akıllı telefonunuzla kullanabiliyor ve edit edebiliyorsunuz.

 

Bir sonraki "Google İlk Sayfa Savaşları" yazımda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın...

 

Murat ÖLMEZ / Google Guru - Google Uzmanı

 

Google Etiketler: Google SEO Uzmanı, SEO Uzmanı, Google Reklam Vermek, Google Guru, Seo Uzmanı, Google Site Ekle, Google Site Eklemek, Google Siteni Ekle, Google Guru, Google

INTERNETI GOOGLE KURTARDI

İnternetin ilk yıllarında sadece adresini bildiğimiz sitelere girebilirdik. Ya da Altavista isimli arama motoru sayesinde bilgiye ulaşmaya çalışırdık. Sonrasında Yahoo çıktı iş biraz renklendi. Derken ilerleyen yıllarda uyanık web masterlar, site sahipleri Altavista ve Yahoo'nun robotlarını kandıracak yöntemler buldular ve içi boş ve tamamen reklam dolu siteleri ilk sayfalarda ilk sıralarda göstermeyi başardılar.

 

Ödev hazırlamak için bilgisayarın başına geçen bir çocuk Altavista ya da Yahoo'da bir konu hakkında arama yaptığında karşısına uygunsuz içerikler ve alakasız siteler çıkıyordu. Bu dönemi yaşadık ve hep bir ağızdan internette filtre görevi yapacak program yok mu diye haykırdık... Artık internetten soğumaya başladık, aradığımız bulamaz hale geldik. Yahoo ve altavista bu sorunu çözemediler ve o günlerde beklediğimiz kahraman Google ortaya çıktı. Google bu sorunu çözebildiği için şimdiki Google oldu.

 

Google, şu an haketiği yere kalitesi ve arama motorunu kullanan insanlara içeriği düzgün, özgün, kaliteli yani referans olabilecek siteleri ilk sayfalarda ilk sıralarda görüntülediği için google oldu. Günümüz insanın en büyük sorunu zaman, hepimiz zamana karşı yarışıyoruz. Kimsenin içeriği boş bir sitede geçirecek vakti yok. Google alt yapısı ve siteleri çok iyi analiz eden robotları sayesinde milyonlarca site arasında kullanıcının istediği bilginin olduğu siteyi ilk sıralarda görüntüleyerek bizim adımıza düşünen hareket eden sanal zekalar geliştirdi. Bunu daha da ilertetti ve bulunduğunuz bölgeye göre sonuçlar görüntülemeye başladı. Daha da ilerterek sizin alışkanlıklarınıza göre reklamlarla bu sonuçları destekledi.

 

Şu an kullanıcılar arama sonuçlarından o kadar eminler ki bilgisayarlarına filtre koyma endişesi taşımıyorlar, henüz okuma yazmayı yeni öğrenen çocukları dahi bilgisayarların başında yanlız bırakabiliyorlar. Biliyorlar ki ana sayfada "Google Arama Çubuğu" var. Google, internet bitti dediğimiz bir anda gelerek, interneti kurtardı...

 

Murat ÖLMEZ / Google Guru - Google Uzmanı

23.11.2011

 

Google Etiketler: Google SEO Uzmanı, SEO Uzmanı, Google Reklam Vermek, Google Guru, Seo Uzmanı, Google Site Ekle, Google Site Eklemek, Google Siteni Ekle, Google Guru, Google